Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej jest jednym z obowiązków każdego właściciela nieruchomości. W połowie września weszła w życie nowelizacja ustawy prawa budowlanego dotycząca tejże sieci.
Zmiany w prawie budowlanym
Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków weszła w życie z dniem 19 września 2020 roku. Dotyczy m.in. zasad wydawania warunków przyłącza do sieci, a jej celem było uproszczenie i przyspieszenie inwestycji.
Nowelizacja przewiduje 14-dniowy termin na wydanie warunków przyłącza dla budynków jednorodzinnych, również tych znajdujących się w zabudowie zagrodowej. W przypadku innych budynków przedsiębiorstwo ma 30 dni na wydanie warunków zabudowy. Jeśli zostanie przekroczony termin to:
- naliczana jest kara dla przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego;
- przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne ma zakaz pobierania opłat za:
- wydawanie warunków przyłączenia do sieci, ich zmianę, aktualizację lub przeniesienie na inny podmiot,
- odbiór przyłącza,
- włączenie przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego do sieci miejskiej.
Termin na wydanie decyzji jest liczony od dnia złożenia wniosku przez wnioskodawcę. Istnieje możliwość wydłużenia czasu na decyzję, lecz tylko w konkretnych przypadkach. Decyzja o warunkach przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej jest ważna przez okres 2 lat.
Projektant ma obowiązek sprawdzić, czy budynki mieszkalne mogą zostać przyłączone do obecnej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.
Opłaty ustalane przez gminę
Rada Gminy ustala wysokość opłat za:
- wydanie warunków przyłączenia do sieci, ich zmianę, aktualizację lub przeniesienie na inny podmiot,
- odbiór przyłącza,
- włączenie przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego do sieci miejskiej.
Warunek odbioru przyłącza
Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może odmówić odbioru nowego przyłącza, jeśli zostało ono wykonane zgodnie z wydanymi wcześniej warunkami.
Przyłączanie do kanalizacji krok po kroku
Kanalizacja i wodociągi są własnością gminy, tym samym zakład zarządzający siecią pokrywa wydatki rozbudowy sieci, lecz koszt budowy samego przyłącza pokrywa inwestor.
- Uzyskanie warunków zabudowy do sieci wodno-kanalizacyjnej od przedsiębiorstwa odpowiadającego za sieć. Wniosek należy złożyć wraz z:
- dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania gruntem, do którego będzie przyłącze;
- dwoma egzemplarzami map do celów projektowych;
- informacjami dotyczącymi specyfiki przyłączy;
- inną dokumentacją określoną w odrębnych przepisach.
- Po otrzymaniu decyzji od przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego należy udać się do uprawnionego projektanta, a stworzony przez niego plan przedłożyć Zespołowi Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Po zatwierdzeniu projektu przez ZUDP trzeba wrócić do lokalnej firmy wodociągowej po ostateczną zgodę.
- Inwestor, po akceptacji projektu przez powyższe instytucje, ma 3 lata na jego wykonanie. Przyłącza wodno-kanalizacyjne nie wymagają pozwolenia na budowę, taka inwestycja musi być tylko zgłoszona do urzędu miasta lub gminy.
Właściciel przyłącza kanalizacyjnego
Instalacja wodno-kanalizacyjna należy do dostawcy mediów, który odpowiada za stan przyłącza wodnego (od zaworu głównego umieszczonego za wodomierzem) oraz instalację kanalizacyjną, która może być w posiadaniu inwestora do granicy posesji (jest to najczęstsze rozwiązanie) lub zostać przejęta przez dostawcę mediów.
Koszt przyłącza kanalizacyjnego
Koszt przyłączenia się do kanalizacji może się różnić w zależności od regionu kraju i aktualnych stawek wykonawców. Zdarza się, że przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne proponuje projektanta oraz wykonawcę instalacji – najczęściej jest to szybsze i droższe rozwiązanie. Kanalizacja wymaga formalności, które są kosztowne, a są to:
- wydanie warunków wykonania przyłącza – od 100 do 150 zł;
- projekt przyłącza – od 1200 do 2500 zł;
- uzgodnienie projektu – od 30 do 60 zł;
- odbiór końcowy przyłącza – 100 zł;
- opłata przyłączeniowa – do 1100 do 2000 zł;
Do kosztów formalności należy doliczyć również koszt budowy instalacji kanalizacyjnej – od 60 do 180 zł/mb i koszt studzienek (ilość jest zależna od potrzeb) 500 zł/sztuka.