Wpływ aktywności fizycznej na pracę serca

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aktywność fizyczna jest jedną z tych rzeczy, która stale powinna być obecna w codziennym życiu. Powinna być wdrażana już od najmłodszych lat, aby utrwalać dobre nawyki. Zalety regularnej aktywności fizycznej widoczne są nie tylko w odniesieniu do pracy serca. W sposób pozytywny wpływa praktycznie na każdą część ciała jak i sferę psychiczną. 

Co dobrego wynika z regularnego uprawiania sportu?

Aktywność fizyczna jest istotna w profilaktyce pierwotnej jak i wtórnej m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego.

 • Sprzyja redukcji masy ciała. Pamiętajmy, że nadwaga jak i otyłość w sposób znaczny przyczynia się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego i wielu innych.
 • Sprzyja prawidłowemu kontrolowaniu wartości ciśnienia krwi. Dodatkowo, redukuje częstość akcji serca.
 • Zwiększa wydolność układu oddechowego oraz krwionośnego. 
 • Poprawia stan gospodarki lipidowej oraz węglowodanowej. Sprzyja redukcji ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. 
 • Pomaga rozładować stres i polepsza nastrój oraz koncentrację.
 • Korzystnie wpływa na koordynację ruchową, co jest szczególnie istotną kwestią u osób w podeszłym wieku.

Więcej na temat korzyści wynikających z regularnej podejmowanej aktywności fizycznej znajdziesz w artykule: https://holterdodomu.pl/aktywnosc-fizyczna-u-osob-z-chorobami-sercowo-naczyniowymi

Ile czasu powinniśmy przeznaczyć na uprawianie sportu?

Według najnowszych wytycznych WHO, osoba dorosła powinna przeznaczyć tygodniowo przynajmniej 300 minut na wysiłek o umiarkowanej intensywności lub 150 minut w przypadku jego dużej intensywności. Aby maksymalnie czerpać korzyści, z czasem warto wydłużać ten czas. 

Jakie ćwiczenia są dobre dla serca i dlaczego?

Istnieją różne typy treningów, nie każdy jednak będzie odpowiedni. Dla osób chcących zadbać o swoje serce najlepiej nada się trening aerobowy polegający na wykonywaniu ćwiczeń w stałym tempie oraz bez dużych obciążeń. Może być on wykonywany zarówno przez osoby zdrowe jak i te które zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego w tym będące po przebytym zawale czy zatorze.

Trening aerobowy przyczynia się do poprawy ukrwienia, a dodatkowo płynąca krew jest bogatsza w tlen. Lepiej ukrwione i odżywione narządy pracują znacznie efektywniej. Dodatkowo, taka forma treningu pozwala nie tylko redukować tkankę tłuszczową, ale przyczynia się do wzmocnienia licznych grup mięśni.

Trening aerobowy obejmuje rozmaite ćwiczenia, które mogą być wykonywane bez względu na panującą pogodę. Mogą być wykowane w domu, na siłowni czy na świeżym powietrzu. Zaliczymy tu: 

 • od szybkiego marszu po bieganie
 • jazdę na rowerze czy rolkach
 • pływanie
 • nordic walking
 • skoki na skakance.

Warto też modyfikować pewne codzienne nawyki, np. windę zamienić na schody, drogę do pracy czy szkoły pokonać pieszo lub rowerem. 

Jeśli w trakcie ćwiczeń pojawią się przemijające dolegliwości takie jak: ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, kołatanie serca, doszłoby do omdlenia trening należy przerwać. Objawy takie mogą sugerować poważne choroby i ich wystąpienie powinno skłonić do szczegółowej diagnostyki. Cennym narzędziem jest badanie Holtera (zarówno Holter EKG jak i ciśnieniowy). Więcej na temat wskazań do badania jak i samego badania znajdziesz pod adresem: https://holterdodomu.pl.  

Żeby odnosić jak największe korzyści dla organizmu i cieszyć się zdrowiem, oprócz regularnej aktywności fizycznej nie zapominajmy o: zdrowej i zbilansowanej diecie, prawidłowym nawodnieniu, unikaniu stresu i odpowiedniej ilości snu oraz o regularnych badaniach profilaktycznych. 

Zdjęcie główne: pexels.com/MART PRODUCTION

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wykorzystać z dziećmi końcówkę lata?
/
Jak wykorzystać z dziećmi końcówkę lata?
Poszukujesz sposobów na spędzenie czasu w wakacje z dziećmi? Tutaj macie gotowy plan!
Gry rodzinne. Najlepsze gry planszowe dla całej rodziny.
/
Gry rodzinne. Najlepsze gry planszowe dla całej rodziny.
Przedstawiamy zestawienie najlepszych gier planszowych dla całej rodziny! Zobacz w co powinniście zagrać, by spędzić wspólnie czas i bawić się doskonale!
Jak wybrać odpowiedniego dewelopera dla twojego wymarzonego mieszkania?
/
Jak wybrać odpowiedniego dewelopera dla twojego wymarzonego mieszkania?
Zdobądź wiedzę, jak wybierać deweloperów pod kątem twojego wymarzonego mieszkania. Dowiedz się, jakie czynniki brać pod uwagę, aby zrealizować swoje marzenia o własnym lokum.