Aromaterapia w domu. Jak stosować olejki eteryczne?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gry wracasz do domu po pracy Twoja irytacja sięga zenitu, a przy okazji jesteś wykończony? Jeśli na poprawę humoru nie działają żadne tradycyjne sposoby, wypróbuj metody alternatywne. A konkretnie – leczenie zapachem! 

Aromaterapia skutecznie poprawia nastrój i pomaga redukować stres i napięcie. Olejki eteryczne, wykorzystywane także w kosmetologii, stosowane były w celu osiągnięcia konkretnego stanu psychicznego już przez starożytnych – i to w Afryce, Europie i Azji. Sprawdź, jak można stosować olejki eteryczne, aby poprawić sobie nastrój!

Czym jest aromaterapia? 

Aromaterapia uznawana jest za formę medycyny alternatywnej, ponieważ nie istnieją konkretne dowody na skuteczność terapii zapachami w leczeniu dolegliwości bólowych lub infekcji. Olejki eteryczne komponuje się w specjalne mieszanki zapachowe, które mają wywołać określony skutek na osobie, która będzie je wdychać – niektórzy twierdzą, że za pomocą aromaterapii da wyeliminować się m.in. zaparcia. Jednak naukowe dowody potwierdzają tylko skuteczność olejków eterycznych w walce z dolegliwościami psychicznymi – stresem, bezsennością, napięciem, depresją. 

Aromaterapia – sposoby

Leczenie zapachem można zastosować poprzez drogi oddechowe lub bezpośrednio poprzez skórę. Do wyboru są: inhalacje, wdychanie, masaż, kąpiel. Inhalacje warto stosować przy okazji problemów z układem oddechowym (np. przy duszącym kaszlu).

Do miski z gorącą wodą dodaj około 10 kropli z wybranym olejkiem eterycznym, a następnie wdychaj opary, przykrywając głowę ręcznikiem. Na podobnej zasadzie działa kąpiel z olejkami eterycznymi (30 kropli na wannę wody). 

Dużo prostsze jest zastosowanie kominka aromaterapeutycznego, który podgrzewa wybraną substancję i roznosi ją w powietrzu – np. w sypialni. Olejki eteryczne można także wcierać w skórę wraz z oliwką do masażu lub kremem – wtedy dodatkowe działanie relaksujące ma sam dotyk.

Działanie olejków eterycznych 

Olejki eteryczne można podzielić na te o właściwościach antydepresyjnych, uspokajających, odprężających, pobudzających i usprawniających myślenie. 

  • antydepresyjne – rumianek, lawenda, bazylia, geranium, kwiat pomarańczy, szałwia, 
  • uspokajające – szałwia, lawenda, kwiat pomarańczy, róża, rumianek,
  • odprężające – szałwia, mięta, bazylia, rozmaryn, geranium, jałowiec, tymianek,
  • pobudzające – jałowiec, sosna, hyzop, rozmaryn,
  • usprawniające myślenie – rozmaryn, lawenda, bazylia. 

Jak widać, niektóre z olejków wykazują wiele właściwości naraz. Dlatego najczęściej wybieranymi są:

  • mięta – pomaga skoncentrować się na wykonywanym zadaniu, zebrać myśli. Jej świeży zapach wspiera szybszą aktywność mózgu,
  • lawenda – ta roślina uspokaja nawet prosto z doniczki. Pomaga złagodzić poczucie irytacji, ukoić nerwy i wyciszyć, równocześnie wspomagając koncentrację,
  • róża – jako jedyny olejek w naszej liście działa również jako afrodyzjak. Łagodzi bóle głowy, pomaga uspokoić nerwy i wprowadza w stan błogości,
  • cytrusy – olejek eteryczny np. z kwiatu pomarańczy pozwala ukoić nerwy i znacznie poprawia samopoczucie,
  • rozmaryn – działa niczym kawa. Chociaż pozwala się odprężyć, daje dawkę dodatkowej energii, która utrzymuje się przez cały dzień i pozwala wykonywać zadania na 110%. 

Zdjęcie główne: doTERRA International, LLC/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne elementy wykończeniowe do twojego kominka?
/
Jak wybrać idealne elementy wykończeniowe do twojego kominka?
Kominek nieestetyczny to kominek nieskończony! Sprawdź, jakie elementy musisz dopasować do wnętrza, aby wpasować kominek w aranzacje domu.
Jakie badania powinien wykonać senior?
/
Jakie badania powinien wykonać senior?
Jesteś osobą starszą albo masz kogoś takiego w swoim najbliższym otoczeniu? Upewnij się, że wiesz, jak działać. Dbaj o zdrowie dzięki badaniom profilaktycznym. Nie pozwól zaskoczyć się chorobom.
Domowy chleb – przepis
/
Domowy chleb – przepis
Marzy Ci się domowy chleb? Oto nasz przepis, który jest prosty i niezawodny!