W czym najlepiej serwować kawę?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dla jednych kawa to rytuał, który wyznacza rytm dnia i pozwala na chwilę wytchnienia. Dla drugich przysmak wieńczący posiłki. Jeszcze inni traktują ją jako sposób spędzania czasu ze znajomymi. Niezależnie od tego, jaki masz stosunek do kawy, warto dowiedzieć się, jak ją podawać. W naszym artykule podpowiemy Ci więc, w czym najlepiej serwować kawę w zależności od jej rodzaju!

W czym podawać różne rodzaje kawy?

Ilu koneserów, tyle różnych rodzajów kawy. Napój ten można przecież pić z dodatkiem mleka, cukru, miodu, kakao, lodów, cynamonu i wielu innych przysmaków. W zależności od preferencji różnić będzie się także objętość trunku — od maleńkich filiżanek do espresso, aż po przypominające garnki kubki dla największych kawoszy.

Poniżej znajdziesz więc wskazówki na temat tego, w jakich naczyniach serwować różne rodzaje kawy:

  • Kawy czarne (np. espresso, americano) — najlepiej serwować w filiżankach o pojemności 60 — 90 ml, aby zachować intensywność smaku i aromatu. Naczynia z grubej porcelany warto ogrzać przed podaniem napoju.
  • Kawy mleczne (np. cappuccino, latte) — idealne okażą się duże szklanki lub filiżanki do kawy o pojemności 200 — 300 ml, ponieważ mleko stanowi większą część napoju.
  • Kawy z dodatkiem syropów (np. vanilla latte) — można podawać w większych szklankach, aby pomieścić dodatki, lub w tradycyjnych filiżankach ze spodkiem.
  • Kawy z dodatkiem lodów (np. affogato) — najlepiej serwować w szklankach do latte lub w kieliszkach do deserów. Warto pamiętać także o podaniu do nich długich łyżeczek.
  • Kawy przelewowe (np. drip, chemex) — podaje się w szklankach lub kubkach o pojemności 150 — 250 ml, aby podkreślić ich smak i aromat.
  • Kawy z kawiarki (np. moka) — można podawać w małych filiżankach do kawy, aby zachować intensywność smaku.

Jak podawać kawę gościom?

Skoro wiesz już, w czym serwować różne rodzaje kawy, zastanówmy się jeszcze, po jakie dodatki sięgać podczas przyjmowania gości.

Zacznijmy od tego, że kawę zawsze warto stawiać na spodku, który przyda się w razie rozlania napoju. Po prawej stronie filiżanki należy wówczas umieścić łyżeczkę, zwróconą uchwytem w kierunku osoby pijącej.

Co więcej, serwowanie kawy wymaga odpowiednich przygotowań, ponieważ — jak pisaliśmy wcześniej — każdy spożywa ją w nieco inny sposób. Zaopatrz się więc w cukiernicę oraz mlecznik, które będą pasowały do filiżanek. Najlepiej zdecydować się w tym przypadku na kompletny zestaw porcelany do kawy.

Zwróć również uwagę na to, że dla wielu osób kawa to pretekst do deseru. Podając filiżanki bądź kubki z napojem, nie zapomnij więc o cieście, herbatnikach lub czekoladkach. Dodatkowo osłodzą one chwile spędzane przy kawie i podkreślą Twoje gościnne usposobienie.

W czym najlepiej serwować kawę? Podsumowanie

Bez względu na to, czy zaliczasz się do miłośników kawy, czy serwujesz ją jedynie swoim gościom, w Twoim domu nie powinno zabraknąć podstawowych naczyń przeznaczonych na ten napój. Zaopatrz się więc w elegancki zestaw filiżanek oraz wysokie szklanki do latte, a chwile przy kawie staną się absolutnie wyjątkowe!

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Aromaterapia w domu. Jak stosować olejki eteryczne?
/
Aromaterapia w domu. Jak stosować olejki eteryczne?
Aromaterapia to wykorzystywanie olejków eterycznych w celu poprawy samopoczucia lub zrelaksowania. Jak pracować z olejkami eterycznymi, by aromaterapia przynosiła wymierne skutki? Sprawdź!
Jak oświetlić wnętrza w stylu klasycznym?
/
Jak oświetlić wnętrza w stylu klasycznym?
Urządzanie domu lub mieszkania łączy się z wieloma decyzjami, które mają wpływ na całe dalsze życie w danym miejscu. Jednym z takich aspektów jest oświetlenie. Zobacz, na jaki rodzaj światła postawić przy wystroju klasycznym.
Jakie rasy psów są idealne do domów z ogrodem?
/
Jakie rasy psów są idealne do domów z ogrodem?
Posiadanie ogrodu wymaga nierzadko ochrony. Nie musisz jednak zatrudniać ochroniarza. Przyjęcie do rodziny psiaka odpowiedniej rasy zapewni Ci większe bezpieczeństwo.