Samodzielna budowa domu – lista niezbędnych prac

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Decyzja o samodzielnej budowie domu ma wiele korzyści. Przede wszystkim to Ty masz wpływ na ukształtowanie przestrzeni mieszkalnej na lata. Jednak musisz pamiętać, że od podjęcia decyzji o zakupie działki do wprowadzenia się do nowego domu, jest bardzo długa droga. Dowiedz się, jakie niezbędne prace Cię czekają.

Krok pierwszy, czyli wybór działki

Pierwszym krokiem jest wybór działki – w końcu dom musi na czymś stać, prawda? Warto wtedy oprócz jej wielkości i ceny zwrócić uwagę także na inne aspekty, takie jak: ukształtowanie powierzchni, ustawienie działki względem stron świata, kształt działki, drogę dojazdową do działki, jakość gruntu, dostęp do mediów oraz otoczenie działki. Dzięki temu unikniesz późniejszych komplikacji podczas projektowania lub samej budowy.

Krok drugi, czyli projekt

Następnym krokiem jest oczywiście projekt domu. Masz dwie możliwości: możesz zlecić wykonanie indywidualnego projektu lub kupić gotowy projekt i dopasować go do własnych potrzeb. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest jego niska cena w stosunku do projektu indywidualnego.

Krok trzeci, czyli pozwolenia

Gdy projekt jest gotowy, czas zająć się formalnościami niezbędnymi do rozpoczęcia budowy domu. Pozwolenie nie jest już jednak wymagane, jeżeli obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza teren nieruchomości. Koniecznie będzie jedynie zgłoszenie budowy w urzędzie miasta.

Krok czwarty, rozpoczęcie budowy

Jeśli wszystkie kwestie formalne już za Tobą, to pora przejść do najważniejszej części: rozpoczęcie budowy. Jak to zrobić krok po kroku?

Zacznij od ogrodzenia działki i wytyczenia fundamentów budynku. Kluczowe będzie wytyczenie dokładnej lokalizacji budynku na jej terenie – może być to zadanie, które będzie dość trudne do samodzielnego wykonania, ponieważ powinien je wykonać doświadczony geodeta, na podstawie projektu przygotowany przez architekta.

Następnie konieczne będzie wyrównanie terenu oraz osuszenie go, aby móc postawić fundamenty. Jeśli już zostanie to zrobione, możesz przejść do postawienia fundamentów. Na tym etapie konieczne jest stworzenie solidnej izolacji podziemnej oraz rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacyjnych. Wtedy też buduje się piwnicę.

Jeśli fundamenty są już postawione, to przychodzi czas na pierwsze prace, które doprowadzą budynek do surowego stanu otwartego. Na tym etapie należy wykonać ściany zewnętrzne, stropy oraz schody betonowe. 

W następnej kolejności wykonuje się konstrukcję dachową, komin oraz pokrycie dachu. Na tym etapie następuje też termoizolowanie dachu. Jest to moment, w którym z pewnością pomoże Ci laserowe wycinanie oraz cięcie blach. Wszystkie prace wykonane do tego momentu to najczęściej ok. 40-45% całego kosztu budowy.

Kolejnym etapem jest montaż stolarki okiennej oraz drzwi. Na tym etapie możesz skorzystać z oferty https://www.sparta.com.pl/. Wykonanie tych prac doprowadzi Twój budynek do stanu surowego zamkniętego. 

Następnie należy zamontować wszelkie instalacje takie jak: instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz ewentualnie gazowa. Jeśli chcesz, aby Twój dom był energooszczędny, to jest to także etap na zamontowanie fotowoltaiki lub ułożenia folii grzewczych na podczerwień.

Następnym etapem budowy jest wykonanie suchych tynków. To również dobry moment na uporządkowanie placu budowy, pozbycie się ewentualnego gruzu itp. Możesz wtedy także przystąpić do budowy drogi prowadzącej do drzwi. W tym celu przyda Ci się nie tylko kostka, ale także fuga do kostki granitowej.

Ostatni etap to prace wykończeniowe. Zaliczamy do nich wybudowanie ścian wewnętrznych, wykończenie kuchni i łazienki, wykończenie ścian i podłóg, instalację elementów końcowych instalacji elektrycznej, czyli gniazdek, włączników, oświetlenia, wykonanie izolacji ścian. Po tych wszystkich pracach budynek jest tak naprawdę gotowy do zamieszkania i jedyne co pozostaje do zrobienia, to urządzenie go. 

Zdjęcie główne: Rene Asmussen/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ile kosztuje wynajęcie przyczepy kempingowej?
/
Ile kosztuje wynajęcie przyczepy kempingowej?
Przyczepa kempingowa – nieograniczone możliwości podczas podróży!
Deratyzacja, dezynfekcja i dezynsekcja – kiedy są konieczne?
/
Deratyzacja, dezynfekcja i dezynsekcja – kiedy są konieczne?
Inwazja myszy czy karaluchów może zdarzyć się każdemu, nawet w najbardziej czystym domu lub mieszkaniu. Zobacz, czym są usługi DDD i kiedy skorzystanie z nich staje się konieczne.
Poradnik wyboru idealnej powierzchni biurowej dla Twojej firmy
/
Poradnik wyboru idealnej powierzchni biurowej dla Twojej firmy
Decydujemy się na wybór idealnej powierzchni biurowej? Ten poradnik pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę, aby zaspokoić potrzeby Twojej firmy i zwiększyć efektywność pracy.