Artykuł sponsorowany
Pielęgnacja i konserwacja mebli z drewna zwykle obejmuje odkurzanie, czyszczenie, polerowanie lub woskowanie, aby zapewnić trwałość i najlepszy wygląd. Dobry mebel drewniany dodaje piękna i podnosi wizualną jakość Twojego domu lub biura. Naturalne drewno nie wymaga wiele konserwacji. Jednak im lepiej traktujesz swoje drewniane elementy, tym dłużej będą trwać.
Najważniejszą wskazówką dotyczącą ochrony mebli jest regularne odkurzanie i polerowanie. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak dokładnie to zrobić, jakie są najlepsze metody pielęgnacji mebli i jak sprawić, by różne rodzaje drewna wyglądały jak najlepiej przez długie lata, przeczytaj poniższe porady.
Należy pamiętać, że pielęgnacja i konserwacja drewna najczęściej zależy od wykończenia elementu. Aby uniknąć uszkodzenia wykończenia i powstrzymać tworzenie się ciemnego filmu na cennych elementach, po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji i konserwacji mebli.
Odkurzanie, czyszczenie, nakładanie wosku i okazjonalne dokładne czyszczenie to wszystkie niezbędne kroki w ochronie mebli drewnianych, o których należy pamiętać. Jeśli właśnie kupiłeś nowy mebel, najlepiej poproś o szczegółowe wskazówki dotyczące pielęgnacji i czyszczenia. Produkty do pielęgnacji możesz uzyskać w sklepie Dabex.
Odkurzanie drewnianych mebli to pierwszy krok w pielęgnacji, którego nie należy pomijać. Osady unoszące się w powietrzu gromadzą się w cienkiej warstwie na kawałkach drewna i mogą zarysować jego powierzchnię.
Podczas odkurzania możesz używać różnych narzędzi. Do odkurzania drewnianych mebli doskonale nadają się ściereczki, klasyczne miotełki do kurzu, miękkie, niestrzępiące się ściereczki, ręczniki frotte i ścierki do kurzu. Najważniejsze jest to, że są czyste i miękkie. Z łatwością i skutecznie usuwają kurz. Jednak ten może roznosić się w powietrzu, a sucha szmatka może powodować powstawanie mikroskopijnych rys na drewnie. Dlatego warto lekko zwilżyć ściereczkę i temu zapobiec.
Miotły ze strusich piór z łatwością ślizgają się po każdej, w tym delikatnej powierzchni, i docierają do trudno dostępnych miejsc. Ich małe włókna unoszą się i zatrzymują cząsteczki kurzu, pozostawiając czyste, wolne od kurzu i piór powierzchnie drewniane. Specjalnie obrobione, miękkie i nierysujące ściereczki łatwo przyciągają i zatrzymują kurz i brud. Możesz ich używać zamiast sprayów do czyszczenia drewnianych mebli.
Użyj ręczników frotte, aby wysuszyć i usunąć wilgoć pozostałą po odkurzaniu za pomocą wilgotnej szmatki. Powierzchnia tkaniny frotte jest wykonana z wielu tkanych pętli, które mogą zatrzymać dużo płynu. Miotełki z owczej wełny zawierają lanolinę, która tworzy naturalny magnetyczny ładunek elektrostatyczny. Ta cecha sprawia, że przyrząd z owczej wełny łatwo przyciąga i zatrzymuje kurz.
Do czyszczenia możesz użyć preparatów, które są przeznaczone bezpośrednio do mebli drewnianych lub doskonale sprawdzi się też chemia profesjonalna Swish, która oferuje uniwersalne środki do czyszczenia powierzchni.
Jeśli masz pewność, że powierzchnia jest czysta, nałóż odpowiedni produkt do nabłyszczania.
Bezpośrednie światło słoneczne. To wróg numer jeden naturalnych mebli drewnianych. Promieniowanie UV uszkadza ich lakier. Trzymanie mebli z dala od bezpośredniego światła słonecznego przedłuży ich żywotność.
Wycieki płynów. Jeśli jakikolwiek płyn rozleje się na meble, natychmiast wytrzyj je suchą szmatką. Drewno nigdy nie powinno zamoknąć! Używanie podstawek do napojów pomoże zapobiec powstawaniu pierścieni wodnych.
Ciepło. Umieszczenie gorącego przedmiotu na drewnianej powierzchni spowoduje uszkodzenie wykończenia drewna i pozostawi trwałe białe ślady i / lub plamy na odsłoniętej powierzchni. Zawsze używaj podstawek i grubych mat, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu gorących przedmiotów z drewnem.
Wilgotność. Drewno jest bardzo wrażliwe na wilgoć. Wraz ze zmianą pogody zmienia się również poziom wilgotności w Twoim domu. Ta zmiana wilgotności zmienia zawartość wilgoci w drewnianych meblach. W wyniku wahań wilgotności meble drewniane mogą kurczyć się i rozszerzać. Wysoka wilgotność powoduje pęcznienie drewna, a nadmierne wysuszenie powoduje pękanie. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie normalnego poziomu wilgotności w domu lub w biurze.