Ogród pachnący lawendą. Uprawa, odmiany i pielęgnacja

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lawenda jest niewątpliwie piękną i intensywnie pachnącą rośliną. W każdym ogrodzie robi wrażenie, a włożona do wazonu rozsiewa przyjemny zapach. Lawenda jest zimozieloną krzewinką o delikatnych, raczej wąskich listkach w kolorze srebrzystym oraz fioletowych drobnych kwiatkach zebranych w ciasne kłosy.

Na szczęście uprawa lawendy nie należy do trudnych. Poznaj złote zasady dotyczące pielęgnacji tej dekoracyjnej rośliny.

Kilka słów o lawendzie

Okres kwitnienia lawendy jest dosyć długi i przebiega od czerwca do października. Rośliny dorastają zazwyczaj do 45–50 cm. Swój kształt lawenda zawdzięcza regularnemu i umiejętnemu przycinaniu. Będzie dobrze wyglądała w sąsiedztwie róż. Należy pamiętać, że jej zapach przyciąga liczne owady: trzmiele, motyle i pszczoły. Co ważne,odstrasza on komary i mszyce.

Kiedy i w jaki sposób sadzić lawendę

Dla lawendy idealne do wzrostu będzie nasłonecznione miejsce. Warto, aby gleba charakteryzowała się wysoką zawartością wapnia, do tego była porządnie zdrenowana i odpowiednio przepuszczalna. Nie zawsze udaje się trafić na taką ziemię, wówczas na dnie dołka należy ułożyć drenaż wykonany z fragmentów potłuczonego glinianego naczynia.

Ta pachnąca roślina nie przepada za przeciągami oraz nadmiernym nawodnieniem. Kwiaty sadzi się w odstępach co 30–40 cm. W Polsce do uprawy tych roślin warto wybierać odmiany mrozoodporne.

W jaki sposób przycinać lawendę?

Najważniejszym i w zasadzie jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wymagany jest przy uprawie lawendy, jest przycinanie. W pierwszym roku wzrostu nierozkrzewione, młode kwiaty lawendy zaleca się skracać o połowę. Regularne przycinanie lawendy sprawia, że wypuszcza ona więcej świeżych pędów. Pozwala to na stworzenie gęstej korony.

Na wiosnę, najlepiej w maju i kwietniu należy przyciąć złamane i chore gałęzie. Można oczywiście przycinać lawendę również ze względów estetycznych, tworząc przy tym piękne kompozycje kwiatowe.

Wiosną, w marcu lub kwietniu, przycina się chore, połamane, wybujałe lub uszkodzone gałązki. Roślina, która nie jest regularnie przycinana, podlega nadmiernemu zdrewnieniu.

Co ważne, tworzenie zwartych i gęstych gałęzi chroni ją przed działaniem śniegu.

W lecie kwiaty zbierane są do suszenia. Taki bukiet można umieścić w szafie i cieszyć się pięknym zapachem, który dodatkowo chroni przed atakiem moli.

Na koniec lata, uschnięte kwiatostany obcina się. Lawendę warto też podsypywać kompostem.

Jesienią dolną część lawendy można obłożyć suchymi liśćmi lub sianem, aby nie zmarzła zimą.

Odmiany lawendy i ich charakterystyka

Wyróżnić można 47 odmian lawendy. Jednak tylko niektóre z nich sprawdzą się w zmiennym klimacie. Oto wąskolistne odmiany, które są nie tylko piękne, ale również wytrzymałe:

  • Blue Scent – to bardzo atrakcyjna odmiana. Charakteryzuje się intensywnie niebieskimi kwiatami. Jej wzrost przebiega bardzo szybko;
  • Hidcote Blue Strain – należy do jednej z najpiękniejszych odmian. Ma zwarte, gęste i mocno niebieskie kwiaty. Ten rodzaj lawendy rośnie dosyć wolno;
     
  • Munstead Strain – wyjątkowa odmiana odznacza się jasnoniebieskimi, drobnymi kwiatkami i długimi łodygami. Jest odporna na niskie temperatury;
  • Lady – jest to raczej niska odmiana, a jej kwiaty są fioletowe. Niska temperatura nie jest jej straszna, dodatkowo nadaje się do uprawy w doniczkach;
     
  • Alba – jest piękną odmianą o nietypowym białym kolorze. Jest również jednym z wyższych rodzajów lawendy. Jej delikatna struktura wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem;
     
  • Aromatico Blue – charakteryzuje się wyjątkowo gęstą strukturą. Jest jedną z wyższych odmian. Lawenda ta ma mocny aromat oraz intensywnie niebieski kolor;
  • Rosea – roślina ta posiada wyjątkowe bladoróżowe kwiaty oraz delikatną strukturę. Jest średnio odporna na mróz;
     
  • Mini Blue – jest jedną z najniższych odmian lawendy. Świetnie nada się do uprawy w doniczkach. Całkiem dobrze znosi niskie temperatury.

Kępy lawendy zawsze robią wrażenie. Pięknie prezentują się przez cały rok, nie tylko w fazie wzrostu, ale również w wazonie lub szafie. W Polsce jest wiele pól lawendowych, które można obejrzeć, wykonać piękne fotografie oraz kupić sadzonki i same kwiaty.

Zdj. główne: Daiga Ellaby/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne rozwiązanie do ukrycia instalacji w łazience?
/
Jak wybrać idealne rozwiązanie do ukrycia instalacji w łazience?
Odkryj skuteczne metody ukrywania instalacji w łazience i dowiedz się, jak wybrać optymalne rozwiązania, które połączą estetykę i funkcjonalność.
Huśtawki ogrodowe – jak wybrać odpowiedni model?
/
Huśtawki ogrodowe – jak wybrać odpowiedni model?
Huśtawki ogrodowe sprawdzają się równie dobrze w ramach zabawy czy odprężenia dlatego dobrze zastanów się nad wyborem konkretnego modelu.
Poradnik do wyboru i pielęgnacji trwałych płytek na taras i balkon
/
Poradnik do wyboru i pielęgnacji trwałych płytek na taras i balkon
Odkryj kluczowe kroki przy wyborze i utrzymaniu trwałych płytek na taras i balkon. Zrozum, jak odpowiednio dobierać materiały i jak dbać o nie, aby służyły przez lata.