Wiosna w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród to niewątpliwie miejsce relaksu. Obcowanie z naturą pozwala osiągnąć wewnętrzną równowagę. 

Dlatego odpowiednie zaaranżowanie przydomowego ogrodu jest niezwykle ważne. Wyjaśniamy krok po kroku, co należy zrobić, aby powitać wiosnę w swoim ogrodzie. 

Wiosenne porządki – od czego zacząć?

Wiosna sprzyja spędzaniu czasu w przydomowym ogrodzie. Dlatego tak ważne jest, aby go odpowiednio zaaranżować. W końcu nie ma osoby, która nie lubiłaby spędzać czasu na słońcu, czytając książkę lub podczas grilla z przyjaciółmi, wśród skoszonych traw i kwitnących roślin.

Aby dobrze wysprzątać ogród na wiosnę, wystarczy zrobić kilka podstawowych prac. Po pierwsze, należy zdjąć zimowe nakrycia, jeśli takowe zostały założone. Po drugie, trzeba sprzątnąć wszelkie zbędne rzeczy w ogrodzie lub te rośliny, którym nie udało się przetrwać zimy. Jeśli w naszym ogrodzie mieliśmy zasadzoną trawę pampasową lub inną bylinę, należy sprzątnąć jej uschnięte łodygi oraz zgrabić liście z drzew, jeśli zostały na podłożu po jesieni. 

Warto też odpowiednio zadbać o glebę. Należy głęboko ją przekopać, usuwając wszelkie chwasty czy pozostałości roślin. Następnie trzeba dobrze podlać ją na wierzchniej warstwie wokół krzewów i drzew.

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Trawnik w ogrodzie nie jest bez znaczenia. Równo skoszona trawa doda ogrodowi schludności, szczególnie w otoczeniu kwiatów. Aby zadbać o trawnik na wiosnę, należy przede wszystkim wygrabić filc, suchą trawę oraz liście.

W niektórych wypadkach, kiedy nasz trawnik jest bardzo zaniedbany lub kępy trawy z powodu zamarzania i odmrażania gleby zostały po prostu wypchnięte ponad powierzchnię, należy wykonać wałowanie darni. Brzmi to dość intrygująco, ale to nic innego, jak dociśnięcie walcem wspomnianych kęp trawy. Po wykonaniu tej czynności, nie pozostaje nam nic innego, jak uzupełnić ubytki w trawie. Dzięki temu, możemy cieszyć się pięknym i równym trawnikiem w ogrodzie.

Wysiewanie nasion i sadzenie roślin

Podstawą sadzenia roślin jest dobrze spulchniona ziemia. Aby to zrobić, należy w delikatny sposób, najlepiej za pomocą grabi lub wideł amerykańskich naruszyć wierzchnią warstwę gleby. Trzeba też pamiętać o odpowiednim nawożeniu ziemi, aby rośliny miały dobre podłoże. Po wykonaniu tej czynności, możemy już sadzić rośliny lub wysiewać nasiona. 

Zależnie od potrzeb wysiewamy nasiona warzyw i kwiatów do ozdobnych doniczek. Jeśli chcemy posiać, np. brokuły, kalafior, kapustę czy sałatę, najlepiej zrobić to w rozsadnikach. Z nasion kwiatów ozdobnych najczęściej wybierane są m.in. aksamitki, cynie, floksy, waleriana czy werbena. O czym powinno się pamiętać, to to, że z początkiem maja można rozpocząć wysiewanie nasion jednorocznych, jak nasturcje, maciejki czy nagietki. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie maja ze względu na przymrozki, które mogą uszkodzić rośliny. 

W kwestii sadzenia należy pamiętać, że miejsce, w którym chcemy posadzić nowe drzewa bądź krzewy, powinno być dokładnie odchwaszczone, oczyszczone i nawiezione. Dodatkowo podłoże trzeba przekopać i wyrównać, zaś świeżo posadzoną roślinę powinno się jak najbardziej obficie podlać. Jeśli planujemy sadzenie roślin z gołym korzeniem, możemy to zrobić dopiero od połowy kwietnia.

Nie zapomnij o podcinaniu drzew i krzewów!

Mówiąc o pielęgnacji ogrodu, nie powinniśmy zapomnieć o podcinaniu drzew i krzewów, które również wymagają zadbania. Cięcie należy wykonać tak, by do środka korony dochodziło światło i powietrze, co umożliwi prawidłowy rozwój roślin.

Dodatkowo skracamy i przerzedzamy nadmiernie zagęszczone gałęzie. Najczęściej zauważalne jest to na jabłoni, gruszy czy śliwie, które są najpopularniejszymi drzewami działkowymi. Jeśli dostrzegalne są pozostałości suchych owoców, to również się ich pozbywamy. Przycinamy krzewy ozdobne, szczególnie na pędach tegorocznych, zaś krzewy kwitnące wiosną, do których zaliczyć można chociażby forsycje, przycinamy dopiero, kiedy przekwitną.

U iglaków należy wyciąć te pędy, które zostały uszkodzone w zimie. Pozostałości po odciętych pędach, dla szybszego wzrostu powinno się posmarować maścią ogrodniczą, zawierającą środek grzybobójczy.

Tak przygotowany ogród tylko czeka, aby spędzać nim okres wiosenno–letni.

Zdjęcie główne: pexels.com/Rene Asmussen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zacząć planowanie przyszłości finansowej w niepewnych czasach
/
Jak zacząć planowanie przyszłości finansowej w niepewnych czasach
Sytuacja na świecie jest dzisiaj daleka od tak pożądanej stabilności, ale nie zwalnia to nas od planowania przyszłości.
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
/
Akcesoria do scrapbookingu i decoupage – na które warto zwrócić uwagę?
Zarówno scrapbooking jak i decoupage to techniki pozwalające na tworzenie niezwykłych prac artystycznych- nie tylko na papierze, ale i w przypadku decoupage także na innych powierzchniach, takich jak drewno.
Praktyczne porady na efektywne przechowywanie akcesoriów ogrodowych
/
Praktyczne porady na efektywne przechowywanie akcesoriów ogrodowych
Odkryj nowe sposoby na efektywne przechowywanie akcesoriów ogrodowych i porządkuj swój ogród skutecznie i bezproblemowo.