Jak osuszyć wykop?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W niektórych przypadkach podczas prac ziemnych oraz fundamentowania w wykopie może pojawić się woda. Jakie są przyczyny zalanych fundamentów? A co ważniejsze – jak poradzić sobie z tym problemem? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule!

Niespodziewana woda w wykopie fundamentowym może zdecydowanie utrudnić prowadzenie budowy, a nawet zatrzymać ją na długi czas. Jak uniknąć takiej sytuacji oraz jak szybko i sprawnie osuszyć wykop? Podpowiadamy!

Zalane fundamenty – przyczyny

Przyczyn zalanych wykopów fundamentowych może być wiele, jednak jednym z najczęstszych są obfite deszcze. To właśnie po burzach lub mocnych opadach zazwyczaj dochodzi do zalania. 

Jeśli grunt jest piaszczysty, to woda powoli w niego wsiąknie, jednak efektem tego mogą być osuwające się ściany wykopów. W jeszcze gorszej sytuacji są działki, na których występują grunty nieprzepuszczalne, na przykład iły czy gliny. Wtedy woda może zalegać bardzo długo, a rezultacie uniemożliwić prowadzenie prac budowlanych.

Metody osuszania wykopu

Jak więc poradzić sobie z tym niemałym problemem zalegającej wody? Masz dwa rozwiązania: motopompę oraz igłofiltry. Czym charakteryzują się oba z nich?

Motopompy

W sytuacji, w której na Twojej działce zalega woda, możesz zdecydować się na wykorzystanie motopompy. Aby skorzystać z tego urządzenia, możesz albo wezwać straż pożarną, albo zdecydować się na wynajęcie motopompy.

Warto pamiętać, że występują różne rodzaje motopomp. Najczęściej spotykane są dwa – motopompy przeznaczone do wypompowywania wody czystej i brudnej lub motopompy do gęstszej cieczy, czyli tak zwane motopompy szlamowe. Do urządzenia podłącza się węże strażackie, a przed samym uruchomieniem trzeba je zalać wodą. Pamiętaj przy tym, że podczas wypompowywania wody z użyciem motopompy trzeba koniecznie znaleźć miejsce, w które woda z wykopu zostanie bezpiecznie odprowadzona.

Igłofiltry

Innym urządzeniem, które pomoże Ci poradzić sobie z zalegającą wodą, są igłofiltry. Świetnie sprawdzają się one w sytuacji, kiedy podczas wykonywania wykopów pojawi się w nich woda gruntowa – kiedy odpompujesz taką wodę przy użyciu pompy, w jej miejsce pojawi się nowa. 

W skład instalacji z igłofiltrami wchodzi zespół ssących kolektorów rurowych, które rozciągnięte są dookoła wykopu. Z tych właśnie kolektorów w odstępach co mniej więcej 100 centymetrów są wyprowadzone igłofiltry odsysające wodę. To innowacyjne rozwiązanie jest z całą pewnością najskuteczniejsze w radzeniu sobie z zalegającą wodą gruntową. 

Fot.: Scott Blake/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

jedenaście + 1 =

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak obrusy plamoodporne mogą odmienić wygląd Twojej jadalni?
/
Jak obrusy plamoodporne mogą odmienić wygląd Twojej jadalni?
Odkryj, jak obrusy plamoodporne mogą stać się stylowym i praktycznym dodatkiem do Twojej jadalni. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jak łatwo je pielęgnować, by zachwycały przez lata.
Zero waste – jakie kroki podejmować, aby ograniczać ilość wytwarzanych odpadów?
/
Zero waste – jakie kroki podejmować, aby ograniczać ilość wytwarzanych odpadów?
W tym artykule poznasz pięć kroków, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą i ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów.
Jak dobrze dobrać zestaw mebli do takiej przestrzeni w domu jak jadalnia?
/
Jak dobrze dobrać zestaw mebli do takiej przestrzeni w domu jak jadalnia?
Sprawdź jakie są tajniki idealnego doboru zestawu mebli do jadalni. Artykuł omawia kwestie kolorów, stylów i funkcjonalności, które pomogą uczynić Twoją przestrzeń jedzeniową zarówno stylową, jak i praktyczną.