Sposoby na utrzymanie płytek w czystości

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Producenci oferują różne rodzaje płytek, zarówno ściennych, jak i podłogowych. Ważne jest jednak to, żeby w odpowiedni sposób dbać o ich czystość. Zobacz, jakie są najlepsze sposoby, żeby utrzymać je w jak najlepszym stanie.

Płytki ścienne

Można czyścić je gotowymi detergentami, ale także domowymi sposobami. Przykładem takiego rozwiązania jest czyszczenie płytek sokiem z cytryny, który skutecznie usuwa kamień, nalot z mydła, a także inne zabrudzenia. Wystarczy nanieść sok z cytryny na powierzchnię płytki, zaczekać kilkanaście minut, a potem usunąć go i resztki zmyć czystą wodą.

Najpopularniejszym naturalnym środkiem czyszczącym jest ocet. Wystarczy połączyć go z wodą, można dodać też sodę oczyszczoną.  Ocet ma bardzo dobre właściwości czyszczące. Często wykorzystuje się go do mycia okien, żeby uniknąć smug. W przypadku płytek ceramicznych działa w ten sam sposób. Nie dość, że pomaga pozbyć się brudu, to dodatkowo nabłyszcza i zmniejsza ryzyko pojawienia się smug. Dotyczy to także płytek z wzorem. Sposoby te dotyczą jednak nie tylko płytek ściennych, ale wszystkich płytek ceramicznych. Wybierając płytki, tak ścienne jak i podłogowe, warto wybrać te jak najlepszej jakości, na przykład płytki Tubądzin.

Najpopularniejszym rodzajem płytek, zwłaszcza łazienkowych, jest glazura. Żeby utrzymać ją w czystości, wystarczą najprostsze środki czystości i miękka szmatka. Można myć je zwykłym płynem do szyb albo specjalnym płynem do glazury, a na koniec wytrzeć do sucha. Należy pamiętać jednak, żeby nie myć glazury środkami, które zawierają dodatki ścierne. Mogą one rysować powierzchnię kafelków.

Płytki podłogowe

Przed czyszczeniem  z użyciem detergentów należy wytrzeć podłogę, pozbywając się kurzu. Można zrobić to za pomocą wilgotnej szmatki, a najbardziej skuteczna będzie ciepła albo gorąca woda. Wyższa temperatura pozwoli lepiej pozbyć się zanieczyszczeń, bez konieczności użycia silnych detergentów.

Przed użyciem jakiegokolwiek środka do czyszczenia, należy zwrócić uwagę na to, jakie dokładnie jest przeznaczenie detergentu, ponieważ źle dobrany płyn może spowodować powstawanie rys oraz utratę koloru płytek.

Płytki na podłodze warto myć mopem parowym. To alternatywa dla tradycyjnego mopa, która ułatwia sprzątanie. Dzięki zaawansowanej technologii, na płytkach nie pozostają smugi. Najłatwiej utrzymać w czystości płytki gresowe, ponieważ można myć je niemal każdym płynem do podłóg, używając szmatek, gąbek czy szczotek.

Pamiętaj o fugach

Przy czyszczeniu płytek należy pamiętać także o fugach, ponieważ to one decydują o finalnym efekcie wizualnym. W zagłębieniach często rozmnażają się bakterie i wirusy, poza tym osadzają się w nich kamień i mydło. Do czyszczenia fug także warto użyć domowych sposobów, a żeby upewnić się, że zostaną dokładnie sprzątnięte nawet w trudno dostępnych miejscach, można użyć do tego szczoteczki.

Płytki na tarasie

Płytki umieszczone na zewnątrz brudzą się znacznie szybciej niż te wewnętrzne. Jednymi z najczęściej używanych płytek na zewnątrz są płytki gresowe, ponieważ są mrozoodporne i mało nasiąkliwe. Czyszczenie płytek zewnętrznych należy zacząć od usunięcia kurzu i innych zanieczyszczeń miotłą albo odkurzaczem. W tym przypadku także bardzo dobrze sprawdzi się roztwór wody z octem, ale także woda z płynem do naczyń albo szyb.

Dobrym rozwiązaniem na sprzątanie płytek na schodach, tarasie czy balkonie jest użycie myjki ciśnieniowej, która bardzo szybko i łatwo usuwa wszystkie zabrudzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Elementy broni myśliwskiej: kolba — znaczenie i rodzaje
/
Elementy broni myśliwskiej: kolba — znaczenie i rodzaje
Broń myśliwska odgrywa kluczową rolę w światowej kulturze myślistwa. Istnieje wiele różnych rodzajów broni myśliwskiej, z których każda ma swoje unikalne cechy i zastosowanie. Jednym z ważnych elementów broni myśliwskiej jest kolba, która wpływa na wygodę, celność i stabilność podczas strzałów. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom oraz znaczeniu kolby w kontekście myślistwa.
Jak stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy w ogrodzie?
/
Jak stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy w ogrodzie?
Odkryj sekrety tworzenia własnej oazy spokoju na tarasie czy balkonie. Przetłumaczymy ci, jak najwyżej wykorzystać przestrzeń, dopasować meble i dodatki, by twoje miejsce wypoczynku stało się magicznym zakątkiem.
Kawy, które możesz sama przygotować w domu
/
Kawy, które możesz sama przygotować w domu
Jesteś wielbicielem kawy i uwielbiasz spędzać czas w kawiarniach? Zastanawiasz się jak zacząć lepiej przygotowywać ten napar w domu? W tym artykule podpowiemy Ci jakie kawy możesz sama przygotować w domu.