Artykuł sponsorowany
Styl wiejski, zwany również stylem rustykalnym, cieszy się coraz większą popularnością w polskich domach. Dowiedz się, jak zaprojektować kuchnię w tej stylistyce, aby cieszyć się ciepłym i rodzinnym wnętrzem.
Styl wiejski to połączenie swobody i przytulności z funkcjonalnością. Ten styl aranżacyjny we wnętrzach przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa i beztroskich wakacji na wsi. W takiej kuchni nie może zabraknąć miejsca roboczego do wspólnego gotowania, drewnianych mebli, folkowych dekoracji, sezonowych owoców i warzyw czy suszonych kwiatów oraz ziół. Niewielkim kosztem możemy stworzyć wnętrze z duszą, które jest ciepłe i przyjazne dla wszystkich domowników.
Styl rustykalny z pewnością spodoba się miłośnikom natury, uprawy ogrodu czy slow life. W wiejskiej kuchni warto wykorzystać materiały takie jak naturalne drewno, kamień, surowa cegła, a także len czy ceramika. Lekkości i świeżości do wnętrza dodadzą jasne, ciepłe odcienie ścian i frontów mebli. Naturalne drewno w połączeniu z błękitem, bielą czy zielenią pozwoli uzyskać swojski, przytulny efekt. Przy aranżacji kuchni warto wykorzystać także materiały z recyklingu, takie jak piękne, stare deski, dawne żeliwne zamki i kłódki czy stolik od zabytkowej maszyny do szycia. Z naturalnym drewnem pięknie komponuje się także zlew wykonany z kamienia. Warto sprawdzić ofertę eleganckich i praktycznych zlewozmywaków granitowych, dostępnych na stronie: https://granitan.pl/zlewozmywaki-granitowe/jednokomorowe/, ponieważ dbałość o detale i spójność aranżacji pozwoli wykreować wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu. Alternatywą dla zlewów kamiennych mogą być również modele ceramiczne, np. zlew farmerski z tzw. fartuchem.
Urządzając kuchnię w stylu rustykalnym, nie należy zapomnieć o dekoracjach i drobnych elementach odwołujących się do wiejskiej estetyki, a przy tym ocieplających wnętrze. Sielski klimat podkreślą wiklinowe kosze na owoce, ręcznie haftowane obrusy, zwiewne firanki i zasłony z naturalnych tkanin, ceramiczne kubki oraz drewniane misy. W formie dekoracji świetnie sprawdzą się świeże i suszone kwiaty polne, stare książki kucharskie, rękodzieło – wszelkie motywy nawiązujące do wiejskiego folkloru i sztuki ludowej, a także kultowa bolesławiecka ceramika. Warto podkreślić w kuchni również elementy dawnej zabudowy, takie jak stropy, surowa cegła czy stary piec kaflowy. Wyznacznikami wiejskiej kuchni powinny być: prostota, harmonia oraz zaciszna i sielankowa atmosfera.
Zdjęcie główne: pexels.com/Dmitry Zvolskiy