Zatrzymywanie wody w organizmie to przypadłość, która dotyka często kobiety podczas drugiej fazy cyklu miesiączkowego, ale nie tylko. Na szczęście istnieją naturalne sposoby umożliwiające pozbycie się problemu.
Bez odpowiedniego stężenia wody w naszym organizmie nie mogłyby zachodzić ważne procesy metaboliczne. Zdarza się jednak, że jej transport jest zaburzony. Wówczas może dojść do zatrzymywania wody, co skutkuje:
Choć zatrzymywanie wody może mieć różne przyczyny, najczęściej wskazuje się… niedobór płynów. Paradoksalnie to niedostateczne nawodnienie powoduje, że w tkankach gromadzi się woda, ponieważ ciało otrzymuje sygnał, że zaczyna jej brakować. W ten sposób próbuje się bronić. Dziennie powinno się wypijać minimum półtora litra wody, ale nie na raz, tylko popijać ją małymi porcjami regularnie przez cały dzień.
Wśród innych istotnych przyczyn zatrzymywania wody w organizmie można wyróżnić:
Na początku warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Ułatwi to znalezienie przyczyn gromadzenia się płynów w tkankach, a następnie ich wyeliminowanie. W tym celu niezbędne będzie wprowadzenie istotnych zmian w codziennym postępowaniu oraz zbudowanie nowych nawyków.
Aby pozbyć się problemu opuchlizny i obrzęków, nie można pomijać regularnego nawadniania. Najlepiej pić wodę mineralną. Jej smak możesz urozmaicić poprzez dodanie plasterków cytryny, limonki lub ogórka, łyżeczki miodu czy listków mięty. Warto wypijać codziennie jedną filiżankę naparu z ziół o działaniu moczopędnym. Do takich zalicza się pokrzywa zwyczajna, mniszek lekarski, skrzyp polny i koper włoski.
Sposób żywienia powinien być dostosowany do naszych potrzeb, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Chcąc pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, powinno się zrezygnować ze słonych, tłustych przekąsek oraz soli i zastąpić ją ziołami i przyprawami. Nie zapominaj także o jedzeniu każdego dnia kilku porcji warzyw i owoców, szczególnie tych z dużą ilością wody (arbuzy, ogórki, pomidory).
W codziennej diecie uwzględnij również produkty bogate w błonnik, czyli płatki owsiane, otręby, produkty pełnoziarniste, bakalie. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po suszoną żurawinę, która działa moczopędnie. Ponadto nie nadużywaj alkoholu i nie pij za dużo kawy.
Trudno mówić o zdrowym trybie życia bez odpowiedniej dawki ruchu. Aktywność fizyczna wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, a więc poprawia krążenie i działanie gospodarki wodnej organizmu. Codzienne ćwiczenia przez minimum 30 minut pomogą w pozbyciu się opuchlizny i obrzęków. Możesz biegać, tańczyć, spacerować lub jeździć na rowerze. Zrezygnuj także czasami z windy i wybierz schody.
Zdj. główne: Yoann Boyer/unsplash.com