Najlepsze kiełkownice dla amatorów świeżych kiełków

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kiełkownice bardzo ułatwiają domową uprawę kiełków. Dzięki ich wykorzystaniu nasza praca zostaje ograniczona do minimum. Wybór konkretnej kiełkownicy jest uzależniony od wielu czynników – ceny, wielkości uprawy, różnorodności gatunków kiełków, które chcemy uprawiać. Jeżeli regularnie spożywamy kiełki – z pewnością będziemy zadowoleni z tego zakupu.

Kiełkownice – jak dokonać właściwego wyboru?

Choć kiełkownice nie są niezbędne, żeby wyhodować kiełki, mogą nam bardzo ułatwić życie (posiadają one sitka, które pomagają w nawadnianiu kiełków i odprowadzaniu wody), zwłaszcza, gdy spożywamy kiełki regularnie. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jaka kiełkownica jest idealna. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeżeli spożywamy dużo, różnego rodzaju kiełków, najlepszym wyborem będzie dla nas kiełkownica wielopoziomowa. W sprzedaży dostępne są urządzenia posiadające nawet 5 poziomów (na każdym poziomie można uprawiać inny gatunek kiełków). Jeżeli mamy swój ulubiony rodzaj kiełków, a dodatkowo spożywamy je w umiarkowanych ilościach, całkowicie wystarczy nam kiełkownica jednopoziomowa.

Kupując kiełkownicę  koniecznie zwróćmy uwagę na to czy jest ona wykonana z przezroczystego materiału (może być to szkło lub plastik sprawdź np https://plantet.pl/kielkownice). Jest to istotne, gdyż kiełki muszą mieć równomierny dostęp do promieni słonecznych (duża ilość światła sprawia, że rosną one szybko i zdrowo).

Ile zapłacić za kiełkownicę?

Kiełkownice dostępne są w różnych cenach. Koszt takiego urządzenia zależy od jego wielkości, ilości poziomów, materiału, z którego jest wykonane. Możemy kupić kiełkownice plastikowe, ceramiczne, a także szklane. Najtańsze są zazwyczaj kiełkownice plastikowe, co nie oznacza, że charakteryzują się one niską jakością. Zaletą plastiku jest trwałość, niska waga (przenoszenie plastikowej kiełkownicy nie sprawi nam problemów), a także fakt, że jest on przezroczysty (wzrastające kiełki są więc dobrze nasłonecznione).

Zaletą kiełkownic ceramicznych i szklanych jest wysoka estetyka wykonania, dzięki czemu pełnią one nie tylko funkcje praktyczne, ale są też ozdobą każdej kuchni. Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z uprawą kiełków i nie mamy pewności czy przypadnie nam ona do gustu – najlepszym wyborem wydaje się tania kiełkownica z plastiku.

Jak korzystać z kiełkownicy?

Użytkowanie kiełkownicy nie powinno sprawiać nam problemów. Ważne jest, żeby uprawiać jej kiełki ekologiczne, pochodzące z kontrolowanych upraw (są one wolne od toksycznych substancji, dlatego można bez obaw spożywać je na surowo).

Kiełki należy dokładnie wypłukać, a następnie namaczać przez kilka godzin. Proces ten może przyspieszyć kiełkowanie. Kolejnym krokiem jest ułożenie ich w kiełkownicy. Każdy poziom należy podlewać przegotowaną wodą. Koniecznie pamiętajmy o odprowadzaniu wody, gdyż jej nadmiar sprawi, że kiełki zaczną gnić. Problemu tego nie ma w przypadku korzystania z kiełkownic automatycznych, które same odprowadzają nadmiar wody. W tym przypadku należy pamiętać jedynie o tym, żeby uzupełniać wodę w specjalnym zbiorniczku.

Zanim zaczniemy uprawiać kiełki, musimy zdawać sobie sprawę, że nie nadają się one do dłuższego przechowywania. Z tego względu dobrze jest je posadzić w takich ilościach, jakie jesteśmy w stanie konsumować na bieżąco. Tu dobrze sprawdzą się kiełkownice wielopoziomowe, które pozwalają na regularne dokładanie nasion.

Możemy mieć pewność, że kiełki wyhodowane samodzielnie w domowej kiełkownicy będą znacznie zdrowsze niż kiełki, które znajdziemy na sklepowych półkach.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
/
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
Zarówno scrapbooking jak i decoupage to techniki pozwalające na tworzenie niezwykłych prac artystycznych- nie tylko na papierze, ale i w przypadku decoupage także na innych powierzchniach, takich jak drewno.
Jakie prace wykonać wiosną w gospodarstwie rolnym?
/
Jakie prace wykonać wiosną w gospodarstwie rolnym?
Ciesz się wiosną, mając pewność, że o niczym nie zapomniałeś! Sprawdź, czym powinieneś zająć się na początku gospodarczego roku pełnego pracy i nowych wyzwań.
Wiosna w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?
/
Wiosna w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?
Zdradzamy, jak uporządkować przestrzeń ogrodową na okres wiosenno–letni.