Cegła na ścianie. Propozycje aranżacji

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Cegła jest nieodłącznym elementem stylu industrialnego. Pełni w nim rolę ozdobną, jako cała ściana lub jej fragment. Sprawdza się zarówno w kuchni, jak i w salonie, dodając niepowtarzalnego charakteru wnętrzom.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Znakiem rozpoznawczym stylu loftowego, inaczej określanego mianem industrialnego jest oczywiście cegła. Jednak poza nią charakterystyczne dla tego stylu są też beton, rury, widoczne instalacje elektryczne i hydrauliczne. Wszystko po to, aby jak najbardziej przywołać klimat fabryczny.

Jest to styl bardzo surowy, dzięki czemu zauważalna jest oszczędność w zakresie dodatków oraz kolorystyki, która jest po prostu neutralna. W historycznym ujęciu styl industrialny jest produktem „ubocznym” recesji, która w latach 50. szalała w Stanach Zjednoczonych. Można powiedzieć, że narodziny tego stylu były wynikiem potrzeby zagospodarowania terenów i pomieszczeń opuszczonych fabryk.

Budynki w stylu loftowym w Polsce najczęściej można spotkać w Łodzi czy Żyrardowie. Co więcej, wcześniej styl loftowy uznawano za przymus w aranżacji wnętrz, obecnie jest wręcz odwrotnie. Uważany jest za synonim ekskluzywności, minimalizmu, a nawet jak w piosence Chłopców z Placu Broni – wolności.

Najważniejsze zasady aranżacji pomieszczeń w stylu loftowym

Każdy styl rządzi się swoimi prawami. Nie inaczej jest w wypadku industrialnego, będącego modnym sposobem na wykończenie wnętrz kuchni, sypialni czy salonu, a nawet nietypową aranżacją pokoju dziecięcego. Oto główne zasady poprawnego wykończenia pokoju w stylu loftowym:

  • przestrzeń to podstawa – w USA ogromna liczba opuszczonych obiektów poprzemysłowych była bardzo atrakcyjna dla artystów. Cenili w nich przestrzeń – najważniejszy element stylu industrialnego. Dlatego należy pamiętać, aby zaaranżować wnętrze tak, by było w nim jak najmniej podziałów;
  • okna zawsze odsłonięte – prekursorzy stylu industrialnego nie zasłaniali wielkich fabrycznych okien firanami i zasłonami, dbając o stały dopływ światła. Jeśli chcemy uniknąć spojrzeń sąsiadów lub przechodniów, warto zamontować industrialne rolety. Nie można zapominać także o sztucznym oświetleniu – wizytówkami każdego loftu są wielkie lampy w stalowych oprawach lub pomalowane na czarno;
  • odpowiednia kolorystyka ma znaczenie – mieszkanie w stylu industrialnym potrzebuje kolorów, które optycznie powiększają przestrzeń, a także wywołują wrażenie chłodu i neutralności – najlepsze będą zatem odcienie czystej bieli, a także szarości. Aby je przełamać, warto posłużyć się dodatkami w odcieniach turkusu (śniedź i platyna) lub ciemnej czerwieni (cegła i rdza).
  • surowe wykończenia – we wnętrzu w stylu industrialnym na wzór starych fabryk nasz wzrok powinny przyciągać surowe mury, elementy wentylacji, rury. Warto zatem korzystać z cegły, betonu, stali, szkła i starego drewna, i ogólnie… nie przejmować się wykończeniem;
  • dopełnienie oryginalnymi meblami – do wnętrz w stylu industrialnym pasują meble, które mają za sobą długą historię lub też takie, które wyglądają na zużyte. Mają podkreślać indywidualizm wnętrza. Pamiętać należy też, aby były jak największe – małe meble umieszczone w industrialnym mieszkaniu o dużej przestrzeni będą sprawiać wrażenie miniaturowych;
  • minimalizm to podstawa – styl industrialny lubi proste formy. Zatem przy doborze dodatków ograniczamy się do absolutnego minimum. Wyjątek dotyczy rzeczy z intrygującą historią – np. starej maszyny czy zegara. Warto także wyeksponować wsporniki, belki i kolumny lub użyć kolejnego patentu na powiększenie wnętrza, czyli luster.

