Małymi krokami zbliża się wiosna. To najwyższy czas, żeby zadbać o podjazdy, tarasy i ścieżki w ogrodzie. Piasek, którym posypywaliśmy chodniki w czasie mrozów, najróżniejsze osady i mech sprawiają, że kostka brukowa przed domem przestaje cieszyć oko. Sprawdź jak czyścić kostkę brukową, by była ozdobą ogrodu, a nie zmartwieniem.
Mech porastający kostkę brukową i wyrastający z przestrzeni między nimi są utrapieniem wielu z nas. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale też, gdy pada deszcz, mech staje się śliski i może stanowić niebezpieczeństwo. Im szybciej zabierzemy się za czyszczenie kostki z mchu, tym większe mamy szanse na powodzenie.
Jeśli mech występuje na małej powierzchni, możemy spróbować usunąć go ręcznie. W sklepach ogrodniczych można bez problemu kupić służące do tego narzędzia. Ta metoda nie sprawdzi się jednak w sytuacji, kiedy mchu jest naprawdę dużo. Będzie to wymagać nie tylko bardzo dużo czasu, ale też naszej energii. Ręczne pozbycie się mchu będzie raczej tymczasowym rozwiązaniem, gdyż niedokładnie usunięty mech może odrastać. Dodatkowo używanie ostrych narzędzi może porysować lub nawet uszkodzić kostkę brukową.
By skutecznie i definitywnie pozbyć się mchu lub porostów z kostki, najlepiej jest użyć przeznaczonych do tego detergentów. Chemikalia wnikają w mech i wysuszają go od środka, ale są skuteczne tylko przy dobrej pogodzie, deszcz mocno osłabia ich działanie. Przy wyborze tej metody należy jednak uważać, by przez przypadek nie uszkodzić innych roślin. Jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta, lepiej zrezygnować z tej metody, ponieważ środki chwastobójcze mogą prowadzić do poważnego zatrucia. Należy także ściśle trzymać się podanych proporcji, preparat w zbyt dużym stężeniu może odbarwić kostkę.
Tego typu zabrudzenia pojawiają się często przy okazji prac remontowych. Ekipy budowlane często, mimo wysiłku, zostawiają na naszych podjazdach ślady po swojej pracy. W przypadku cementu najlepiej zgłosić się do profesjonalisty, by wykonał piaskowanie lub zeszlifował cement z kostki brukowej. Próby wyczyszczenia cementu na własną rękę, na przykład ciosanie go ostrym narzędziem, może uszkodzić kostkę, a rozpuszczanie plam kwasem zazwyczaj zostawia odbarwienia.
Jeśli naszemu sercu bliska jest ekologia lub po prostu chcemy zaoszczędzić, możemy spróbować domowych metod czyszczenia kostki. Przy wyrastających chwastach może sprawdzić się wysypanie na nie sody oczyszczonej. Czyszczenie kostki brukowej sodą jest też skuteczne przy usuwaniu plam. W tym celu należy wykonać z sody i wody pastę, i nałożyć ją na zabrudzenie.
Ocet to doskonały zabójca mchu i chwastów. Jest tani, nieszkodliwy dla środowiska i nie pozostawia przebarwień na kostce. Oprysk na mech należy przygotować rozcieńczając ocet z wodą w proporcji 2:1.
Płyn do mycia naczyń sprawdzi się z kolei przy zabrudzeniach z tłuszczu. Mikstura wody i płynu w stosunku 3:1 raz dwa zmyje tłuste plamy z kostki brukowej.
Mechaniczne metody czyszczenia kostki to na przykład piaskowanie lub szczotkowanie. Są raczej bezpieczne, oczyszczają kostkę przez jej szlifowanie, ale w niewielkim stopniu naruszają strukturę betonu. Piaskowanie polega na czyszczeniu bruku sprężonym powietrzem z wodą lub piaskiem. Szczotkowanie to również forma szlifowania kostki brukowej specjalnymi tarczami. Obie metody sprawdzą się nie tylko przy czyszczeniu, lecz także przy renowacji kostki przed domem.
Kostka brukowa przed domem może być piękną ozdobą ogrodu, jednak nieczyszczona zaczyna przysparzać problemów, nie tylko wizualnych. Warto systematycznie dbać o swój bruk i od razu oczyszczać go z wszelkich zabrudzeń. Zadbana, wypieszczona kostka brukowa cieszy oko i nadaje ogrodowi elegancki wygląd. Jeśli zima, remont lub auto zostawiły na Twoim podjeździe swój ślad, nie czekaj i jak najszybciej zabierz się za czyszczenie swojej kostki brukowej!