Problemy ze snem. Jak sobie z nimi poradzić?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Na przewlekłą bezsenność cierpi około 20% naszego społeczeństwa, a sporadyczne problemy ze snem dotyczą już co drugiego Polaka! Bezsenność to stale rosnący problem, określany mianem choroby cywilizacyjnej. Tym samym staje się też jedną z najczęstszych przyczyn innych zdrowotnych dolegliwości. Sen to podstawa dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak zatem radzić sobie z problemami ze snem? Podpowiadamy!

Jakie są powody problemów ze snem?

Bezsenność może wynikać z innych problemów medycznych, takich jak: depresja, zaburzenia lękowe, czy nerwica. Również choroby tarczycy, zwłaszcza jej nadczynność, mogą przyczyniać się do problemów ze snem. Nasilać je może także przyjmowanie silnych leków, długotrwały stres, alkoholizm oraz spożywanie dużych ilości kawy lub napojów energetycznych. 

Zmiana stylu życia przyczyną bezsenności?

Lekarze wskazują także na inną istotną przyczynę wzmożonych problemów ze snem. To wyraźna zmiana stylu życia Polaków może być powodem rosnącej bezsenności. Brak stabilnego rytmu snu – zbyt mało czasu na sen w ciągu tygodnia i odsypianie w weekend, bezczynność, czyli zbyt niska aktywność fizyczna w ciągu dnia oraz ekspozycja na światło w późnych godzinach nocnych – coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów, tabletów i smartfonów. To jedne z głównych przyczyn rosnącej bezsenności w XXI wieku wskazywane przez ekspertów.

para w łóżku
Photo by: Tyler Golden/Bravo/NBCU Photo Bank/NBCUniversal via Getty Images

Jak zaradzić problemom ze snem?

Jeżeli cierpisz na przewlekłą bezsenność najlepiej skonsultować się z lekarzem – dopiero odpowiednia diagnoza umożliwi wybór właściwego sposobu leczenia. Jeśli problemy ze snem przydarzają Ci się sporadycznie lub zaczynasz zauważać, że coraz trudniej jest Ci zasnąć, możesz spróbować temu zaradzić na kilka sposobów. 

Spróbuj uregulować godziny snu

Jedną z częstych przyczyn problemów ze snem jest niedosypianie w ciągu tygodnia i odrabianie zaległości w weekendy. Taki brak rytmu zaburza równowagę organizmu. W miarę możliwości spróbuj ustalić godziny chodzenia spać i wstawania i przestrzegaj ich. Co więcej, badania pokazują, że późne chodzenie spać wpływa negatywnie na jakość naszego snu. Jeżeli więc uda Ci się wcześniej kłaść do łóżka, poprawisz tym samym jakość swojego wypoczynku.

Spędzaj mniej czasu przed ekranem komputera i smartfona

Ekspozycja na światło niebieskie w godzinach wieczornych hamuje wydzielanie melatoniny – tak zwanego „hormonu snu”, który naturalnie pojawia się wraz ze zmierzchem i informuje organizm, że czas na sen. Patrząc na ekran smartfona lub komputera przez długie godziny po zmierzchu, zaburzamy rytm wydzielania się melatoniny i tym samym zmniejsza się nasza senność w czasie, kiedy organizm byłby naturalnie skłonny do wypoczynku. Dlatego w godzinach wieczornych postaraj się wyłączyć i odłożyć wszystkie możliwe urządzenia elektroniczne na bok. Aby wprowadzić organizm w stan wypoczynku, możesz przyciemnić światło w pokoju i np. usiąść przy lampce z książką. Jeżeli twoja praca zmusza cię do spędzania długich godzin przed komputerem, wówczas przyciemnij jego ekran i używaj okularów, które blokują nieco światło niebieskie.

mężczyzna przy telefonie z w nocy
Photo by Artur Debat / Contributor / Moment Mobile / Getty Images

Zwiększ aktywność w ciągu dnia

Siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu i wpływa negatywnie na nasz organizm. Brak ruchu może być kolejnym powodem problemów ze snem. Aby zdrowo spożytkować energię, angażując całe ciało, spróbuj regularnie ćwiczyć w domu, wychodzić na spacery lub zapisz się na siłownię, zajęcia fitness, czy inną aktywność. Wysiłek fizyczny może w krótkim czasie przynieść pozytywne efekty i poprawić twój sen. Pamiętaj jednak, żeby nie ćwiczyć w późnych godzinach, aby nie pobudzić zbytnio organizmu, tuż przed pójściem spać. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, niezbędna minimalna dawka aktywności fizycznej dla osoby dorosłej to 30 minut w ciągu dnia, przez 5 dni w tygodniu.

Ogranicz spożycie kawy i napojów energetycznych

Picie kawy nawet na kilka godzin przed pójściem spać, znacznie pogarsza jakość snu. Podobnie jest z napojami energetycznymi. Dlatego już późnym popołudniem i w godzinach wieczornych staraj się unikać spożywania kawy i wyżej wspomnianych napojów. 

>> Zobacz też: Czas na zdrowe odżywianie! Kiszonki warzywne

Ostatni posiłek zjedz 2-3 godziny przed snem

Objadanie się przed snem nie pomoże nam w zaśnięciu. Tym bardziej jeżeli późnym wieczorem zjemy ciężkostrawny posiłek. Wówczas nasz organizm przez następne kilka godzin będzie się trudził, aby go strawić – wpłynie to negatywnie na jakość naszego snu, ponieważ zużyta na ten proces energia inaczej zostałaby przeznaczona na regenerację organizmu. Ostatni posiłek najlepiej spożyć około 2-3 godziny przed pójściem spać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Smakowite wypieki cukiernicze na różne okazje
/
Smakowite wypieki cukiernicze na różne okazje
Polacy kochają słodkości. Na deser dobrze jest zjeść pyszne ciastko lub babeczkę.
Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?
/
Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat.
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
/
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
Zarówno scrapbooking jak i decoupage to techniki pozwalające na tworzenie niezwykłych prac artystycznych- nie tylko na papierze, ale i w przypadku decoupage także na innych powierzchniach, takich jak drewno.