Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej jest jednym z obowiązków każdego właściciela nieruchomości. W połowie września weszła w życie nowelizacja ustawy prawa budowlanego dotycząca tejże sieci.
Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków weszła w życie z dniem 19 września 2020 roku. Dotyczy m.in. zasad wydawania warunków przyłącza do sieci, a jej celem było uproszczenie i przyspieszenie inwestycji.
Nowelizacja przewiduje 14-dniowy termin na wydanie warunków przyłącza dla budynków jednorodzinnych, również tych znajdujących się w zabudowie zagrodowej. W przypadku innych budynków przedsiębiorstwo ma 30 dni na wydanie warunków zabudowy. Jeśli zostanie przekroczony termin to:
Termin na wydanie decyzji jest liczony od dnia złożenia wniosku przez wnioskodawcę. Istnieje możliwość wydłużenia czasu na decyzję, lecz tylko w konkretnych przypadkach. Decyzja o warunkach przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej jest ważna przez okres 2 lat.
Projektant ma obowiązek sprawdzić, czy budynki mieszkalne mogą zostać przyłączone do obecnej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.
Rada Gminy ustala wysokość opłat za:
Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może odmówić odbioru nowego przyłącza, jeśli zostało ono wykonane zgodnie z wydanymi wcześniej warunkami.
Kanalizacja i wodociągi są własnością gminy, tym samym zakład zarządzający siecią pokrywa wydatki rozbudowy sieci, lecz koszt budowy samego przyłącza pokrywa inwestor.
Instalacja wodno-kanalizacyjna należy do dostawcy mediów, który odpowiada za stan przyłącza wodnego (od zaworu głównego umieszczonego za wodomierzem) oraz instalację kanalizacyjną, która może być w posiadaniu inwestora do granicy posesji (jest to najczęstsze rozwiązanie) lub zostać przejęta przez dostawcę mediów.
Koszt przyłączenia się do kanalizacji może się różnić w zależności od regionu kraju i aktualnych stawek wykonawców. Zdarza się, że przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne proponuje projektanta oraz wykonawcę instalacji – najczęściej jest to szybsze i droższe rozwiązanie. Kanalizacja wymaga formalności, które są kosztowne, a są to:
Do kosztów formalności należy doliczyć również koszt budowy instalacji kanalizacyjnej – od 60 do 180 zł/mb i koszt studzienek (ilość jest zależna od potrzeb) 500 zł/sztuka.