Przed nami największe święto Polaków – Tłusty Czwartek. Już za chwilę, w cukierniach i pączkarniach będą ustawiały się gigantyczne kolejki po najróżniejsze wersje pączków: z różą, budyniem, czekoladą, kajmakiem. Polane lukrem lub tradycyjne, posypane cukrem pudrem. A gdyby tak w tym roku spróbować swoich sił w kuchni i usmażyć domowe pączki zamiast stać w kolejce?
Sprawdzony przepis na pączki
Nie wszyscy kochają słodycze, ale jest taki jeden dzień w roku kiedy zjedzenia pączka nikt sobie nie odmawia. Jest to nawet nasz narodowy obowiązek! Jednak wielu osobom, pączki domowej roboty, kojarzą się ze skomplikowanym procesem kulinarnym, który niekoniecznie może zakończyć się sukcesem. Przekonaj się, że to dużo prostsze niż się wydaje! A kto raz spróbuje, z pewnością to powtórzy.
Składniki:
3 i ⅓ szklanki mąki pszennej typ 550 + odrobina do podsypania,
Zaczynamy od przygotowania ciasta na pączki: podgrzewamy delikatnie mleko i dodajemy pokruszone drożdze, następnie dodajemy małą łyżeczkę mąki i łyżeczkę cukru pudru. Rozcieramy zaczyn na gładką masę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10 minut.
Masło rozpuszczamy w rondelku.
Mąkę przesiewamy przez sito, dzięki temu ciasto na pączki będzie puszyste, dodajemy żółtka i pozostały cukier oraz szczyptę soli, następnie dodajemy zaczyn i rozpoczynamy wyrabianie ciasta. Uwaga! Ciasto wyrabiamy bardzo powoli i cierpliwie.
Kiedy wszystkie składniki się połączą dodajemy masło; ciasto na pączki będzie miało dość rzadką konsystencję, jeśli wyda ci się zbyt lejące i nie będzie się trzymało w ręku, dosyp odrobinę mąki.
Ciasto drożdżowe posypujemy mąką , przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1,5 – 2 godziny.
Kiedy ciasto wyrośnie (powinno podwoić swoją objętość) dzielimy je na dwie części, które wykładamy na stolnicę, podsypujemy mąką i ponownie wyrabiamy.
Dzielimy ciasto na małe części, wyrabiamy na stolnicy wraz z odrobiną mąki, aby nie kleiły się do dłoni. Następnie nakładamy na dłoń, rozpłaszczamy, dodajemy nadzienie i zlepiamy. Formujemy kulki, które delikatnie spłaszczamy i odstawiamy do ponownego (drugiego) wyrośnięcia pod przykryciem.
Wlewamy olej do średniej wielkości garnka i rozgrzewamy do 170 stopni. Można to sprawdzić termometrem albo wrzucić odrobinę ciasta do oleju – kiedy nie będzie opadać na dno, oznacza, że jest to dobry moment.
Pączki, delikatnie wrzucamy na gorący olej jeden obok drugiego, kiedy spód zacznie się rumienić, obracamy na drugą stronę, następnie odsączamy pączki z tłuszczu i czekamy aż ostygną.
Niektórzy nie wyobrażają sobie pączków innych niż oblanych lukrem. Przygotowanie klasycznego, białego lukru jest niezwykle proste. Wystarczy połączyć odrobinę wody z cukrem pudrem i mieszać aż się rozpuści, następnie polewamy nim pączki.
Ten i wiele innych, pysznych przepisów znajdziecie na blogu: www.rozdomowiona.pl
Salon to miejsce do spędzania wolnych chwil z domownikami i gośćmi oraz do relaksu w ciszy i spokoju. Dlatego też ważne jest, aby był on wnętrzem przytulnym i wygodnym. Podpowiadamy więc, jakie modele foteli warto rozważyć, aby mieć pewność, że salon będzie komfortowy i estetyczny.