Wiejskie jaja. Jak hodować drób?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób szuka ekologicznych rozwiązań. Dlatego bardzo popularne staje się hodowanie kur. Jak hodować drób?

Kurnik – must-have w hodowli kur

Decydując się na hodowlę kur, musisz ustalić wielkość kurnika. Aby tym ptakom było wygodnie, to na 1m2 mogą przebywać maksymalnie 2 kury. Jest to bardzo ważne zwłaszcza zimą, gdy spędzają cały czas w pomieszczeniu. Wejście do kurnika powinno znajdować się od strony wschodniej. Warto zamontować w nim okno, dzięki któremu będzie dostęp do naturalnego światła.

Kurnik powinien być ciepłym miejscem, w którym nie ma przeciągów i wilgoci. Warto przemyśleć jego budowę, aby w środku była odpowiednia wentylacja. W kurniku należy bardzo często sprzątać wyściółkę i go czyścić.

Wyposażenie kurnika

W kurniku nie może zabraknąć ściółki. Powinny to być trociny lub trociny zmieszane z piaskiem. Ściółkę należy regularnie czyścić z odchodów. Grzędy powinny być wykonane z heblowanych desek. Mogą być okrągłe o przekroju 4 cm lub prostokątne o przekroju 5,5 cm (krótszy bok powinien mieć 4 cm szerokości). Należy je umieścić na wysokości większej niż 15 cm i mniejszej niż 1 m. Pod grzędami trzeba zamontować plastikowe płyty na odchody (muszą być łatwo wyjmowane).

Gniazda należy umieścić w ciemniejszym koncie. Powinny to być skrzynie o wymiarach 30 x 40 x 30 cm wyłożone sianem. Jedno gniazdo przypada na 3 kury. Do karmienia najlepsze będą cylindryczne pojemniki z automatycznym uzupełnieniem. Jedno poidło o pojemności 1 l należy przeznaczyć na 10 kur, a 8 cm karmidła na 1 nioskę.

Wybieg dla kur

Bardzo ważne jest stworzenie wybiegu, na którym kury będą czuły się bezpiecznie. Taki teren trzeba ogrodzić siatką. Warto zabezpieczyć takie ogrodzenie również z góry (przeciw drapieżnym ptakom). Jeśli nie występują w okolicy, to z górnej siatki można zrezygnować. Ogrodzenie powinno mieć wysokość 2 m, dzięki temu kury nie uciekną. Wybieg warto podzielić na 2 części, przez co darń będzie miała czas na regenerację.

Czym żywić kury?

Właściwe żywienie kur przekłada się na ilość znoszonych jaj. Pasza powinna być zbilansowana i podawana w formie rozdrobnionej. Pasze pełnowartościowe w postaci granulek lub kruszynki nie wymagają dodatkowej suplementacji. W chowie domowym najbardziej popularne są mieszanki zbóż. Kurom można podać gotowane ziemniaki (bez soli), startą marchew i buraki. Na wybiegu warto regularnie dosiewać trawę, aby miały co skubać. Zwiększoną ilość paszy należy podawać kurom w okresie nośności i pierzenia.

Jakie gatunki są najlepsze?

Do domowej hodowli kur zaleca się tylko wytrzymałe gatunki ptaków. Najczęściej wybierane są karmazyny, których nośność to około 180 jaj rocznie. Coraz popularniejsze w hodowli domowej są kury zielononóżki. Jajo od tych ptaków kosztuje 1,8 zł za sztukę. Nie należy kupować niosek z kurzych ferm, ponieważ są chowane w zamknięciu i nie są przystosowane do życia na wolności. Mają wysokie wymagania pokarmowe.

Zdj.główne: Natalie Rhea/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pielęgnacja twarzy na noc
/
Pielęgnacja twarzy na noc
Zdradzamy, jak wspomóc regenerację twarzy nocą, aby cieszyć się zdrową skórą, każdego dnia.
Udogodnienia w ogrodzie, które uprzyjemnią Ci relaks
/
Udogodnienia w ogrodzie, które uprzyjemnią Ci relaks
Dowiedz się jak w ciekawy sposób urozmaicić swój ogród, aby stał się on idealnym miejscem do błogiego relaksu.
Jak odświeżyć wygląd sypialni?
/
Jak odświeżyć wygląd sypialni?
Chcesz odmienić wygląd swojej sypialni? Podpowiadamy, jak to zrobić niewielkim kosztem, ale efektownie!