Czy na podłodze warto kłaść panele?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli szykujesz zmianę w swoim domu lub dopiero jesteś na etapie wykończenia, zastanów się nad swoją podłogą. Możesz położyć na niej wiele różnych materiałów. Poznaj zalety paneli. 

Panele laminowane 

Panele laminowane w dużej mierze wykonywane są z materiałów drewnopodobnych. Drewno, które jest materiałem naturalnym, uległo przemysłowemu przetworzeniu oraz zostało wzbogacone licznymi dodatkami takimi jak podkłady z tworzyw sztucznych. Papier z drukiem to warstwa wierzchnia. Jest on nałożony na wielowarstwową powłokę z laminatu i zabezpieczony przezroczystą, mocną powłokę ochronną z melaminy. Rdzeń z drewnopodobnej płyty jest przykryty tymi wszystkimi warstwami. Spodnia warstwa, która zniwelować ma naprężenia, została wykonana z tworzywa sztucznego lub papieru usztywnionego. Wzór na przedniej części może być dowolny — od motywu imitującego drewno po wzory abstrakcyjne czy takie naśladujące płytki ceramiczne. Wykończone mogą być błyszcząco, satynowo lub matowo. Takie płyty mają długość od 40 do 250 cm, ich szerokość to od 9 do 33 cm, a grubość wynosi od 7 do 12 mm.

Pielęgnacja paneli laminowanych

Niewątpliwą zaletą podłogi laminowanej jest fakt, że nie wymaga ona zbiegów impregnujących. Jej wygląd zależeć będzie od częstotliwości oraz sposobu czyszczenia. Nie możesz zapominać o systematycznym myciu podłogi oraz zamiataniu z niej piasku. Jednocześnie chronić musisz swoje panele przed nadmiarem wody, która może być przyczyną odkształceń na łączeniach. Posadzkę myj za pomocą wilgotnej ścierki lub lekko zwilżonego mopa, a także łagodnego detergentu. Musisz pamiętać o odpowiednim doborze preparatów czyszczących. Zły zostawiać będzie smugi oraz matowi podłogę laminowaną. Warto stosować środki czyszczące o działaniu antystatycznym, dzięki czemu panele nie będą się elektryzować. Czasami użyty środek nabłyszczający sprawi, że twoja posadzka będzie bardzo ładnie wyglądać. Jeśli w panelach pojawią się niewielkie wyszczerbienia lub ubytki, użyj do ich wypełnienia specjalnego akrylowego kitu.

Klasa ścieralności

Panele laminowane będą pasować do każdego wnętrza, jednak musisz wybierać je ze względu na klasę ścieralności. Oznaczona jest ona symbolami od AC 1 do AC 4. Im wyższa liczba, tym panel jest bardziej odporny na ścieranie. Do pomieszczeń intensywnie użytkowanych takich jak kuchnia, hol oraz łazienka postaw na panele klasy AC 3 i AC 4. Niższą klasę ścieralności bez problemu możesz zastosować w sypialni czy salonie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Element5 Digital

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak urządzić garaż? Organizacja garażu
/
Jak urządzić garaż? Organizacja garażu
Organizujemy przestrzeń garażu w kilku prostych krokach.
Samodzielna budowa domu – lista niezbędnych prac
/
Samodzielna budowa domu – lista niezbędnych prac
Samodzielna budowa domu to nie lada wyzwanie, jednak nie jest to nieosiągalne. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć oraz jakie dokładnie prace wykonać, aby postawić dom.
Porady na wybór idealnych płytek do różnych pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych
/
Porady na wybór idealnych płytek do różnych pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych
Odkryj unikalne pomysły i praktyczne porady, które pomogą Ci wybrać idealne płytki do każdego pomieszczenia i przestrzeni zewnętrznej. Poznaj najnowsze trendy i wskazówki ekspertów od projektowania wnętrz.