Olejki eteryczne. Dlaczego warto ich używać?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Olejki eteryczne są używane od starożytności i służą do aromaterapii, która może rozwiązać wiele naszych problemów bez stosowania silnych leków. 

Obecnie używamy ich podczas codziennej pielęgnacji oraz w chwili relaksu. Są również osoby, które nie wyobrażają sobie wieczornego zasypiania bez pomocy olejków. W czym jeszcze mogą nas wesprzeć oraz dlaczego warto wprowadzić je do swoich codziennych rytuałów?

Czym są olejki eteryczne? 

Olejki eteryczne są naturalnie pozyskiwanymi esencjami roślin, posiadającymi różnorodne zastosowania. Dzięki swoim właściwościom używamy ich nie tylko ze względu na piękne zapachy, ale również ich lecznicze właściwości stosowane w medycynie naturalnej. 

Z naukowego punktu widzenia to ciekłe bądź lotne mieszaniny, które zawierają w sobie wiele związków chemicznych, np. aldehydów, estrów czy alkoholi. Wykazują one działanie terapeutyczne. Zazwyczaj są rozpylane w powietrzu przy pomocy dyfuzora, jednakże niektóre z nich możemy stosować rozcieńczone na skórę, bądź dodając kilka kropel do kąpieli. Możemy również spryskać nimi materiały wokół nas, dodać je do wody w kominku zapachowym lub ulubionego balsamu do ciała bądź stworzyć samodzielnie taki produkt. Możemy również stosować inhalacje. 

Aromaterapia

W aromaterapii wykorzystujemy olejki eteryczne, by dzięki ich zapachom poprawić nasze samopoczucie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Oto tylko kilka właściwości olejków eterycznych:

  • łagodzenie bólu głowy,
  • redukcja napięcia mięśniowego,
  • łagodzenie stanów zapalnych, 
  • działanie uspokajające i wyciszające, 
  • pobudzanie do działania,
  • działanie antyseptycznie, rozgrzewające, antydepresyjnie, 
  • zmniejszenie stanów zapalnych skóry, 
  • wpływ na poprawę pracy układu nerwowego, 
  • polepszenie działania układu pokarmowego, 
  • zmniejszenie bólu mięśni i stawów.
Monfocus/pixabay.com

Kilka popularnych olejków:

  • olejek lawendowy — wycisza, uspokaja, łagodzi podrażnienia, walczy z bezsennością;
  • olejek pomarańczowy — działa antyseptycznie, zmniejsza cellulit, wycisza, uspokaja, redukuje stres, łagodzi uczucie strachu czy drażliwość; 
  • olejek z drzewa herbacianego — ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, skuteczny w walce z trądzikiem; 
  • olejek eukaliptusowy — pomaga udrożnić drogi oddechowe podczas przeziębienia, jest przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy, pomaga przy bólach reumatycznych; 
  • olejek rozmarynowy — pomaga na brak koncentracji, walczy z bólami mięśni, poprawia nastrój, wykazuje działanie przeciwgrzybicze.

Jakie olejki wybierać? 

Stosując olejki eteryczne, przede wszystkim musimy wybierać te bezpieczne dla naszego organizmu. Powinny być to naturalne preparaty, pozyskiwane we właściwy sposób i odpowiednio przechowywane. Warto zwrócić uwagę na te pozyskiwane z bio upraw. Zwracajmy również uwagę na skład olejku. Powinien być on możliwie krótki i treściwy. Kiepska jakość może doprowadzić do nieoczekiwanych skutków ubocznych objawiających się np. podrażnieniami skóry bądź stosowana przez nas terapia okaże się zupełnie nieskuteczna. 

Nie powinniśmy również stosować olejków po upływie daty przydatności do użycia. Co do przechowywania, to najbezpieczniej trzymać je w suchym i ciemnym miejscu. Światło źle na nie wpływa.  

Pamiętajmy również, że nie każdy może korzystać z dobrodziejstw olejków eterycznych. Szczególnie odradzane są małym dzieciom, kobietom w ciąży, astmatykom czy osobom chorującym na nadciśnienie. Dlatego warto przed rozpoczęciem aromaterapii skonsultować ją z lekarzem.

Zdj. główne: asundermeier/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Trzy książki idealne na długie wieczory
/
Trzy książki idealne na długie wieczory
Co robić, gdy na dworze zimno i szaro? Chwyć za dobrą książkę i przenieś się do innego świata.
Huśtawka w domu nie tylko dla dzieci
/
Huśtawka w domu nie tylko dla dzieci
Bujany fotel podwieszany do sufitu, a może huśtawko-hamak w hipsterskim stylu – pomysłów na domowe huśtawki jest wiele. Ważne, by dopasować taki „bujak” do stylu naszego wnętrza.
Przyłącze kanalizacyjne – koszty i zasady przyłączenia do sieci
/
Przyłącze kanalizacyjne – koszty i zasady przyłączenia do sieci
Nowelizacja przepisów budowlanych weszła w życie w połowie września. Przeczytaj, jakie zmiany dotyczące przyłączy kanalizacyjnych wprowadziła.