Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce. Na całym świecie uprawianych jest ponad 10 tysięcy odmian jabłoni. Jest w czym wybierać. Dzisiaj przedstawimy Ci najbardziej kultowe gatunki.
Polska jest trzecim na świecie producentem jabłek, zaraz po Chinach i Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu możesz cieszyć się ich świeżymi egzemplarzami przez cały rok. Istnieją odmiany letnie, jesienne i zimowe. Różnią się od siebie smakiem, konsystencją miąższu, kształtem, wielkością i zabarwieniem. Zobacz poniżej 6 najsmaczniejszych propozycji.
Ta odmiana ma średnią wielkość i stożkowaty kształt. Skórka jest zielonkawożółta, błyszcząca i czasami rdzawa. Owoce mają kremowo-żółty miąższ i winno-słodki smak. Golden to amerykańska odmiana jabłek bardzo wrażliwa na mróz. Najlepiej sprawdzi się w przetworach i do jedzenia na surowo.
Jabłka tej odmiany są żółte. Ich smak początkowo jest kwaśny, jednak, gdy zerwiemy je nieco później, stają się słodsze. Ten popularny rodzaj jabłek przywędrował do Polski z krajów nadbałtyckich. Idealnie nada się do szarlotki i kompotu.
Te jabłka charakteryzuje żółto-czerwona skórka, duży rozmiar, wydłużony kształt i słodki smak. Ich aromat jest podobny do gruszek. Drzewo to jest szczególnie odporne na szkodniki i pochodzi z Czech. Dzięki słodyczy, którą ma w sobie, nadaje się do musów, soków, przecierów i dżemów.
Delikates ma drobnoziarnisty, bardzo kruchy biały miąższ i gładką zielono-żółtą skórkę z dużym czerwonym rumieńcem. Ich kształt jest bardzo kulisty. Odmiana polska, otrzymana w Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda przez prof. Medarda Maćkowiaka z Akademii Rolniczej w Poznaniu.
Ligole występują w dużym rozmiarze. Skórka jest dość gruba, błyszcząca i może wydawać się tłusta. Ich barwa jest jaskrawoczerwona. Mają słodko-kwaśny smak. To rdzennie polska odmiana. Jest to gatunek, który możesz samodzielnie hodować w swoim ogrodzie. Przyda się do przygotowywania sałatek i surówek. Jej owoce świetnie smakują też jedzone na surowo.
Występują w średniej i małej wielkości. Ich skórka jest gładka i matowa. Są bardzo chrupiące, soczyste i słodkie. Odmiany jabłek w Polsce pojawiły się z Nowej Zelandii. Samo drzewo zaczyna wydawać owoce dopiero po około 4 latach, od momentu zasadzenia. Świetnie sprawdzą się w surówkach.
Owoce te zawierają wiele wartościowych składników odżywczych: witamin, minerałów oraz błonnik. Jaki to ma wpływa na Twój organizm?
Osoby, które jedzą chociaż jedno jabłko dziennie, mogą dzięki temu obniżyć swój cholesterol i zmniejszyć ryzyko zawału. Nadal zastanawiasz się, czy warto jeść te owoce?
W ich składzie znajduje się dużo witaminy C. To ona odpowiada za Twoją formę i zdolność do walki z infekcjami. Wciąż się wahasz? Następny punkt na pewno Cię przekona.
W jabłkach zawarty jest potas, żelazo, cynk, krzem, a także witaminy A, C, E oraz te z grupy B. Tak duża zawartość witamin przyczynia się do poprawy stanu Twoich paznokci, włosów i skóry. Co jeszcze wchodzi w skład tych magicznych owoców? Przeciwutleniacze! To właśnie one przedłużają życie niemal każdej komórki ludzkiego organizmu i w efekcie całego ciała.
To ile jabłek zjesz w przyszłym tygodniu?