Gry rodzinne. Najlepsze gry planszowe dla całej rodziny.

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wspólnie spędzony czas jest bardzo ważny dla każdej rodziny. Idealną formą aktywności w gronie najbliższych jest granie w planszówki. Zobacz jakie gry planszowe przypadną do gustu całej Twojej rodziny!

1. Dixit

Dixit to gra planszowa przeznaczona dla trzech do sześciu osób od szóstego roku życia. Jest to jedna z najpopularniejszych gier tego typu polecanych całej rodzinie. Cieszy się dużą popularnością, a opinie o niej są bardzo dobre. 

Dixit polega na tym, że konkretny gracz, który jest wyposażony w sześć obrazków, wybiera jeden z nich i nadaje mu tytuł. Może to być absolutnie dowolne słowo: rzecz, dźwięk, piosenka, jedzenie, zawód i wiele, wiele innych. W Dixit ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. 

Inni gracze ze swojej puli kart powinni wybrać taką, która w pewien sposób nawiązuje do tytułu, który usłyszeli. Celem jest odkrycie, która z propozycji najbardziej pasuje do skojarzenia. Gra rozwija wyobraźnię. To ciekawa planszówka, która rozbawi całą rodzinę do łez.

2. Munchkin

Munchkin to propozycja dla rodzin z dziećmi nieco starszymi, bo od dziesięciu lat. Jest to gra karciana, w którą powinno się grać w zespole minimum trzy, a maksimum pięcioosobowym. 

Zasady gry są nieskomplikowane. Munchkin polega na stosowaniu się do opisu, który znajduje się na kartach. By płynnie liczyć poziomy, świetnie sprawdzą się kości k10, których niestety nie znajdziemy w zestawie gry. Alternatywą dla zakupu dodatkowych elementów jest posługiwanie się monetami. Munchkin jest grą, która opiera się na fabularnej historii zapisanej na każdej karcie.

3. Monopol

Na naszej liście nie mogło zabraknąć tej propozycji. To gra od ósmego roku życia. Świetnie bawić się w nią w grupach od pięciu do sześciu osób. Nazwa gry dziś wśród wielu wywołuje mnóstwo emocji i wspomnień. Niemalże każdy miał kiedyś możliwość rozegrania partii Monopoly. Producenci co i rusz wypuszczają na rynek jej nowe, lepsze wersje. 

To klasyczna pozycja, która należy do grupy ściśle rozumianych gier planszowych. Każdemu uczestnikowi rozdana jest określona liczba banknotów. Gracz porusza się po planszy i dokonuje zakupów nieruchomości czy innych obiektów architektury w przestrzeni publicznej. Jego zadaniem jest jak najefektywniejsze pomnożenie kapitału początkowego. Zwycięzcą zawsze zostaje osoba, której udało się zarobić najwięcej.

4. Wsiąść do pociągu

Jest to bardzo prosta i ciekawa gra strategiczna. Świetnie poradzą w niej sobie dzieci od ósmego roku życia. Gra ma wiele edycji, które podzielone są na konkretne obszary geograficzne. Istnieje wersja Wsiąść do pociągu: Europa, Polska, Pierwsza podróż i wiele innych.

Na początku warto wybrać na przykład wersję Polską, gdyż łatwo pojąć na jej przykładzie zasady wszystkich pozostałych. Gracze otrzymują zestaw zadań, które powinni zrealizować i w międzyczasie starają się budować trasy na mapie. Tworzona droga musi być dostępna tylko dla danego gracza, wszystkie pozostałe osoby powinny starać się stworzyć swoje indywidualne ścieżki. Gra związana jest z sensownym rozplanowaniem całej podróży, wykorzystaniem strategii i założeń, które pozwolą nam na osiągnięcie celu.

5. Chińczyk

To chyba jedna z najpopularniejszych gier planszowych. Graliśmy w nią z wielką pasją w dzieciństwie. Chińczyk to planszówka przeznaczona dla czterech osób. Świetnie sprawdzi się jako rozrywka dla rodzin z dziećmi, ale i podczas spotkania znajomych.

Gra polega na tym, że każdy uczestnik dysponuje czterema pionkami, które powinien jak najszybciej doprowadzić poprzez przemieszczanie się po planszy, zgodnie z wylosowanymi na kostce numerami, do celu. Ważne jest, że wygranym jest się dopiero, gdy doprowadzimy komplet, czyli każdy z czterech pionków, do punktu końcowego. To wyjątkowa i emocjonująca gra, przy której z pewnością każdy będzie się świetnie bawić.

Zdjęcie główne: Nik Korba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wiejska chata czy domek pod miastem? Ile kosztuje dom na wsi?
/
Wiejska chata czy domek pod miastem? Ile kosztuje dom na wsi?
Zastanawiasz się nad zakupem domu poza miastem? Przeczytaj, dlaczego warto zamieszkać poza miastem.
Jakie meble wybrać do kuchni w stylu klasycznym?
/
Jakie meble wybrać do kuchni w stylu klasycznym?
Przeczytaj, jak urządzić kuchnię w klasycznym stylu.
Jak wybrać właściwe dodatki do mebli w stylu skandynawskim?
/
Jak wybrać właściwe dodatki do mebli w stylu skandynawskim?
Zdobądź pomocne wskazówki, które pomogą Ci dobrać właściwe dodatki do mebli, aby twoje wnętrze szalało skandynawskim stylem.