Jak dbać o ciepło w domu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Systemów ogrzewania, które będą służyć do wytworzenia i utrzymania ciepła w domu jest bardzo dużo. Tak szeroki wybór może sprawić, że poczujesz się zdezorientowany i nie będziesz wiedział, co będzie najlepsze w Twojej sytuacji. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, warto na spokojnie przemyśleć wszystkie opcje i zrobić bilans zysków i strat.

Jaki system grzewczy wybrać do domu?

W Polsce niemal niemożliwe jest przeżycie w tak zwanym „okresie grzewczym” bez dobrego systemu ogrzewania. Kiedy temperatury spadają poniżej zera, ściany budynku nie są już wystarczającą ochroną przed chłodem. Warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i przygotować się na ogrzewanie domu lub mieszkania w sposób najbardziej efektywny, a jednocześnie oszczędny. Wśród najpopularniejszych typów systemów grzewczych znajdują się obecnie pompy ciepła (powietrzne, gruntowe, wodne, powietrzno-wodne), ogrzewanie elektryczne (akumulacyjne, konwekcyjne), kotły elektryczne, fotowoltaika, instalacje zasilane paliwami stałymi – jako takie może służyć na przykład węgiel, miał węglowy, pellet, drewno – ogrzewanie gazowe oraz systemy hybrydowe, łączące przynajmniej dwa z wyżej wymienionych. 

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem systemu ogrzewania do nowo wybudowanego budynku, musisz zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze – koszty. Pamiętaj jednak, że musi Cię być stać nie tylko na urządzenia niezbędne do założenia instalacji, ale również późniejsze paliwo czy poniesienie kosztów związanych z konserwacją i eksploatacją systemów. Po drugie, rozważ, czy wszystkie systemy ogrzewania są dla Ciebie dostępne. Czasami wybór może byc ograniczony ze względu na zasady panujące na danym obszarze, rodzaj i dostęp do działki budowlanej czy chociażby warunki atmosferyczne. Po trzecie, pod uwagę warto wziąć długoterminowe konsekwencje podjęcia decyzji, w tym chociażby bezpieczeństwo danej instalacji oraz sytuację, która może wpływać na korzystanie z niej. Obecne ruchy polityczne zdają się sugerować, że bezpieczniejsze i bardziej przyszłościowe będą systemy ekologiczne, ograniczające emisję gazów cieplarnianych.

W jaki sposób ocieplić dom? 

Tak samo ważne, jak wybranie efektywnego systemu grzewczego, jest zaplanowanie skutecznego i optymalnego ocieplenia domu. Izolacja jest ważna, ponieważ bez niej ciepło wyprodukowane przez instalację grzewczą (i opłacone przez Ciebie) będzie uciekać w atmosferę, a nie pozostawać w Twoich czterech ścianach. Z tego powodu już na etapie budowy warto zaplanować ocieplenie domu. Jeżeli natomiast kupujesz lub remontujesz stary budynek, który nie został ocieplony, postaraj się jak najszybciej zaplanować prace uzupełniające ten brak. Wyizolowanie domu może odbyć się przy użyciu różnych materiałów, na przykład styropianu, styrenu czy wełny. Istotne jest poprawne ocenienie potencjału grzewczego budynku, ilości traconego ciepła oraz punktów krytycznych, czyli miejsc, w których izolacja jest szczególnie ważna. Ważne jest na przykład ocieplenie poddasza Poznań i piwnic, ponieważ w tych miejscach budynki bardzo często tracą nieproporcjonalne ilości ciepła. 

Fot.: Michael Tampakakis/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wiklinowe akcesoria do ogrodu
/
Wiklinowe akcesoria do ogrodu
Szukasz ozdób i akcesoriów do ogrodu, które będą wykonane z naturalnego i ekologicznego surowca? Przeczytaj o zaletach wyrobów z wikliny.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa i dlaczego warto ją mieć?
/
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa i dlaczego warto ją mieć?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - ekologiczne rozwiązanie zapewniające niezależność od sieci kanalizacyjnej i ochronę środowiska.
Wielkanocne dekoracje – co warto mieć?
/
Wielkanocne dekoracje – co warto mieć?
Już za rogiem Święta! W artykule podpowiadamy, w jakie dekoracje wielkanocne warto zainwestować, aby cieszyły przez lata.