Zabawy z dziećmi. Jak zrobić ciastolinę w domu?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, co robić z dzieckiem w domu, jak kreatywnie zająć jego czas? Postaw za zabawy z ciastoliną. Zamiast kupować gotową w sklepie, spróbuj wykonać ją samodzielnie, a później dajcie ponieść się fantazji. Zobacz poniżej, jak ją zrobić.

Zalety zabaw manualnych z dzieckiem

Zabawa to nieodłączny element życia człowieka, a w szczególności dziecka. Na zabawę poświęca ono większość czasu. Dzięki kreatywnym zabawom dziecko uczy się nowych rzeczy i zyskuje nowe umiejętności. Oprócz ćwiczeń manipulacyjnych, rytmiczno-ruchowych, czy dydaktycznych możesz wybrać zajęcia manualne. Prace plastyczne doskonale pobudzają dziecięcą kreatywność i wrażliwość artystyczną. Przy takich zadaniach Twoja pociecha skupi się i wyciszy. Dodatkowo wzmocni to mięśnie i rozwinie zręczność Twojego dziecka. Rozrywkę, która trochę nabrudzi, ale przyniesie dużo frajdy, możesz zorganizować samodzielnie. Przeczytaj niżej, jak to zrobić.

Jak zrobić najtańszą domową ciastolinę?

Składniki

Przygotuj: 1 szklankę mąki pszennej, pół szklanki soli, 1 szklankę ciepłej wody, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego i różne kolory barwnika spożywczego.

Przepis

Wszystkie składniki podgrzej w garnku na małym ogniu. Cały czas mieszaj masę drewnianą łyżką, będzie się robić coraz gęstsza. Gotuj ją do momentu, aż przestanie być kleista, a zacznie odchodzić od palców. Ciepłą masę wyciągnij na deskę do krojenia i ugniataj w rękach. Podziel na kilka części i dodawaj różne kolory barwników. 

Jakie barwniki wybrać do domowej ciastoliny?

Jednym z wariantów są ekologiczne, naturalne barwniki. Na przykład sok z buraka, sok z malin, sok ze szpinaku lub kurkuma. Inną możliwością są kupne barwniki. Te dzielą się na sproszkowane i żelowe. Pierwsze z nich najpierw rozpuść w odrobinie wody, a dopiero później połącz z daną partią ciasta. W przydatku tych drugich wystarczy wycisnąć kolorowy żel na ciasto i wsmarować go w masę. Resztki barwników z rąk mogą nie dać się szybko zmyć, dlatego polecamy założyć do tej czynności jednorazowe rękawiczki.

Przechowywanie

Po zakończonej zabawie ciastolinę najlepiej przechowuj w szczelnie zamkniętym woreczku lub pojemniku. Dzięki temu zostanie ona miękka i plastyczna na dłuższy czas. 

Dodatkowe rady

Jeśli chcesz, aby ciastolina ładnie pachniała, możesz do niej dodać kilka kropel olejku eterycznego, na przykład truskawkowego albo migdałowego.

Jak zrobić ciastolinę bez gotowania?

Składniki

2 szklanki mąki pszennej, 1 szklanka soli, 3 łyżki oleju roślinnego i 1 szklanka gorącej wody.

Przepis

Połącz i wymieszaj wszystkie składniki. Mieszanie musi trwać tak długo, aż gorąca woda dokładnie wsiąknie w całość i powstanie klejąca masa. Następnie odczekaj chwilę, by domowa ciastolina lekko przestygła i ugniataj ją przez kilka minut.

Przechowywanie

Taka ciastolina nie nadaje się do przechowywania. Przed każdą zabawą trzeba przygotować ją od nowa.

Jak zrobić ciastolinę bez soli?

Składniki

5 łyżek mąki ziemniaczanej, 2 łyżki płynu do prania lub zmywania, klej w płynie.

Przepis

Wymieszaj mąkę ziemniaczaną z płynem do prania. Dodaj 8–10 kropli kleju. Całość ponownie dokładnie zamieszaj.

Przechowywanie

Możesz przechowywać masę w szczelnie zamkniętym pudełku lub woreczku. Jednak wykonanie tej ciastoliny jest chyba najprostszym wyczynem. Radzimy przed każdą zabawą tworzyć świeżą masę. Dzięki temu będzie bardziej plastyczna.

Dodatkowe rady

Kolor ciastoliny będzie taki, jak użyty płyn do prania lub zmywania. Jeśli chcesz uzyskać kilka barw, wykorzystaj różne substancje chemiczne. 

Który sposób podoba Ci się najbardziej?

Zdj. główne: Julietta Watson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

12 + cztery =

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zacząć planowanie przyszłości finansowej w niepewnych czasach
/
Jak zacząć planowanie przyszłości finansowej w niepewnych czasach
Sytuacja na świecie jest dzisiaj daleka od tak pożądanej stabilności, ale nie zwalnia to nas od planowania przyszłości.
Panel ogrodzeniowy – drewniany, metalowy, a może siatka? Sprawdź, co wybrać
/
Panel ogrodzeniowy – drewniany, metalowy, a może siatka? Sprawdź, co wybrać
Panele ogrodzeniowe spełniają wiele funkcji: wyznaczają granicę działki, zamykają przestrzeń, zapewniają większą prywatność, a w wielu przypadkach stanowią osłonę przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Na tym ich rola się nie kończy.
Jak wybrać idealne oświetlenie świąteczne do twojego domu i ogrodu
/
Jak wybrać idealne oświetlenie świąteczne do twojego domu i ogrodu
Odkryj nasze praktyczne porady, które pomogą Ci wybrać najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb świąteczne oświetlenie. Zainspiruj się i stwórz niepowtarzalną atmosferę w swoim domu oraz ogrodzie.