Artykuł sponsorowany
Okres zimowy nie jest łaskawy dla naszych ogrodów. Niskie temperatury, susza i brak słońca sprawiają, że rośliny obumierają, zasychają i chowają się pod ziemią. Nawet trawniki marnieją na czas zimy, by odbić na nowo na wiosnę. Odpowiednia pielęgnacja działki jest potrzebna nawet w sezonie zimowym, by utrzymać ogród w dobrym stanie na resztę roku. Zobacz, jak dbać o swoje rośliny na działce.
Aby trawnik był piękny, gęsty, równy i przypominał pole golfowe, musi być regularnie koszony i grabiony, by pozbywać się filcu z gruntu. Ważne jest, by co jakiś czas wykonać zabieg wertykulacji i aeracji trawnika, by pobudzić go do wzrostu i zagęszczania. Jeśli trawnik rośnie w trudnych warunkach, należy dopasować w te miejsca odpowiednie gatunki traw, które dobrze znoszą na przykład cień, suszę, podmokły grunt czy częste deptanie. Jeśli chcesz zagęszczać swój trawnik dosiewając nową trawę, musisz upewnić się, że są to nasiona traw tego samego gatunku. Choć wiele osób myśli, że trawa to po prostu trawa, jej różne odmiany różnią się między sobą wizualnie i jeśli pomieszasz je na jednej przestrzeni, trawnik straci estetyczny wygląd.
O ile są rośliny, które można siać lub sadzić prosto do gruntu, wiele warzyw, krzewów jednorocznych czy roślin ozdobnych i kwiatów, potrzebuje wysiewu do pojemników. Po wykiełkowaniu nasiona wypuszczą tak zwane siewki, które należy przepikować do osobnych rozsad, a dopiero po dojrzeniu sadzonki można wsadzić ją do gruntu. Jeśli chcesz cieszyć się plonami na działce, musisz liczyć się z tym, że jest to praca na wiele miesięcy. Wysiew wielu nasion należy zacząć już w lutym, a na wiosnę powinno odbyć się pierwsze pikowanie. Sadzenie roślin do gruntu może mieć miejsce dopiero w drugiej połowie maja po całkowitym ustąpieniu przymrozków.
Jeśli chcesz, żeby Twoje kwiaty kolorowo kwitły, a krzewy i drzewa obficie owocowały, musisz je regularnie nawozić. Nawozy doglebowe mogą być kupione w sklepach ogrodniczych, jak na przykład na stronie https://www.agrii.pl/pl/nawozy-dolistne-foliq/, ale można też zrobić je samodzielnie. Kompost to świetny dodatek do gleby, który wzbogaci ją i sprawi, że będzie lepszym środowiskiem dla roślin. W kompoście mogą znaleźć się liście roślin, obierki i części warzyw i owoców, a także inne elementy roślinne, które będą się rozkładać i stawać pokarmem dla dżdżownic. Te pożyteczne robaki będą mieszkać w kompostowniku, zjadać Twoje śmieci BIO, a produkty ich przemiany materii, zawierające kwasy humusowe, będą płynnym złotem dla Twoich roślin. Kompost jest bardzo bogatym źródłem wartości odżywczych dla roślin.
Zdjęcie główne: pexels.com/Roger Antunes