Masz w domu spiżarnię? A może dopiero zastanawiasz się, czy uwzględnić ją w projekcie albo podczas remontu? Jedno jest pewne – spiżarnia bardzo się przydaje. Sprawdziliśmy, jak najlepiej ją zorganizować, by zagwarantować najlepsze warunki przechowywania przetworów. Sprawdź i wykorzystaj nasze wskazówki!
Domowe przetwory można przygotować z sezonowych owoców, warzyw oraz z grzybów leśnych. Zamknięte są zazwyczaj w szklanych butelkach oraz słoikach różnej pojemności, ze szczelnymi, hermetycznymi pokrywkami i wiekami, tak by do środka nie dostało się powietrze. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Dżemy, konfitury, musy, powidła, syropy, soki, kompoty i nalewki, pikle, przeciery, marynowane grzybki, kiszonki i wiele innych – w wersji na słodko i na słono.
Kluczową zasadą w przechowywaniu przetworów własnej produkcji jest to, by zużyć je maksymalnie w ciągu roku. Nieprzypadkowo więc na etykiecie czy na nakrętce zapisywany jest miesiąc i rok produkcji oraz rodzaj przetworu. Jeśli w każdym sezonie robimy wiele słoiczków, podpisanie ich gwarantuje, że w pierwszej kolejności zjemy te najstarsze, a nie dopiero co zrobione. Wyjątek stanowią wina oraz nalewki, które mogą dłużej postać.
Spiżarnia to dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, które wcale nie musi być duże. Wystarczy choćby niewielki metraż (choćby we wnęce pod schodami, obok kuchni czy przy wyjściu do garażu), tak by od podłogi do sufitu można było zawiesić półki. Jakie jednak musi spełniać wymagania? Przede wszystkim powinna panować tam chłodna temperatura – 10–15 stopni Celsjusza. Musi też być sucha, dobrze wentylowana i zaciemniona. Światło słoneczne pozbawia przetwory wartości odżywczych i doprowadza do ich szybszego psucia.
Poza tym podłogę – a nawet ściany – najlepiej wyłożyć płytkami lub kamieniem. Dlaczego? Tak będzie chłodniej i zdecydowanie łatwiej utrzymać czystość. A jeśli już ściany mają być pomalowane, to farbą lateksową. Podobnie jak półki – drewniane powinny być pokryte lakierem, farbą albo bejcą. Niezalecane jest pozostawienie surowego drewna, bo może ono zbutwieć i zwilgotnieć.
Zadbanie o odpowiednie warunki w spiżarni sprawia, że wcale nie musimy montować tam zamykanych szafek czy szuflad. Bez problemu mogą to być po prostu otwarte półki. Im więcej, tym lepiej, ale z jedną uwagą. Niech będą one różnej wysokości – niektóre butelki są wysokie, inne niższe, tak samo słoiki. Dostosujmy to do swoich wymagań. Najważniejsze to mieć swobodny dostęp do wszystkiego. W dużej spiżarni przyda się specjalny stopień lub drabinka.
Jak ustawiać przetwory na półkach? Według rodzaju, czyli dżemy z dżemami, ogórki z ogórkami, soki z sokami i tak dalej. W ten sposób nie będziemy przeszukiwać wszystkich zapasów. Regularnie sprawdzajmy, czy słoiki są dalej szczelne i czy nigdzie nie pojawiła się pleśń. Jeśli przetwory są nadpsute, natychmiast je wyrzucamy.
Oczywiście w spiżarni znajdzie się miejsce nie tylko na słoiki i butelki, ale również na przyprawy, produkty sypkie, świeże owoce i warzywa, orzechy, konserwy i puszki. Wówczas sprawdzą się pojemniki i kosze do przechowywania. Niewskazane jest pozostawienie żywności w otwartych torebkach – wystarczy spiąć je klipsami lub przełożyć do szczelnego pojemnika.
Wykorzystaj nasze wskazówki i zorganizuj domową spiżarnię! Gwarantujemy, że będzie ona niezwykle funkcjonalna.
Zdj. główne: Eugenia Romanova/unsplash.com