Artykuł sponsorowany
Zakup domu to poważna decyzja, dlatego przed podjęciem jej należy upewnić się, że wszystko przebiegnie tak, jak należy. Zobacz, co powinieneś sprawdzić, zanim kupisz wymarzony dom na wsi.
To najważniejszy aspekt, który należy sprawdzić przed zakupem domu. Żeby poznać jego stan prawny, musisz sprawdzić księgę wieczystą. Aby to zrobić, należy poprosić właściciela o jej numer. Zwróć uwagę na to, że jeżeli spotkasz się z odmową, to może świadczyć o nieprawidłowościach w stanie prawnym. Dużym ułatwieniem, dzięki któremu zweryfikujesz wszystkie niezbędne kwestie, są księgi wieczyste online.
Pozwolą Ci one sprawdzić adres podany w księdze z tym, który jest w rzeczywistości. Warto też sprawdzić pole powierzchni użytkowej domu i jego przeznaczenie, a także powierzchnię pomieszczeń przynależnych, na przykład garażu.
Elektroniczne księgi wieczyste zawierają też informacje na temat tego, do kogo należy nieruchomość. Dzięki temu masz pewność, czy zawierasz umowę z odpowiednią osobą. Księgi online dają Ci też możliwość sprawdzenia obciążenia hipotecznego domu, który chcesz kupić. Pamiętaj, że decydując się na zakup nieruchomości z hipoteką, nabywasz ją razem z długami.
Dzięki sprawdzeniu tego planu dowiesz się, czy w ciągu najbliższych lat planowane są w okolicy inwestycje, na przykład budowa autostrad, budowa centrum handlowego, szkoły czy też wycinka lasu i budowa nowych bloków. Mogą to być więc obiekty pożądane, jak i uciążliwe. Żeby uzyskać taki plan, należy wystąpić z wnioskiem do urzędu gminy właściwego dla położenia domu.
Aby sprawdzić, kto jest zameldowany w domu, który chcesz kupić, możesz złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek. Pozyskanie takiej informacji pozwoli Ci mieć pewność, że po zakupie domu nie będziesz mieć problemów z niechcianymi lokatorami.
Właściciel domu powinien pokazać Ci także następujące dokumenty:
·Pozwolenie na budowę
·Projekt domu – przyjrzyj się i zweryfikuj, czy stan faktyczny domu jest zgodny z projektem
· Projekt przyłączy – też sprawdź zgodność stanu rzeczywistego z planami
· Dziennik budowy
·Informacje o zmianach w projekcie
·Zaświadczenia potwierdzające uregulowanie podatków od nieruchomości i zaświadczenie o
niezaleganiu z podatkiem
· Umowy i rachunki od dostawców mediów
Sprawdzając stan techniczny domu, zacznij od ogólnej oceny. Sprawdź ocieplenie budynku, bo to ma wpływ na koszty ogrzania domu. Sprawdź też stan drzwi, ścian, okien i sufitów. Każde zacieki, rysy czy też pęknięcia traktuj jako potencjalnie poniesione w przyszłości koszty.
Nie zapomnij też sprawdzić stanu instalacji: elektrycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych. Jeśli stan którejś z instalacji jest zły, należy ją wymienić. Masz także prawo poprosić właściciela domu o ukazanie dokumentów, które poświadczają regularne wykonywanie przeglądów, na przykład kominiarskich czy instalacji gazowej. Zwróć uwagę na to, że jeżeli ich nie posiada, może to oznaczać, że dom jest zaniedbany.
Po pierwszej wizycie w domu, na kolejną warto wybrać się z fachowcem budowlanym. Taka osoba profesjonalnie przeanalizuje plany i oceni stan techniczny domu. Będzie w stanie wskazać Ci usterki i zakres ewentualnego remontu.
Wydawać by się mogło, że to banalna kwestia, ale – wbrew pozorom – mająca bardzo duży wpływ na to, jak będzie Ci się mieszkać. Warto sprawdzić, czy w pobliżu domu, który planujesz kupić, nie ma hałaśliwej ulicy albo przyszkolnego placu zabaw. Wszystko zależy od tego, czy hałas będzie Ci przeszkadzał.