Jak zrobić ekologiczny płyn do czyszczenia?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologia na dobre wchodzi do naszych domów. Coraz więcej osób decyduje się zatem na pranie w orzechach czy korzystanie z własnoręcznie zrobionych płynów do czyszczenia. Nic dziwnego, mają one bowiem szereg zalet.

Po pierwsze są przyjazne dla naszej skóry, po drugie nie wdychamy szkodliwej chemii podczas sprzątania, po trzecie są przyjazne dla środowiska, a po czwarte są zdecydowanie tańsze niż ich sklepowe alternatywy. Zatem jak wykonać taki płyn w domu?

Ekologiczne płyny do Twojego domu – dlaczego warto je stosować?

Jeśli nawet podczas sprzątania chcesz dbać o środowisko, na pewno Twoją uwagę zwrócą preparaty do czyszczenia o całkowicie bezpiecznym składzie. Co ciekawe, możesz je zrobić w domu. Poza delikatną, całkowicie bezpieczną formułą są dodatkowo niezwykle skuteczne. W zasadzie nie odbiegają pod tym względem od mocnej chemii, którą można znaleźć w różnych drogeriach. Do tego ekologiczne płyny do czyszczenia są bezpieczne, zatem nawet jeśli cierpisz z powodu atopowego zapalenia skóry, możesz skorzystać z takiego środka bez konieczności używania rękawiczek. 

Co ważne, nie musisz obawiać się także, że zaszkodzą one małym dzieciom. Dlatego wspaniale sprawdzą się do pielęgnacji mebelków nawet dla niemowląt. Warto mieć na uwadze, że nie podrażniają one dróg oddechowych, są zatem bezpieczne pod każdym względem.

Jak zrobić domowy środek do czyszczenia?

Domowy środek do czyszczenia to wspaniała alternatywa, którą warto mieć w swoim domu. Możesz przelać go do butelek ze spryskiwaczem i używać w razie potrzeby. Warto jednak dowiedzieć się, jak wykonać je na tyle dobrze, aby faktycznie były skuteczne. Dzięki nim z powodzeniem wyczyścisz cały dom.

Soda w roli głównej

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na sodę oczyszczoną. To ona od wielu lat służy naszym babciom i sprawia, że nawet mocne zabrudzenia i rdza schodzą. Najlepiej sprawdza się albo pasta z sody i soku z cytryny, albo lżejszy preparat wykonany z wody i sody. Będzie wręcz doskonała do czyszczenia wanny, umywalki, zlewozmywaka, a także sedesu czy bidetu. Możesz także pokusić się o nałożenie go również na fugi, jednak wówczas potrzebna będzie Ci jeszcze ostra szczotka, którą zetrzesz uporczywy brud.

Sok z cytryny do walki z brudem

Nie od dziś wiadomo, że owoce mają wiele zastosowań, zwłaszcza jeśli chodzi o kwasy, które się w nich znajdują. Dużą popularnością cieszy się sok z cytryny, który wyraźnie rozjaśnia powierzchnię płytek lub blatów, a także aktywnie walczy z rdzą. Można go dodać do praktycznie każdego domowego płynu. Z pewnością poprawi skuteczność wszystkich domowych preparatów, a także sprawi, że w domu będzie wspaniale pachniało.

Ocet do zadań specjalnych

Każdy, kto kocha ekologiczne rozwiązania w domu, wie, że ocet ma cudowne właściwości czyszczące. Pomaga w zasadzie w każdym miejscu, od lustra, przez lodówkę, a na łazience kończąc. Usuwa smugi z mydła, rdzę, a także kamień oraz aktywnie walczy z grzybem.

Domowy środek na kilka sposobów

Do kuchni i łazienki najlepiej sprawdzi się mieszanina octu i sody oczyszczonej. Proporcje to 6 łyżek stołowych octu i jedna szklanka sody oczyszczonej.

Do drewna najlepiej sprawdzi się wiaderko ciepłej wody, szklanka oleju roślinnego, a także pół szklanki octu. Wszystko należy dokładnie wymieszać i można od razu wykorzystać do mycia podłogi i parkietu.

Na uporczywe zabrudzenia doskonale sprawdzi się roztwór z 2 łyżek octu, 4 łyżek soku z cytryny, 3 łyżek soli, a także 1 szklanki gorącej wody. Możesz wszystko zmieszać w butelce ze spryskiwaczem i od razu użyć na mocne zabrudzenia.

Zdj. główne: Karim Ghantous/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sposoby na pozbycie się szkodników z ogrodu
/
Sposoby na pozbycie się szkodników z ogrodu
Szkodniki w ogrodzie to z pewnością zmora wielu osób. Jak jednak poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy, jak środki oraz domowe sposoby możesz zastosować w walce z kretami, lisami, ślimakami oraz owadami.
Rybki akwariowe dla początkujących. Od czego zacząć?
/
Rybki akwariowe dla początkujących. Od czego zacząć?
Posiadanie akwarium z rybkami to spory obowiązek, ale również ogromna przyjemność. Zastanawiasz się nad założeniem swojego małego wodnego świata, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź nasz poradnik!
Przechowywanie przetworów. Organizacja spiżarni
/
Przechowywanie przetworów. Organizacja spiżarni
Masz różne przetwory w słoikach i szklanych butelkach? Podpowiadamy sprawdzone sposoby na najlepsze zorganizowanie spiżarni.