Sprawdzone sposoby na mrówki w ogrodzie

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Piękny i zadbany ogród jest marzeniem każdego, kto posiada dom. Dobór właściwej roślinności tak, aby drzewa i kwiaty nie przeszkadzały sobie, wymaga wiedzy i dużego nakładu pracy. Jednak co, jeśli w naszym ogrodzie pojawią się nieproszeni goście? Jakie zagrożenia stwarzają mrówki i jak z nimi walczyć?

Mrówki? W moim ogrodzie?

Pojawienie się w ogrodzie mrówek jest sporym problemem. Mogłoby się wydawać, że te owady nie są szkodnikami – nic bardziej mylnego. Insekty z grupy mrówkowatych żyją w licznych grupach, w miejscach zwanych gniazdami. Zazwyczaj są to duże kopce, które kryją w sobie skomplikowane struktury tuneli.

Na wstępie warto rozpocząć od kilku słów o mrówkach. Są to insekty, które odżywają się nie tylko pokarmem roślinnym, ale również zwierzęcym. Najbardziej pożądane są produkty bogate w białko i cukry. Niewielki odsetek mrówek to drapieżniki, które w 1/3 odżywiają się upolowanymi owadami.

Porozumiewanie się tych owadów odbywa się przy użyciu zmysłów dotyku, zapachu feromonów znacznikowych, dźwięku oraz wzroku. Ten ostatni wykorzystywany jest jedynie w dzień.

Dlaczego mrówki są szkodliwe?

  1. Po pierwsze, są odpowiedzialne za przesuszanie ziemi – gleba w miejscu, gdzie pojawiły się mrówki, nie jest żyzna. Nie ma więc szans, że w okolicy mrowiska urośnie trawa lub inne rośliny.
  2. Mrówki niszczą także samą roślinność – nie tylko podgryzają liście, ale budowa gniazda łączy się również z uszkadzaniem bulw i korzeni roślin, w których mrówki drążą otwory.
  3. Owady te niekiedy budują swoje gniazda w drewnianych elementach budynków np. w altanie. Uszkadza to strukturę drewna i może prowadzić nawet do zawalenia się konstrukcji.
  4. Kolejną kwestią jest jedzenie, które mrówki przy każdej sposobności podkradają i zanieczyszczają.
     
  5. Mrówki są także sprawcami pogarszania się stanu zdrowia roślin. Jednym z głównych źródeł pokarmu insektów jest rosa miodowa. Za jej produkcję odpowiedzialne są mszyce, które są szkodnikami, niszczącymi liście wielu roślin ogrodowych. Mrówki opiekują się mszycami, aby pozyskać od nich swój przysmak.
  1. Zagrożone są także same pąki i kwiaty – mrówki w poszukiwaniu nektaru nie cofną się przed niczym, niszcząc przy tym ozdobną roślinność.
  2. Mrówki zagrażają również trawie, której wyhodowanie i pielęgnacja zajmuje sporo czasu. Podczas suszy owady obgryzają młode pędy wierzchołkowe, co prowadzi do zatrzymania procesu wzrastania roślin.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Pozbycie się mrówek z terenu naszego ogródka nie jest proste. Wojnę należy rozpocząć od znalezienia źródła problemu, czyli gniazda. W sklepie ogrodniczym trzeba uprzednio zaopatrzyć się w środek do zwalczania mrówek i zalać nim gniazdo oraz teren z nim sąsiadujący.

Drugą opcja jest użycie wrzątku, jednak ten sposón nie zawsze jest skuteczny. Co do preparatów przeciw mrówkom, do wyboru jest cała gama przeróżnych środków. Szczególnie polecane są takie produkty, jak Mrówkiller, KAPO, Mrówkofon, ANT-STOP. Chemikalia powodują śmierć owadów, które już nie wracają w dane miejsce.

Co jednak, jeśli ogród zaatakują mrówki zwane gmachówkami?

W tym przypadku zniszczyć trzeba również inne gniazda znajdujące się w okolicy, bowiem owady z tego podgatunku wymieniają się między sobą robotnicami i łatwo mogą odbudować kolonie w miejscu zniszczonego gniazda.

Zdarzyć się może i tak, że gniazda będą trudne w namierzeniu, wówczas należy wystawić przynęty z dodatkiem środka owadobójczego. Najlepiej, aby były to słodkie przysmaki. Tzw. zbieraczki poszukują pokarmu, a znaleziska zanoszą do gniazda. Pozwoli to uporać się skutecznie z całą kolonią, jednak nieco wolniej. Najskuteczniejsze będą takie trutki jak: Lafarex K czy Faratox. Preparaty te zawierają metopren, który wpływa na rozwój larw.

Skuteczne też okazują się produkty z boraksem lub kwasem borowym takie jak Ekosan AK, Antifar czy Mizar.

Truciznę do walki z mrówkami można również wykonać samodzielnie, wystarczy wymieszać wodę, cukier i boraks w proporcjach 18:7:1. Ważne, aby zachować dokładnie takie proporcje, ponieważ zbyt duża ilość trucizny odstrasza mrówki od przynęty.

Co ciekawe, stosowanie preparatów ze związkami boru praktykowane jest od lat, mimo to owady nie uodporniły się na jego działanie.

Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko mrówki są pożyteczne – zabijają większość szkodliwych owadów. Dlatego, jeśli nie są uciążliwe, warto żyć z nimi w symbiozie i ewentualnie zabezpieczyć teren wokół budynku np. zakleić otwory, przez które owady mogą dostać się do wnętrza, lub spryskać ściany domu mlekiem wapiennym.

Zdj. główne: hybridnighthawk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zadbać o skórę w zimie? Pielęgnacja suchej skóry
/
Jak zadbać o skórę w zimie? Pielęgnacja suchej skóry
SOS dla skóry w zimie! Sprawdź najkorzystniejszą pielęgnację Twojej skóry podczas mrozu i chłodu. Pomożemy Ci o nią zadbać!
Podstawowe akcesoria ogrodowe
/
Podstawowe akcesoria ogrodowe
O czym należy pamiętać, żeby zbudować w swoim ogrodzie niepowtarzalny klimat?
Szarlotka jak u mamy
/
Szarlotka jak u mamy
Któż z nas nie kocha szarlotki? Najlepsza to ta tradycyjna z kruchym ciastem, dużą ilością jabłek i posypana cukrem pudrem. Taka, jaką piekła babcia, a potem mama. Koniecznie wypróbujcie ten przepis!