Huśtawka w domu nie tylko dla dzieci

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Huśtawka zwykle kojarzy się z atrakcją na placu zabaw. Można też zamontować ją w domu – nie tylko dla dziecka. Taka domowa huśtawka to świetny pomysł na oryginalną dekorację.

Wiszący bujany fotel, siedzisko – tak bywa określany rodzaj domowej huśtawki. Najczęściej kojarzy nam się z akcesorium niewielkich rozmiarów, które zazwyczaj było zawieszane w drzwiach i służyło jako forma zabawy dla naszych dzieci. Dziś pod określeniem huśtawki kryje się więcej znaczeń. Można ją śmiało wkomponować w aranż domowego pomieszczenia. Jak to zrobić? Mamy kilka ciekawych inspiracji, może którąś z nich wykorzystasz w swoim domu.

W tych pomysłach z całą pewnością „się zabujasz”. Czyli jak wykorzystać huśtawkę w domu?

Ma być udogodnieniem dla domowników, ale też robić wrażenie na gościach? To żaden problem, huśtawka może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym w naszym domu. Nie chodzi koniecznie o standardową huśtawkę, jaką kojarzymy z dziecięcych placów zabaw, obecnie pod tym określeniem kryje się wiele różnych domowych, bujanych akcesoriów. Taka huśtawka może chociażby zostać stałym elementem wystroju naszej sypialni. Bujany mebel w formie kosza przyczepionego do sufitu wkomponuje się w sypialnianą aranżację na stałe, ponieważ taki rodzaj mebli nie jest mobilny – nie przestawimy huśtawki na życzenie, jeśli akurat w danej chwili wpadlibyśmy na pomysł małego przemeblowania. Huśtający się fotel zawieszany na pałąku możemy zamontować w dowolnym miejscu, ale większość osób decyduje, aby jego lokalizacja była jak najbliżej łóżka. Taki wyplatany kosz siedzący możemy obłożyć poduszkami. W sypialni może się stać naszym miejscem do odpoczynku i czytania książek.

Huśtawki w formie hamaków to prawdziwy hit

Pod ogólnym pojęciem domowej huśtawki występuje też rodzaj wiszącego hamaku. Sprawdza on się świetnie we wnętrzach w stylu retro, a gdy ozdobimy go dodatkowo ażurową falbaną, wnętrze nabierze romantyzmu i sielskości. Taki huśtawko-hamak to świetny „mebel” do pokoju nastolatka. Trochę hipsterski, ale z nutą nowoczesności. W takim „bujaku” młodzież może czytać chociażby lektury szkolne, a to zawsze przyjemniejsze niż wertowanie książki przy biurku.

Łóżko na linach? Czemu nie!

Pod pojęciem domowej huśtawki mogą też kryć się inne bujane meble, na przykład łóżko czy kanapa w salonie. Takie łóżko wygląda tradycyjnie, z tą różnicą, że jest umocowane na linach, nie ma zagłówka i nóg. Łóżko-huśtawka to niebanalny sposób na nieco inne ujęcie tradycyjnego miejsca do spania. Takie meble są dostępne w sklepach z wyposażeniem wnętrz, ale możemy je także wykonać samodzielnie. Potrzebny będzie stelaż z palet, odpowiednie mocowania do sufitu i oczywiście grube liny lub łańcuchy. W sieci można znaleźć dużo instruktaży, jak wykonać takie łóżko-huśtawkę.

Huśtawka z opony także do domu

Niebanalnym pomysłem na samodzielne wykonanie huśtawki może być zrobienie jej z opony zawieszonej na mocnej linie. Gdy taką opono-huśtawkę zamontujemy pionowo, to nie będzie potrzeby jej dodatkowo nawiercać, czy montować klamer. Wystarczy klika razy owinąć rant opony sznurem przeciągniętym przez przymocowany do sufitu hak. Pamiętajmy o tym, by model sznura był mocny. Użyjmy np. liny jutowej, wówczas będziemy mieć gwarancję, że nasza huśtawka będzie stabilna, a my podczas bujania na niej nie wylądujemy w hukiem na podłodze. Taka huśtawka świetnie sprawdzi się w bardzo oryginalnych wnętrzach. Oponę można też w całości owinąć jutowym sznurkiem i dodać frędzle – wówczas będzie w modnym teraz stylu boho!

O tym trzeba pamiętać

Ustawienie huśtawki w formie bujanego fotela nie jest problemem i możemy zrobić to w każdym pomieszczeniu, ale jeśli chcemy mieć huśtawkę podwieszaną do sufitu, to musimy dostosować jej zamontowanie do materiału, z jakiego nasz sufit został wykonany. Co to właściwie znaczy? To, że zbyt słaby materiał, taki jak chociażby karton-gips, może nie utrzymać huśtawki. Zaś betonowy sufit będzie jak najbardziej wytrzymały.

Zdj. główne: Nick Monica/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zastosowanie elektrod EKG kończynowych wielokrotnego użytku w praktyce medycznej
/
Zastosowanie elektrod EKG kończynowych wielokrotnego użytku w praktyce medycznej
Dowiedz się, jak wielokrotnego użytku elektrody EKG kończynowe transformują praktykę medyczną, zwiększając wydajność diagnostyczną i bezpieczeństwo pacjentów.
Jak drony mogą ułatwić prace w ogrodzie?
/
Jak drony mogą ułatwić prace w ogrodzie?
Odkryj nieskończone możliwości, jakie drony mogą zaoferować w pracach ogrodniczych. Usprawnij swoją pracę i ciesz się większą efektywnością dzięki nowoczesnym technologiom.
Podstawowe akcesoria ogrodowe
/
Podstawowe akcesoria ogrodowe
O czym należy pamiętać, żeby zbudować w swoim ogrodzie niepowtarzalny klimat?