Uprawa soczystych, dorodnych malin we własnym ogrodzie nie jest trudna. Dlatego tak wiele osób decyduje się na uprawę malin nawet w małych ogródkach. Jakie odmiany malin będą najlepsze w hodowli ogrodowej?
Uprawa malin w przydomowym ogródku nie jest trudna. Kluczowymi czynnikami w uprawie są:
Sadzonki malin można wiosną zakupić w każdym sklepie ogrodniczym. W sklepach dostępne są setki odmian malin. Po wybraniu odpowiedniego gatunku należy zastanowić się nad rodzajem sadzonki, w sklepach dostępne są:
Sadzonki balotowe i w pojemniku można sadzić od wiosny do jesieni. Wybierając gatunki malin z nagim korzeniem, należy bardzo uważać, ponieważ są bardziej narażone na uszkodzenia podczas transportu.
Sadzonki balotowe i z pojemników należy wsadzić w całości do ziemi, czyli całą bryłę korzeniową wraz z ziemią. Zanim sadzonki malin zostaną posadzone, to należy wymierzyć odpowiedni rozstaw pomiędzy sadzonkami, musi wynosić minimum 40 cm. Głębokość sadzenia malin to 20 cm.
Bardzo dokładne obejrzenie korzeni malin – sprawdzenie, czy korzenie nie są ułamane lub zgniłe. Jeśli tak jest, to należy usunąć zgniłe lub uszkodzone części korzenia.
Maliny są krzewami o małych wymaganiach, lecz do prawidłowego wzrostu potrzebują regularnego nawożenia i podlewania. Maliny mają korzenie bardzo płytko, dlatego należy je nawadniać regularnie.
Ściółkowanie malin jest najlepszą metodą, aby zatrzymać wodę w suchej glebie. Ściółkowanie można wykonać z agrowłókniny lub liści.
W uprawie malin bardzo ważne jest ich nawożenie, lecz nawóz powinien być zawsze dobrany do rodzaju gleby. Dlatego przed nawożeniem należy przeprowadzić analizę podłoża.
Palikowanie wykonuje się w pierwszym roku, w którym maliny są posadzone. Krzewy malin lubią mieć oparcie, dlatego bardzo ważne jest rozciągnięcie między palikami sznurka, po którym pędy będą mogły się piąć.
Przycinanie malin jest niezbędnym i skomplikowanym zabiegiem, który zależny jest od różnych czynników:
Wiosenne cięcie malin jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który polega na cięciu pędów bocznych. Takie cięcie powinno być wykonywane bardzo często, dzięki temu maliny nie będą rozrastały się na boki.
Jesienne przycinanie malin jest bardzo radykalne, należy przyciąć wszystkie stare pędy i odrosty boczne. Usuwanie tych pędów jest ważne ze względów estetycznych i zdrowotnych (starsze pędy mogą być porażone chorobami grzybowymi).
Odmiany malin można podzielić ze względu na: