Zabudowa tarasu krok po kroku

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W większości nowoczesnych domów jedno- i wielorodzinnych znajdują się tarasy, jest to spowodowane potrzebą obcowania z naturą i korzystania z walorów świeżego powietrza. W jaki sposób można przeprowadzić zabudowę tarasu, aby była zgodna z prawem?

Kiedy warto zdecydować się na zabudowę tarasu?

Najważniejszym powodem, dla którego warto zdecydować się na zabudowę tarasu, jest uzyskanie dodatkowego pomieszczenia, w którym można spędzić czas niezależnie od pory roku lub pogody. Poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów zabudowy i instalacji grzewczych taras może zostać urządzony w modnym stylu urban Jungle. Dzięki temu stanie się on świetnym miejscem do relaksu po ciężkim dniu.

Jakie są zalety zabudowy tarasu?

Głównymi zaletami zabudowy tarasu są:

  • większa przestrzeń mieszkalna,
  • idealne miejsce do odpoczynku niezależnie od pory roku,
  • dodatkowa izolacja termiczna budynku,
  • możliwość obcowania cały rok z naturą dzięki dużej ilości roślin doniczkowych.

Zabudowa tarasu w prawie budowlanym

Jeśli taras jest odkryty, to można go zabudować na zgłoszenie – art. 29 Prawo Budowlane „pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki”.

Zamiar zabudowy tarasu powinien być zgłoszony do właściwego dla nieruchomości urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz szkic inwestycji. 

Jeśli taras zostanie tylko wyremontowany, to nie trzeba tego zgłaszać nigdzie – tak wynika z nowelizacji przepisów budowlanych.

Przeczytaj także: Taras z donicami – jakie rośliny sprawdzą się w takiej aranżacji?

Materiał na zabudowę tarasu

Drewno

Zabudowa z drewna świetnie wpisuje się w ekologiczne trendy i najlepiej pasuje do klasycznych ogrodów. Ten rodzaj zabudowy ma jednak wady:

  • konieczność konserwacji,
  • wysoką cenę.

Na zabudowę tarasu najlepiej nadaje się drewno klejone, które jest odporne na trudne warunki. Można wykonać dwa rodzaje zadaszenia tarasu:

  • niepełne – w formie pergoli, jednak nie będzie sprawdzał się w porze deszczowej. Świetnie będą na nim prezentować się pnącza;
  • pełne – będzie ochroną od deszczu i słońca.

Poliwęglan

Materiał ten jest dużo tańszy niż drewno. Zadaszenie z poliwęglanu jest świetną ochroną od deszczu i nie blokuje promieni słonecznych. Materiał ten ma również inne zalety, a są to:

  • niezawodność,
  • łatwość w obróbce,
  • elastyczność,
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Poliwęglan jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości, a ze względu na bogatą ilość kolorów i wzorów sprawdzi się w każdym ogrodzie. 

Plexi

Plexi jest najtańszym i najpopularniejszym materiałem na zabudowę tarasu. Jakość tego materiału jest niska, lecz mimo to ma on wielu zwolenników. Materiał ten jest bardzo popularny, ponieważ do jego obróbki nie są wymagane żadne specjalistyczne narzędzia.

Wykonanie zabudowy krok po kroku

  1. Projekt.
  2. Stworzenie solidnej konstrukcji nośnej.
  3. Materiał powinien być dobrany do całej elewacji budynku, tak aby tworzył z nim spójną całość.
  4. Gdy konstrukcja nośna już jest, to należy wykonać konstrukcje ścian z transparentnego tworzywa sztucznego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Owady w ogrodzie jak się ich pozbyć?
/
Owady w ogrodzie jak się ich pozbyć?
Dowiedz się, jak szybko i skutecznie pozbyć się problemu z owadami w Twoim ogrodzie.
Jak dbać o ogrodowe rośliny i atrakcje?
/
Jak dbać o ogrodowe rośliny i atrakcje?
Piękny ogród to prawdziwa wizytówka każdego domu. Podpowiadamy więc, jak możesz zadbać o wszystkie jego dekoracje oraz atrakcje, aby zawsze wyglądał wspaniale i efektownie.
Huśtawka w domu nie tylko dla dzieci
/
Huśtawka w domu nie tylko dla dzieci
Bujany fotel podwieszany do sufitu, a może huśtawko-hamak w hipsterskim stylu – pomysłów na domowe huśtawki jest wiele. Ważne, by dopasować taki „bujak” do stylu naszego wnętrza.