Drewniana weranda w nowej odsłonie. Mały remont – wielki efekt!

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dom na wsi ze starą werandą jest bez wątpienia bardzo urokliwy – w takim miejscu łatwiej poczuć błogość i spokój. Minęły już czasy, gdy takie tarasy demontowano po to, żeby na siłę budynek zyskał bardziej nowoczesną formę. Obecnie dąży się raczej do odnowienia drewnianej werandy, aby służyła kolejnym pokoleniom.

Dlaczego warto kompleksowo odnowić drewniany taras?

Przede wszystkim taki rodzaj drewnianej zabudowy jest stale narażony na działanie czynników atmosferycznych. Słońce, deszcz, czasem mróz – wszystko to będzie negatywnie oddziaływało na stan werandy. Nie jest przy tym prawdą, że drewno jest materiałem nietrwałym. Wręcz przeciwnie – wraz z upływem czasu niektóre jego rodzaje nabierają szlachetnego charakteru. Chodzi jednak o to, żeby nie zaniedbać jego zabezpieczania przed wpływem szkodliwych czynników. Należy to jednak robić umiejętnie. W przeszłości zdarzało się, że piękne werandy były malowane niekoniecznie estetyczną farbą. Renowacja takiego elementu architektury powinna sprzyjać wydobyciu z werandy naturalnego piękna drewna i jej zabezpieczeniu.

Od czego zacząć? Ocena stanu werandy 

Nim na dobre zabierzemy się za renowację, powinniśmy zbadać stan tarasu. Niepokoić powinny nas ubytki i pęknięcia. Przed dalszymi pracami trzeba ocenić ich rozległość i ewentualnie dokonać napraw. Czasami pomocne mogą się okazać specjalne preparaty takie jak żywica epoksydowa. Dodatkowo możemy nabyć substancje, które korzystnie wpływają na jakość drewna i jego wygląd. Sprawdźmy wreszcie, czy nie pojawiły się w nim dziurki będące świadectwem żerowania owadów. Wówczas konieczne jest usunięcie insektów – wybiera się przy tym środek, który głęboko penetruje i niszczy także larwy owadów.

Czyszczenie wrandy – jak to zrobić?

Dokładne wyczyszczenie werandy z pewnością będzie konieczne. Podstawowym rodzajem czyszczenia będzie w tym przypadku posłużenie się szmatką nasączoną dedykowanym do tego płynem. Można też posłużyć się wodą z płynem do naczyń, płynem przyjaznym środowisku lub jednym z domowych sposobów. Wykorzystuje się więc sodę lub wodę z octem, czyli najbardziej popularne domowe sposoby na wszelkie zabrudzenia. 

>> Zobacz też: Jak pielęgnować naturalną elewację z drewna?

Użycie myjki ciśnieniowej

Mimo obiekcji, które zdarzają się ze strony niektórych osób, użycie myjki ciśnieniowej także jest jak najbardziej zasadne. Z pewnością pozwala na przyspieszenie prac i dotarcie do zakamarków, które są trudne do wyczyszczenia dla osób wyposażonych jedynie w szmatkę czy gąbkę. Można się wspomóc dyszą rotacyjną, która nada wodzie pod ciśnieniem ruch wirowy. Z pewnością pozbędziemy się tak większej części zabrudzeń powstałych w wyniku normalnego użytkowania. 

Szlifowanie drewna – kolejny etap odnawiania werandy

Może być dokonane papierem ściernym o dużej granulacji lub szlifierką. Drugi sposób jest znacznie szybszy, pierwszy jednak dokładniejszy i nie grozi powstaniem wgłębień możliwych przy zbyt długim przytrzymaniu urządzenia. Wiele zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Szlifowanie jest niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy mocno posunął się proces niszczenia drewna i jego wewnętrzna warstwa jest już zbutwiała lub poszarzała. 

Zabezpieczenie drewna – pokrycie lub nasączenie substancją ochronną

Można zastosować różne rodzaje preparatów ochronnych. Jedno jest pewne – zdecydowanie trzeba to zrobić. Inaczej nasza praca po kilku deszczowych dniach pójdzie na marne. Do wykorzystania mamy:

  • olej i pokost lniany,
  • lakierobejcę,
  • lakier,
  • farbę,
  • impregnat ochronny,

Wykończenie jest w dużej mierze uzależnione od naszych preferencji. Możemy wybrać bezbarwny impregnat, który pozostawi naturalny kolor drewna, lakierobejcę z podkreślonym rysunkiem słojów i w dowolnym kolorze, ale też farbę. Alternatywą jest ekologiczne olejowanie werandy; wadą jest to, że trzeba je regularnie odnawiać i to najlepiej po każdym sezonie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Domowe lody. Sprawdzone przepisy na zdrowy deser
/
Domowe lody. Sprawdzone przepisy na zdrowy deser
Marzysz o chwili ochłodzenia, ale nie chcesz przy tym rujnować zdrowej diety? Sprawdź nasze propozycje na domowe lody, a przekonasz się, że ich produkcja nie jest wcale skomplikowana!
Obiady pasteryzowane – najprostsze sposoby pasteryzacji obiadów
/
Obiady pasteryzowane – najprostsze sposoby pasteryzacji obiadów
Coraz więcej osób zaczyna pasteryzować obiady, tak jak niegdyś robiły to nasze mamy czy babcie. Dzięki temu nie trzeba codziennie gotować nowych dań.
Pomysły na urządzenie pokoju nastolatka
/
Pomysły na urządzenie pokoju nastolatka
Poznaj nasze pomysły na aranżacje pokoju dla nastolatka, które Twoje dziecko z pewnością pokocha.