Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Panele ogrodzeniowe spełniają wiele funkcji: wyznaczają granicę działki, zamykają przestrzeń, zapewniają większą prywatność, a w wielu przypadkach stanowią osłonę przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Na tym ich rola się nie kończy. Dodatkowo powinny podkreślać styl aranżacji ogrodu i architektury budynków. Jaki panel ogrodowy wybrać, aby spełniał powyższe kryteria?
Większość osób przy wyborze ogrodzenia szuka złotego środka pomiędzy ceną, wielofunkcyjnością a wyglądem. Z założenia ma być ono praktyczne, atrakcyjne wizualnie, a przy tym względnie tanie. W przypadku samodzielnej budowy ogrodzenia czy ścianki (np. na balkonie) zwraca się uwagę na łatwość montażu. Istotna jest także rola panelu ogrodzeniowego. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
W praktyce panel ogrodzeniowy – każdy, nie tylko drewniany – powinien być dobrze dopasowany zarówno do ogrodu, jak i budynków. Dotyczy to materiału, kolorystyki, a także formy.
Panel ogrodzeniowy drewniany jest popularny w ogrodach, na balkonach i tarasach ze względu na uniwersalność. Drewno to materiał naturalny, wizualnie ciepły. Harmonijnie wpasowuje się w prawie każdy styl aranżacji ogrodu. Zaimpregnowane drewno jest odporne na warunki atmosferyczne. Zabieg impregnowania warto ponawiać co kilka lat. Kolorystykę paneli można dopasować do innych elementów w ogrodzie. Nawet duże nagromadzenie drewnianych elementów (ogrodzenie, mała architektura) nie powoduje niekorzystnego, przytłaczającego efektu ciężkości tak jak w przypadku kamienia czy cegły.
Dawniej ogrodzenia metalowe, np. stalowe lub żeliwne, były domeną ogrodów klasycznych. Ponadto często wyznaczały granice działek w ogrodach angielskich. Dzisiaj bardzo chętnie montuje się je w ogrodach nowoczesnych (oprócz uniwersalnego drewna, kompozytu czy gabionów). Ich zaletą jest duża wytrzymałość na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a także na uszkodzenia mechaniczne. Mogą przetrwać dziesięciolecia. Poza tradycyjnym ogrodzeniem stawia się również na panele metalowe ozdobne, np. przedstawiające figury geometryczne lub nawiązujące kształtem do roślin. Można z nich korzystać jak ze ścianek osłonowych, np. dzielących ogród na części.
Siatka ogrodzeniowa jest ceniona szczególnie przy grodzeniu dużych działek i upraw profesjonalnych (np. sadów, szkółek leśnych). W przydomowym ogrodzie czy na ogródkach działkowych ma również niekwestionowane zalety. Nie zasłania ogrodu (dla jednych to wada, dla innych zaleta). Warto jej użyć od strony działki, która graniczy z malowniczymi krajobrazami, np. łąką czy lasem. Montuje się ją także wówczas, gdy teren jest osłonięty żywopłotem (jako barierę przeciwko intruzom). Wysoką wytrzymałością charakteryzuje się siatka ocynkowana.
Duże znaczenie przy wyborze paneli ogrodzeniowych ma ich kolor, kształt i rozmiar (wysokość, szerokość). Materiał wykonania oraz typ panelu wciąż znajdują się na pierwszym miejscu. Ogrodzenie to duża inwestycja, dlatego trzeba wybrać mądrze.
Fot.: materiał prasowy Klienta