Artykuł sponsorowany
Eklektyzmem określa się kierunek w projektowaniu polegający na łączeniu wybranych elementów z różnych stylów aranżacyjnych. Przeczytaj, jak sprawić, aby nowoczesność i klasyka spotkały się w Twojej kuchni, tworząc zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne wnętrze.
Aranżacje, które łączą w sobie zarazem klasyczne i nowoczesne rozwiązania, są dobrą opcją dla osób, które nie mogą zdecydować się na jeden styl wystroju albo chcą połączyć np. meble po dziadkach z nowoczesnymi technologiami. Eklektyzm pozwala zestawiać ze sobą różne faktury, kolory i materiały, operować kontrastem, a także wprowadzać różnorodne elementy dekoracyjne.
Zbierz inspiracje i sporządź projekt wymarzonej kuchni, aby uniknąć chaosu w aranżacji, a także spontanicznych zakupów wykraczających poza budżet remontowy. Dobry plan pozwoli Ci również ustalić priorytety oraz sprawdzić, które elementy wyposażenia już posiadasz i możesz wykorzystać przy nowej aranżacji. Nie próbuj kompletować wszystkich mebli na raz, daj sobie czas na zastanowienie się, czego potrzebujesz i staranny dobór elementów aranżacyjnych, które będą dopasowane do Twoich indywidualnych preferencji. Dzięki świadomym wyborom zakupowym opóźnisz chęć na szybkie przeprowadzenie kolejnego remontu, a tym samym wygenerujesz mniej odpadów.
Zabytkowe meble po niewielkiej renowacji mogą zyskać drugie życie i wspaniale prezentować się we wnętrzu. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu możesz wejść w posiadanie unikatowego mebla, zaoszczędzić pieniądze, a także wspierać środowisko. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup nowych mebli, upewnij się, że są wykonane z materiałów wysokiej jakości i będą służyły Ci przez lata. Meble kuchenne powinny być funkcjonalne, łatwe do utrzymania w czystości, a także estetyczne. Wśród oryginalnych rozwiązań możesz znaleźć designerskie hokery, które wprowadzą do Twojej kuchni akcent industrialny. Krzesła stylizowane na barowe mogą wyróżniać się łagodnymi kształtami, a także surową estetyką. Występują na rynku w wielu opcjach kolorystycznych i o różnych wykończeniach, dzięki czemu gwarantują nieskończone możliwości aranżacyjne.
Krzesła kuchenne, stojące przy stole, blacie użytkowym czy wyspie kuchennej, są stale narażone na zabrudzenia, dlatego warto wybrać materiał, który będzie odporny na ścieranie i odplamianie. Jest nim przykładowo obicie tapicerowane. Możesz postawić także na praktyczny hoker twardy, pozbawiony materiału obiciowego. Drewniany hoker świetnie zaprezentuje się na tle gładkich i błyszczących powierzchni oraz w surowych, loftowych przestrzeniach. Wybierz klasyczny kolor, który odsłoni fakturę drewna, nasyconą czerwień i kobalt albo łagodne dla oka, pastelowe barwy.
Możesz wprowadzić do kuchni elementy klasyczne również w postaci ozdób oraz drobnego wyposażenia. Elegancka porcelana śląska czy serwis kawowy, który zachwyca tradycyjnymi motywami i wzorami, mogą stanowić świetny kontrast dla sprzętów w nowoczesnym stylu. Klasyczna zastawa podkreśli wyjątkowość każdego posiłku i z pewnością zyska aprobatę gości. Zwróć uwagę również na detale w postaci uchwytów szafek – w eklektycznej kuchni świetnie sprawdzą się porcelanowe gałki meblowe stylizowane na postarzane złoto.
Zdj. główne: R ARCHITECTURE/unsplash.com