Artykuł sponsorowany
Na czym polega nawożenie roślin? Jakie są rodzaje nawozów i o czym należy pamiętać przy pielęgnacji ulubionych kwiatów? Jeśli zadajesz sobie te pytania, poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Rośliny same wytwarzają substancje pokarmowe w procesie fotosyntezy, ale dla lepszego rozwoju potrzebują również związki mineralne zawierające potrzebne do życia roślinom pierwiastki. W naturalnych warunkach te związki występują w glebie, ale ponieważ w doniczce jest ich niewiele, należy uzupełnić ją nawozami.
Rośliny potrzebują w największych ilościach pierwiastków biogennych, a dokładniej: fosforu, azotu i potasu. W dużym uproszczeniu azot jest odpowiedzialny za lepszy rozwój liści, fosfor wpływa na prawidłowy wzrost korzeni, a potas odpowiada za ogólną kondycję całej rośliny, w tym wytwarzanie kwiatów i owoców. Rośliny mogą wymagać w mniejszych ilościach również mikroelementów, takich jak np. magnez, wapń, miedź, żelazo, molibden, mangan, cynk, siarka i inne. Wymienione pierwiastki pełnią ważną funkcję w wielu procesach fizjologicznych. Nawozy zapewniają większą wydajność i szybszy wzrost rośliny. Zwykle nawozy są mieszanką substancji odżywczych w rozmaitych proporcjach. Do roślin doniczkowych rekomendowane są najczęściej nawozy bogate w azot lub potas.
Istnieje wiele klasyfikacji nawozów. Można podzielić je ze względu na pochodzenie i wyróżnić nawozy mineralne oraz organiczne. Klasyfikacja może opierać się również na udziale głównych pierwiastków w składzie, formie fizycznej preparatu czy sposobie jego stosowania. Wybierając nawóz, warto zastanowić się, czy ma on mieć działanie doglebowe, donasienne czy dolistne. Rośliny pobierają wszystkie substancje odżywcze wraz z wodą, ale można stosować nawozy zarówno w postaci roztworów wodnych, jak i w formie suchej, które najpierw rozpuszczają się w wilgotnej glebie, a dopiero potem są przyswajane przez roślinę. W sklepach ogrodniczych dostępne są nawozy w postaci silnie stężonego koncentratu, który należy rozcieńczyć przed użyciem, a także w formie proszku, tabletek, drobnego granulatu czy pałeczek, które stopniowo uwalniają do gleby składniki odżywcze.
Przy pielęgnacji rośliny warto zastosować się do wskazówek dotyczących konkretnego gatunku. Na ogół rośliny najbardziej potrzebują nawozu w okresie intensywnego wzrostu, najczęściej od wiosny do jesieni (wyjątek stanowią m.in. gatunki kwitnące zimą). Zimą, z powodu niższych temperatur i gorszego oświetlenia, rośliny mogą wymagać mniejszej ilości wody i mniej substancji odżywczych.
Po nawozy najczęściej sięgają osoby, które zajmują się zawodową uprawą roślin. Rolnicy korzystają zwykle z klasycznych nawozów mineralnych lub nawozów organicznych, pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które są rekomendowane przede wszystkim do upraw ekologicznych. Większość gleb w Polsce wymaga intensywnego nawożenia, dlatego dużą popularnością cieszą się również wszelkiego rodzaju użyźniacze glebowe i kwasy humusowe, które wspomagają naturalne procesy glebotwórcze oraz stabilizują odczyn gleby.
Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro