Jak ogrzewać wodę w domu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dostęp do ciepłej, bieżącej wody to jedno z licznych osiągnięć technologii, bez którego większość osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Jeśli zajmujesz się obecnie budową domku jednorodzinnego, w którym zamierzasz zamieszkać, podjęcie decyzji dotyczącej sposobu podgrzewania wody jest naprawdę ważne. Twój wybór będzie wpływać na ponoszone przez Ciebie koszty oraz codzienny komfort życia.

Ogrzewanie wody bojlerem

Bojlery, czyli podgrzewacze wody, to urządzenia najczęściej ze wszystkich stosowane w domowych instalacjach wodnych. Wśród nich można wyróżnić pojemnościowe elektryczne podgrzewacze wody, przepływowe podgrzewacze wody oraz zasobniki c. w. u. Bojlery mają dużą moc grzewczą, a woda, którą podgrzewają, znajduje się w specjalnym pojemniku. Może on mieć od pięćdziesięciu do nawet stu pięćdziesięciu litrów pojemności. Dodatkowo, pełen ogrzanej wody bojler nie traci ciepła, a dzieje się tak dzięki obecności pianki poliuretanowej. Urządzenie, które zostało wyposażone w termostat lub sterownik elektroniczny, będzie skutecznie regulowało temperaturę zgromadzonej wody, co znacznie podwyższa komfort używania bojlerów na co dzień. Podgrzewacze doskonale sprawdzą się więc, jeśli duże znaczenie ma dla Ciebie brak konieczności oczekiwania na ciepłą wodę lub jeżeli posiadasz domek letniskowy i potrzebujesz korzystania z ciepłej wody tylko sezonowo. Wystarczy, że wepniesz do gniazdka wtyczkę i Twój bojler zacznie działać. 

Ogrzewanie wody elektrycznym ogrzewaczem

Ogrzewacze elektryczne wody działają na podobnej zasadzie do bojlerów, ale są od nich znacznie mniejsze. Przeciętny ogrzewacz może pomieścić od pięciu do dwunastu litrów wody. Podobnie jak bojlery, ogrzewacze zaizolowane są pianką poliuretanową lub styropianem, dzięki czemu zagrzana woda utrzymuje swoją temperaturę. Ze względu na niewielką pojemność, ogrzewacze są przystosowane wyłącznie do podgrzewania wody we współpracy z bateriami zlewozmywaków i umywalek. Z tego powodu doskonale sprawdzą się wyłącznie tam, gdzie sytuacji wymaga właśnie tego. Z drugiej strony zaletą takiej pojemności może być możliwość umieszczenia ogrzewaczy na przykład w szafce pod zlewem – co stanowi ciekawe i estetycznie rozwiązanie aranżacyjne. 

Ogrzewanie wody gazowym ogrzewaczem

Jeszcze innym sposobem na ogrzewanie wody jest stosowanie gazowego ogrzewacza. Oczywiście, instalacja takiego urządzenia generuje konieczność posiadania dostępu do gazowego paliwa (gazu ziemnego lub propan-butanu). Dodatkowo, osoby, które decydują się na ogrzewanie wody przy użyciu gazowego paliwa, powinny szczególnie zadbać o wszelkie środki ostrożności, takie jak stały monitoring poziomu tlenu w powietrzu w pomieszczeniu z ogrzewaczem, zawór gazu blokujący jego przepływ oraz czujnik spalin. Zaletą stosowania gazowych ogrzewaczy wody jest możliwość podłączenia ich do kilku punktów poboru a także używania ich razem z innymi urządzeniami zapewniającymi stałą temperaturę wody. 

Fot.: Imani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Meble na wymiar – co warto o nich wiedzieć?
/
Meble na wymiar – co warto o nich wiedzieć?
Meble na wymiar to synonim wysokiej jakości. Są one doceniane nie tylko za modny wygląd, ale również za niesamowitą funkcjonalność.
Jak wybrać idealny materac dla alergików: kluczowe aspekty i korzyści
/
Jak wybrać idealny materac dla alergików: kluczowe aspekty i korzyści
Odkryj, jak wybrać materac odpowiedni dla osób z alergiami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie spokojny i zdrowy sen, unikając alergenów.
Pikowanie pomidorów. Co powinniśmy wiedzieć?
/
Pikowanie pomidorów. Co powinniśmy wiedzieć?
Hodowla pomidorów nie musi być ani trudna, ani czasochłonna! Dowiedz się, czym jest pikowanie pomidorów i jak pikować pomidory, by zapewnić im najlepszy wzrost?