Balkonik rehabilitacyjny – kiedy jest potrzebny?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Możliwość samodzielnego poruszania się może być zakłócona na skutek wystąpienia różnych sytuacji losowych. W takich przypadkach konieczne jest maksymalne wsparcie dla osoby niepełnosprawnej, na przykład zakup balkonika lub podpórki. Dzięki takim rozwiązaniom można utrzymać pionową postawę i powoli się poruszać. Zapewne większości osób balkoniki kojarzą się raczej ze starszymi ludźmi, tymczasem z tego narzędzia korzystają również ludzie będący w trakcie rehabilitacji po urazach. Wówczas ponowna nauka samodzielnego przebiega znacznie sprawniej.

Funkcje balkonika rehabilitacyjnego

Właściwie występują pewne różnice między balkonikiem dla osób starszych, a tym pozwalającym na powrót do sprawności. Te drugie są nazywane wysokimi i mają specjalne podpórki służące do opierania o nie ramion. Pomocne są także zamontowane rączki, za które chwytają dłonie osoby niepełnosprawnej. Oparcie w takim przypadku sięga aż do pachwin, dlatego o upadek jest naprawdę trudno, gdyż wszystko jest jak najbardziej stabilne. Rozwiązaniem uniwersalnym może być balkonik rehabilitacyjny z podparciem pod łokcie, sprawdzi się w obu przypadkach – dla seniorów i osób po ciężkich urazach. Oczywiście musi minąć określony czas, kiedy osłabione mięśnie na nowo odzyskają siły i będą w stanie zapewnić swobodne poruszanie się.

Fot. monkeybusiness / elements.envato.com

Wyróżnia się kilka rodzajów balkoników, spośród których wyróżnić można typu ambona. To urządzenia obejmuje pacjenta w pasie, a z przodu zamontowane są uchwyty na ręce. Ryzyko upadku jest zminimalizowane właściwie do zera, co czyni taki sprzęt jednym z najbardziej bezpiecznych. Inną opcją jest balkonik sztywny, idealny dla osób potrzebujących podparcia, a w tym modelu jest ich aż 4. Zaletą jest ponadto regulowana wysokość, a do chodzenia z jego pomocą potrzebne jest jego delikatne uniesienie i przestawienie do przodu. Ważnym zabezpieczeniem dla użytkownika jest antypoślizgowa powierzchnia nóżek. Jeżeli nie ma możliwości podnoszenia balkonika, alternatywą jest kroczący, który również ma aż 4 punkty podparcia.

Pomoc w leczeniu niepełnosprawności

Powrót do dawnej sprawności po chorobie, czy przebytym urazie nie zawsze jest prosta. Często niezbędny jest nie tylko duży wysiłek, wiara w to, co pozornie możliwe, ale także profesjonalny sprzęt. Bywa on bardzo drogi, ale po prostu konieczny do odzyskania możliwości normalnego funkcjonowania. Często pojawia się dylemat: kupić nowy balkonik rehabilitacyjny, czy skorzystać z opcji wypożyczenia na określony czas. Drugie rozwiązanie jest z pewnością tańsze, ale czy lepsze?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji chorego, jeśli rokowania przewidują szybki powrót to sprawności – jak najbardziej. Jeśli natomiast powrót do dawnego funkcjonowania stoi pod znakiem zapytania lub jest wręcz niemożliwy, zakup nowego sprzętu jest konieczny. Aby mieć pewność, że jest profesjonalny, na pewno trzeba go kupić w sklepie medycznym, ponieważ tamtejsze posiadają niezbędne atesty. Zapewniają zatem pełne bezpieczeństwo osobom niepełnosprawnym i komfort poruszania się dzięki balkonikowi.

Zdjęcie główne: Prostock-studio / elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Grzyby leśne w Twoim ogrodzie – zakładamy grzybnię
/
Grzyby leśne w Twoim ogrodzie – zakładamy grzybnię
Chcesz hodować grzyby leśne w swoim ogrodzie? Przeczytaj, w jaki sposób możesz to zrobić!
Fotowoltaika – jakie ma zalety?
/
Fotowoltaika – jakie ma zalety?
Fotowoltaika to dziedzina nauki i technologii zajmująca się wykorzystaniem energii słonecznej do wytwarzania prądu elektrycznego. W dzisiejszych czasach jest to jedno z najważniejszych źródeł energii odnawialnej, które wykorzystywane jest do zasilania zarówno domów, jak i przemysłu. W tym artykule przedstawimy kilka głównych zalet, jakie oferuje fotowoltaika.
Jak wybrać idealny piec wolnostojący do twojego domu – praktyczne porady
/
Jak wybrać idealny piec wolnostojący do twojego domu – praktyczne porady
Praktyczny poradnik dla każdego, kto chce dokonać mądrego wyboru idealnego pieca wolnostojącego do swojego domu. Poznaj różne typy, funkcje oraz kryteria wyboru!