Sposoby na czyszczenie kostki brukowej

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Małymi krokami zbliża się wiosna. To najwyższy czas, żeby zadbać o podjazdy, tarasy i ścieżki w ogrodzie. Piasek, którym posypywaliśmy chodniki w czasie mrozów, najróżniejsze osady i mech sprawiają, że kostka brukowa przed domem przestaje cieszyć oko. Sprawdź jak czyścić kostkę brukową, by była ozdobą ogrodu, a nie zmartwieniem.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Mech porastający kostkę brukową i wyrastający z przestrzeni między nimi są utrapieniem wielu z nas. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale też, gdy pada deszcz, mech staje się śliski i może stanowić niebezpieczeństwo. Im szybciej zabierzemy się za czyszczenie kostki z mchu, tym większe mamy szanse na powodzenie.

mech na kostce brukowej
Photo by super.admiralko, from: Freepik.com

Czyszczenie ręczne 

Jeśli mech występuje na małej powierzchni, możemy spróbować usunąć go ręcznie. W sklepach ogrodniczych można bez problemu kupić służące do tego narzędzia. Ta metoda nie sprawdzi się jednak w sytuacji, kiedy mchu jest naprawdę dużo. Będzie to wymagać nie tylko bardzo dużo czasu, ale też naszej energii. Ręczne pozbycie się mchu będzie raczej tymczasowym rozwiązaniem, gdyż niedokładnie usunięty mech może odrastać. Dodatkowo używanie ostrych narzędzi może porysować lub nawet uszkodzić kostkę brukową.

Czyszczenie chemiczne

By skutecznie i definitywnie pozbyć się mchu lub porostów z kostki, najlepiej jest użyć przeznaczonych do tego detergentów. Chemikalia wnikają w mech i wysuszają go od środka, ale są skuteczne tylko przy dobrej pogodzie, deszcz mocno osłabia ich działanie. Przy wyborze tej metody należy jednak uważać, by przez przypadek nie uszkodzić innych roślin. Jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta, lepiej zrezygnować z tej metody, ponieważ środki chwastobójcze mogą prowadzić do poważnego zatrucia. Należy także ściśle trzymać się podanych proporcji, preparat w zbyt dużym stężeniu może odbarwić kostkę. 

Czyszczenie kostki brukowej z cementu

Tego typu zabrudzenia pojawiają się często przy okazji prac remontowych. Ekipy budowlane często, mimo wysiłku, zostawiają na naszych podjazdach ślady po swojej pracy. W przypadku cementu najlepiej zgłosić się do profesjonalisty, by wykonał piaskowanie lub zeszlifował cement z kostki brukowej. Próby wyczyszczenia cementu na własną rękę, na przykład ciosanie go ostrym narzędziem, może uszkodzić kostkę, a rozpuszczanie plam kwasem zazwyczaj zostawia odbarwienia. 

plamy na kostce brukowej
Photo by paisan191, from: Freepik.com

Naturalne sposoby czyszczenia kostki brukowej

Jeśli naszemu sercu bliska jest ekologia lub po prostu chcemy zaoszczędzić, możemy spróbować domowych metod czyszczenia kostki. Przy wyrastających chwastach może sprawdzić się wysypanie na nie sody oczyszczonej. Czyszczenie kostki brukowej sodą jest też skuteczne przy usuwaniu plam. W tym celu należy wykonać z sody i wody pastę, i nałożyć ją na zabrudzenie.

Ocet to doskonały zabójca mchu i chwastów. Jest tani, nieszkodliwy dla środowiska i nie pozostawia przebarwień na kostce. Oprysk na mech należy przygotować rozcieńczając ocet z wodą w proporcji 2:1. 

Płyn do mycia naczyń sprawdzi się z kolei przy zabrudzeniach z tłuszczu. Mikstura wody i płynu w stosunku 3:1 raz dwa zmyje tłuste plamy z kostki brukowej.

Mechaniczne czyszczenie kostki brukowej

Mechaniczne metody czyszczenia kostki to na przykład piaskowanie lub szczotkowanie. Są raczej bezpieczne, oczyszczają kostkę przez jej szlifowanie, ale  w niewielkim stopniu naruszają strukturę betonu. Piaskowanie polega na czyszczeniu bruku sprężonym powietrzem z wodą lub piaskiem. Szczotkowanie to również forma szlifowania kostki brukowej specjalnymi tarczami. Obie metody sprawdzą się nie tylko przy czyszczeniu, lecz także przy renowacji kostki przed domem.

Kostka brukowa przed domem może być piękną ozdobą ogrodu, jednak nieczyszczona zaczyna przysparzać problemów, nie tylko wizualnych. Warto systematycznie dbać o swój bruk i od razu oczyszczać go z wszelkich zabrudzeń. Zadbana, wypieszczona kostka brukowa cieszy oko i nadaje ogrodowi elegancki wygląd. Jeśli zima, remont lub auto zostawiły na Twoim podjeździe swój ślad, nie czekaj i jak najszybciej zabierz się za czyszczenie swojej kostki brukowej!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Segregacja śmieci – zasady segregacji
/
Segregacja śmieci – zasady segregacji
Właściwa segregacja śmieci bywa problematyczne. Często stoimy przed dylematem, gdzie wyrzucić pudełko po mleku. Przychodzimy Wam z pomocą i podajemy instrukcję – jak segregować wszystkie odpady!
Jak efektywnie zarządzać projektem kompleksowego wykończenia wnętrza?
/
Jak efektywnie zarządzać projektem kompleksowego wykończenia wnętrza?
Poznaj skuteczne metody zarządzania projektem kompleksowego wykończenia wnętrza. Odkryj kluczowe zasady, narzędzia i strategie, które pomogą Ci w efektywnej organizacji pracy.
Czy domowe mikstury mogą wspomóc walkę z trądzikiem?
/
Czy domowe mikstury mogą wspomóc walkę z trądzikiem?
Odkryj skuteczność domowych mikstur w walce z trądzikiem. Czy naturalne składniki mogą przynieść ulgę problematycznej skórze? Sprawdź i przekonaj się sam.