Artykuł sponsorowany
Kominek w domu zazwyczaj kojarzy nam się z jesiennymi wieczorami, spędzonymi pod kocem z książką. Bez wątpienia nadaje on każdemu wnętrzu przytulny charakter. Czy jednak kominek ma same zalety? Sprawdźmy!
Kominek może być świetną ozdobą Twojego domu, a do tego jest genialnym źródłem ciepła. Jakie jeszcze zalety ma posiadanie kominka?
Ogrzewanie kominkowe to doskonałe uzupełnienie głównego ogrzewania w Twoim domu. Doskonale sprawdza się w chłodnych okresach jesienno-zimowych i przy gwałtownych spadkach temperatur. Jest to niezwykle przyjemne rozwiązanie, kiedy w chłodny wieczór usiądziesz przy kominku z kocem i ciepłą herbatą.
Kominek może także stać się głównym źródłem ciepła. Możliwe jest bowiem zamontowanie instalacji rozprowadzającej ciepło do wszystkich pomieszczeń domu. Jest to dość praktyczne rozwiązanie, lecz jeśli się na nie zdecydujesz, to musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Pamiętaj też, że jeśli kominek ma stać się główną metodą grzewczą, to koniecznie wybierz wkład kominkowy z płaszczem wodnym.
Niezaprzeczalną zaletą posiadania w domu kominka, jest klimat, jaki nada on każdemu wnętrzu. Wkład kominkowy może mieć bowiem bardzo dekoracyjny i bogaty charakter, co sprawia, że będzie on wyglądał niezwykle efektownie. Dodatkowo zapach spalanego drewna jest idealnym dodatkiem do chłodnych dni spędzonych w domu. Z kominkiem Twój dom będzie nie tylko ciepły, ale także przytulny.
Mimo że wizja posiadania kominka może wydać Ci się przyjemna, to zanim podejmiesz decyzję o zamontowaniu go w swoim domu, zastanów się nad wadami tego rozwiązania.
Koszty zamontowania kominka to dość spory jednorazowy wydatek, który może znacznie nadwyrężyć Twój budżet. Dodatkowo, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ogrzewanie za pomocą tej metody, to również comiesięczne koszta. Warto wziąć to pod uwagę i zastanowić się, czy Twój budżet na to pozwala.
Mogłoby się to wydawać banalne, ale wybór miejsca, w którym ma pojawić się kominek, wcale nie jest taki prosty. Należy je wyjątkowo dobrze przemyśleć – kominek powinien znajdować się jak najbliżej komina, mieć zapewniony swobodny dostęp powietrza, ale także znajdować się w optymalnej odległości od miejsc takich jak sofa, fotele, czy stół i krzesła. Koniecznie musisz pamiętać także o takich elementach jak przewody wentylacyjne oraz anemostaty. Te i inne potrzebne akcesoria znajdziesz na stornie Czysty Komin.
Wadą posiadania kominka jest również trudność w utrzymaniu go w czystości oraz konieczność wykonywania takich czynności jak cięcie i przygotowanie drewna, proces rozpalania i podtrzymywania ognia, itd. Unoszący się popiół z kominka może mieć także szkodliwy wpływ na stan podłóg oraz ścian.
Znalezienie odpowiedniego drewna opałowego może okazać się nie lada wyzwaniem. Pamiętaj, że im suchsze ono będzie, tym bardziej wartościowe. Kluczowe stają więc możliwości składowania drewna we właściwych warunkach. Warto też pamiętać, że najlepiej spalać w kominku drewno liściaste. Zanim więc zdecydujesz się na zamontowanie kominka, upewnij się, że posiadasz źródło taniego i wydajnego opału.
Zdjęcie główne: Rachel Claire/pexels.com