3 Propozycje wykorzystania cegły na ścianie

Cegła to prawdziwe bogactwo inspiracji, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Nie dziwi więc fakt, że jest wykorzystywana jako główny element wnętrza lub jako forma ozdobna ścian. Mimo że głównie kojarzona jest z loftowym, można ją śmiało łączyć z innymi stylami, w tym klasycznym, ale i nowoczesnym. Oto kilka propozycji na to, jak wykorzystać cegłę aranżacji sypialni, kuchni oraz salonu.

Cegła w sypialni

Ściana z cegły może być albo główną dekoracją sypialni, albo jej uzupełnieniem. Interesująco będzie wyglądać wykorzystana za łóżkiem lub w mniej centralnym punkcie pokoju.

W kwestii kolorystyki warto stawiać na czarne dekoracje, by podkreślić loftowy styl. Jeśli chcemy uprzytulnić pokój, warto wybrać kolorową pościel, miękkie poduszki, ciepłe pledy czy wełniane narzuty.

Ceglana ściana w kuchni

Świetnie sprawdzi się w kuchennej przestrzeni. Najlepiej wykorzystać ją od strony kuchenki i blatów, na których najczęściej gotujemy, aby była bardziej widoczna. Jednak trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiednio mocnego impregnatu. Ochroni on powierzchnię ścian przed wsiąkaniem w nią tłuszczu oraz innych zabrudzeń podczas gotowania. Co więcej, ściana z cegły sprawdzi się też jako tło dla części jadalnej.

Białe wnętrze z cegły w salonie

Naturalny kolor cegły nie zawsze pasuje do każdego wnętrza. Dlatego czasem warto pomalować ją na inny kolor. Popularnie stosuje się farbę białą, która pozwoli wywołać wrażenie delikatności w zastosowanej ceglanej aranżacji, ale też podkreśli elegancję i szyk wnętrza, szczególnie z dodatkiem klasycznych mebli.

W pokoju zaaranżowanym w bardziej monochromatycznym stylu warto korzystać z potencjału kontrastów. Ciekawie będą wyglądać zestawienia chropowatej tekstury ściany z cegły z gładkimi powierzchniami mebli.

Co więcej, ściana z cegły może być świetnym tłem dla półek z książkami. W kwestii obrazów, najlepiej prezentować się będą te kontrastowe, ale też zdjęcia przedstawiające architekturę przemysłową. Możliwości na aranżację wnętrz z wykorzystaniem cegły jest wiele. Wszystko zależne jest jedynie od naszej własnej pomysłowości.

Zdj. główne: Drew Coffman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • AsiaM 22.06.2022

    Cegła to fajne rozwiązanie. Nie zawsze jest tez miejsce na jej położenie, szczególnie w naszych małych M3, jakie mamy w kraju. A pewnie wielu by chciało zrobić sobie taką metamorfozę u siebie. Można wtedy zrobić z ciętych cegieł. Dostęp jest spory i dużo kolorów, wiec aranżacyjnie można fajnie poszaleć. Kiedyś nie było tylu materiałów co teraz.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak odpowiednio przygotować przestrzeń do udanego spotkania biznesowego?
/
Jak odpowiednio przygotować przestrzeń do udanego spotkania biznesowego?
Dowiedz się, jak stworzyć idealną przestrzeń na spotkania biznesowe. Zadbaj o atmosferę, wyposażenie i elementy logistyczne, które wpłyną na sukces Twojego wydarzenia.
Jak wybrać idealne krzesło dla zdrowia i komfortu podczas pracy w domu
/
Jak wybrać idealne krzesło dla zdrowia i komfortu podczas pracy w domu
Odkryj sekrety zdrowego i komfortowego siedzenia podczas pracy zdalnej. Dowiedz się, jakie krzesło biurowe wybrać, aby zadbać o swoje zdrowie i wygodę.
Jak dbać o ładny zapach w biurze?
/
Jak dbać o ładny zapach w biurze?
Odkryj tajniki utrzymania świeżości powietrza i przyjemnej atmosfery w przestrzeni biurowej! Przydatne wskazówki, które sprawią, że twoje miejsce pracy będzie zawsze pachnieć świeżością.