Depresja – najważniejsze informacje

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mimo że depresja jest kojarzona głównie ze smutkiem, nie każdy spadek samopoczucia oznacza tę chorobę. Co warto wiedzieć na ten temat, by móc szybko rozpoznać problem i od razu zacząć mu przeciwdziałać?

Depresja – co to za choroba?

Depresją określa się zespół zaburzeń nastroju oraz pewnych związanych z nimi zachowań, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. W większości przypadków pierwszą kwestią, która przychodzi na myśl, jest długotrwały smutek, jednak warto zaznaczyć, że podstawowym objawem choroby jest właściwie apatia. Każdy z nas cierpi czasem przez spadki samopoczucia z różnych powodów, ale czynnikiem, który wyróżnia tę dolegliwość, jest długie utrzymywanie się tego stanu. Depresja utrudnia odczuwanie radości nawet przy czynnościach, które wcześniej interesowały daną osobę, a także powoduje utratę chęci do uczestnictwa w życiu społecznym. Każda osoba może przeżywać tę chorobę nieco inaczej – ponadto przyczyny jej wystąpienia również mogą być różne. W żadnym przypadku nie należy jednak lekceważyć tego typu problemów, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do tragicznych skutków.

Przyczyny depresji

Naukowcy wyróżniają obecnie głównie dwie grupy czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju depresji. Pierwszą z nich stanowią czynniki endogenne, czyli wewnętrzne. Wiążą się one przede wszystkim z podłożem genetycznym – choć sama choroba nie jest dziedziczna, aktualnie uważa się, że skłonność do takich problemów można „otrzymać” od swoich przodków. W przypadku czynników egzogennych, nazywanych zewnętrznymi, mówi się przede wszystkim o depresji spowodowanej traumatycznymi przeżyciami, intensywnym stresem czy problemami na tle społecznym. Nierzadko depresyjne epizody występują także wtedy, gdy mamy do czynienia z niezdrowym odżywianiem, nadużywaniem substancji psychoaktywnych czy nerwicą.

Objawy depresji

Objawem, o którym mówi się najczęściej w przypadku depresji, jest długotrwałe obniżenie samopoczucia. Dotknięte osoby stają się obojętne na zdarzenia dziejące się wokół – zarówno te negatywne, jak i pozytywne – i przestają odczuwać przyjemność oraz radość. Depresja często wywołuje także problemy ze snem, chęć izolowania się od innych osób czy zaniedbanie higieny osobistej.

Chorobę tę rozpoznać można także po symptomach fizycznych – dotknięci depresją często wykonują różne czynności zauważalnie wolniej, odczuwają długotrwałe zmęczenie i miewają trudności z pamięcią oraz koncentracją. Wśród objawów depresji wymienia się także negatywną ocenę własnej osoby i skupienie się na własnej przeszłości bądź przyszłości w bardzo krytyczny sposób. Chorzy mogą również miewać myśli samobójcze.

Jak leczyć depresję?

Wśród metod leczenia depresji warto wymienić między innymi farmakoterapię. Leki używane przy tej chorobie są coraz bezpieczniejsze, dzięki czemu mogą skutecznie zwalczać obniżone samopoczucie przy coraz mniejszym ryzyku efektów ubocznych. Należy jednak pamiętać, że są one dość obciążające dla organizmu – istotne jest zatem stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza i natychmiastowe informowanie o wszelkich niepożądanych działaniach. Jeśli nie mamy możliwości udania się na wizytę do lekarza stacjonarnie, możemy przykładowo skorzystać z e-konsultacji na stronie https://receptomat.pl/, gdzie można uzyskać stosowną receptę. Istotną pomocą dla chorych na depresję są także sesje terapeutyczne – w większości przypadków terapia lekowa powinna łączyć się z wizytami u psychologa.

Fot.: Sammy-Sander/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Duet złota i koloru? Sprawdź najpiękniejsze, wakacyjne bransoletki na rękę! Nasz TOP 5
/
Duet złota i koloru? Sprawdź najpiękniejsze, wakacyjne bransoletki na rękę! Nasz TOP 5
Chcesz odświeżyć znoszone stylizacje? Postaw na dodatki, które podkreślą Twoją kobiecość!
Ćma bukszpanowa. Jak ją zwalczać?
/
Ćma bukszpanowa. Jak ją zwalczać?
Coraz więcej bukszpanów jest atakowanych przez ćmy bukszpanowe! Sprawdź, jak z nimi walczyć!
Kostka brukowa na podjeździe – układanie krok po kroku
/
Kostka brukowa na podjeździe – układanie krok po kroku
Chcesz samodzielnie wykończyć podjazd przed domem, ale nie bardzo wiesz, jak się za to zabrać? Zobacz krok po kroku, jak ułożyć kostkę brukową przed domem!