Szydełkowe bieżniki owalne krok po kroku

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szydełkowe bieżniki i obrusy kojarzą się nam zapewne z domem babci. I to fakt, takie ozdoby pasują do wiejskich wystrojów. Szydełkowanie zyskuje jednak coraz większą popularność wśród młodych ludzi. Jeśli Ty także chcesz się nauczyć szydełkowania, to podpowiadamy, od czego zacząć i jak zrobić piękny bieżnik krok po kroku. 

Od czego zacząć przygodę z szydełkowaniem?

Przed rozpoczęciem szydełkowania najlepiej zrobić solidne rozpoznanie tematu. Warto poszukać inspiracji w internecie i gazetkach dla amatorów szydełkowania. Dobrze jest się też zorientować, jakich narzędzi będziesz potrzebować. Oczywiste jest także to, że gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z szydełkowaniem, błędy będą się zdarzać – a na nich człowiek przecież najlepiej i najwięcej się uczy. Warto się więc na początku skupić na prostych wzorach, które pozwolą przećwiczyć umiejętności manualne. W dzisiejszych czasach wszelkie informacje na temat szydełkowania są ogólnodostępne w internecie. Warto na ich podstawie zrobić sobie solidne notatki, to z pewnością ułatwi Ci pracę. 

Czego będziesz potrzebować do szydełkowania?

Podstawowymi narzędziami będą oczywiście szydełka. Zazwyczaj używa się jednego narzędzia z haczykiem. Na początkowych etapach przygody z szydełkowaniem wystarczą szydełka aluminiowe – są lekkie i tanie oraz gładkie – dzianina będzie się po nich swobodnie ślizgać. Warto wiedzieć, że im mniejsze szydełko, tym wzór, jaki będziemy szydełkować, będzie sztywniejszy i bardziej zbity. Oprócz szydełka obowiązkowym elementem jest oczywiście włóczka. Musisz wiedzieć, że naturalne włóczki, takie jak kaszmir, wełna czy jedwab, będą zdecydowanie droższe od tych syntetycznych. Naturalne włókna sprawdzą się do tworzenia elementów garderoby. Na ozdoby, takie jak chociażby bieżnik, warto wybrać włóczkę syntetyczną. 

Co można zrobić na szydełku?

Tutaj ograniczeń nie ma. Na szydełku wykonasz czapki, szaliki czy śpioszki dla niemowlaka. Także wykonanie zabawek i pluszaków nie jest trudne. Wszystko zależy od tego, jakiej włóczki użyjesz oraz jaka będzie jej grubość czy elastyczność. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak obrusy i bieżniki zrobione na szydełku – nadają każdemu pomieszczeniu klimatu. 

Owalny bieżnik szydełkowy

Zanim rzucisz się na głęboką wodę w postaci robienia bieżnika na stół, poćwicz wykonanie czegoś prostszego. Jeśli już posiadasz jakieś umiejętności, możesz przystąpić do dzieła.

Pierwszą czynnością, którą musisz wykonać, jest przeszukanie internetu lub gazetek ze wzorami szydełkowymi. Wybierz taki, który najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom. W sieci jest naprawdę wiele wzorów graficznych, które możesz wykorzystać lub zainspirować się nimi. Do wykonania owalnego bieżnika możesz wykorzystać podstawowy splot szydełkowy, czyli łańcuszek. Zakręć pętelkę i przełóż przez nią szydełko, pod spodem szydełka także przełóż włóczkę. Teraz wystarczy, że ściągniesz nitki do siebie i zacieśnisz supełek – początek łańcuszka jest gotowy. Teraz musisz nałożyć kolejną część włóczki na szydełko (przy tym ruchu pamiętaj, aby robić to od spodu, nigdy od góry!). Szydełko z włóczką przeciągnij przez wcześniej zawiązane oczko – teraz wystarczy już powtarzać ten proces. Za pomocą tego najprostszego splotu bez problemu stworzysz ozdobne elementy, takie jak serduszka, kwiatuszki czy koronki. Potrzebujesz jedynie trochę cierpliwości. Możesz też wykorzystać trudniejsze sploty, wszystkie potrzebne informacje bez problemu znajdziesz na przykład na YouTubie lub Pintereście. 

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wiek emerytalny – od kiedy i jak liczyć?
/
Wiek emerytalny – od kiedy i jak liczyć?
Nie wiesz, kiedy możesz przejść na emeryturę? Ciekawi Cię, jaki wiek emerytalny obowiązuje w innych krajach? Kliknij i zobacz.
Sanatoria na wsi bardzo popularne wśród seniorów
/
Sanatoria na wsi bardzo popularne wśród seniorów
Wraz z upływem lat coraz więcej osób starszych decyduje się na wypoczynek i rehabilitację w sanatoryjnych ośrodkach położonych na terenach wiejskich.
Podstawowe zasady pielęgnacji i przycinania drzew w ogrodzie
/
Podstawowe zasady pielęgnacji i przycinania drzew w ogrodzie
Odkryj tajniki właściwej pielęgnacji ogrodowych drzew - od przycinania, do ważnej roli wody i bioróżnorodności. Twoje drzewa na pewno Ci podziękują.