Ogród w skrzyni. Uprawa warzyw

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nikogo nie dziwią kwiaty w różnego rodzaju pojemnikach, jednak widok warzyw w skrzyniach może nieco zaskakiwać.

Ogród w skrzyni będzie idealnym rozwiązaniem dla właścicieli działek, gdzie występuje słabej jakości gleba lub uprawy regularnie niszczone są przez gryzonie. Uprawa taka sprawdzi się też w przypadku osób, które mieszkają w bloku i mają większy balkon lub taras. Dowiedz się, jak przygotować skrzynie, jakie warzywa posadzić i jak je pielęgnować.

Zalety uprawy warzyw w skrzyniach

Uprawa warzyw w skrzyniach ma wiele zalet. Bez trudu dobierzesz właściwe podłoże do wybranych roślin i zapewnisz im harmonijny wzrost. Dzięki temu przy stosunkowo małym nakładzie pracy uzyskasz większe i lepsze plony. Znacznie łatwiej będziesz mógł zadbać o podłoże w skrzyniach niż na tradycyjnych grządkach, zniknie też konieczność plewienia i walki z gryzoniami.

Aby ułatwić sobie pielęgnację, możesz podwyższyć grządki. Jeżeli przygotujesz stosunkowo wysokie skrzynie, nie będzie potrzeby ciągłego schylania się, więc odciążysz plecy. Niewątpliwą zaletą warzywniaka w drewnianych skrzyniach są też jego walory estetyczne i ozdobne, bowiem drewniane idealnie komponują się z warzywami.

Jak przygotować skrzynię?

Skrzynie na warzywa możesz kupić w sklepie, zamówić u stolarza lub wykonać samodzielnie z desek.  Do tego celu możesz wykorzystać palety lub deski pozostałe po budowie.

Wysokość skrzyni powinna mieć co najmniej 20 cm, aby zapewnić odpowiedni rozwój systemu korzeniowego. Skrzynie nie powinny mieć też więcej niż 120 cm szerokości, ponieważ korzystanie z nich może okazać się dość kłopotliwe.

Zewnętrzną część skrzyni możesz zaimpregnować dowolnym impregnatem chemicznym. Wnętrze natomiast należy bezwzględnie zabezpieczyć nietoksycznym środkiem lub olejem lnianym, który jest naturalnym środkiem konserwującym. Konieczne jest też wyłożenie skrzyni od wewnętrznej strony folią, która ochroni deski przed nadmiarem wilgoci a podłoże przed szybkim wysychaniem. Możesz wykorzystać zwykłą grubą folię lub specjalną folię kubełkową używaną w budownictwie.

Jeżeli masz problem z nornicami lub kretami, warto dodatkowo wyłożyć spód siatką metalową lub agrowłókniną. Jeżeli skrzynię będziesz przechowywać na balkonie, dno musisz wyłożyć szczelną folią, a spód zasypać keramzytem lub żwirem, które zapobiegną gniciu warzyw od nadmiaru wody.

Tak przygotowaną skrzynię możesz wypełnić ziemią, dopasowaną do wymagań glebowych danej grupy warzyw. Żywotność drewnianej skrzyni określa się na 5 lat, więc nie są to pojemniki zbyt trwałe, jednak wykonanie ich jest stosunkowo tanie i szybkie. Ponadto bardzo dobrze komponują się z warzywami, nadają uprawie elegancji i estetyki. Oprócz drewna, skrzynie możesz wykonać również z cegieł, betonowych kręgów i kamieni.

Jakie warzywa mogą być uprawiane w skrzyniach?

W skrzyniowym ogrodzie warzywnym możesz uprawiać wiele gatunków warzyw, o różnym okresie wegetacji. Niektóre warzywa możesz zbierać i sadzić kilka razy w jednym roku. Nie poleca się natomiast uprawy warzyw wieloletnich, ponieważ istnieje duże ryzyko przemarznięcia ich w zimie. 

W uprawie skrzyniowej bardzo dobrze sprawdzi się szczypiorek, rzodkiewka, sałata masłowa, rukola, pietruszka naciowa, koperek oraz niskopienne pomidory, niewymagające palikowania. Możesz też wysiać fasolę szparagową, bób oraz inne warzywa w wersji mini, np. niektóre odmiany kapusty, kalafiora, brokuła. 

Jeżeli masz wystarczająco głębokie skrzynie, możesz zasadzić warzywa korzeniowe takie jak marchew, pietruszka, buraki lub por. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać też dynię lub cukinię, ale musisz zapewnić im stosunkowo szeroką skrzynię. Do uprawy w skrzyniach nadają się również wszystkie zioła.

Jak pielęgnować warzywa w skrzyniach

Ze względu na stosunkowo niewielką warstwę ziemi oraz szybkie jej przesychanie bardzo ważne jest regularne podlewanie ogrodu warzywnego w skrzyniach. Aby nieco zmniejszyć częstotliwość podlewania, i zapewnić stałą wilgoć roślinom możesz zastosować hydrożel. Musisz wymieszać go z ziemią jeszcze przed posadzeniem roślin.

Mimo zastosowania odpowiedniego gruntu warto podlewać warzywa naturalnymi i ekologicznymi preparatami roślinnymi np. z pokrzywy, wrotyczu czy łupinek cebuli. Uchroni je to przed szkodnikami, ale zapewni też dodatkową dawkę minerałów, potrzebnych do prawidłowego wzrostu.

Zdj. główne: FitNish Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie nadzienia owocowe najlepiej wybrać i dlaczego?
/
Jakie nadzienia owocowe najlepiej wybrać i dlaczego?
Cukiernictwo to z pewnością uwielbiana przez wszystkich branża.
Jak stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy w ogrodzie?
/
Jak stworzyć przytulny kącik wypoczynkowy w ogrodzie?
Odkryj sekrety tworzenia własnej oazy spokoju na tarasie czy balkonie. Przetłumaczymy ci, jak najwyżej wykorzystać przestrzeń, dopasować meble i dodatki, by twoje miejsce wypoczynku stało się magicznym zakątkiem.
Chrzan – naturalny antybiotyk na zatoki
/
Chrzan – naturalny antybiotyk na zatoki
Masz uciążliwe i nawracające infekcje zatok? Szukasz naturalnych środków, które mogą w tym pomóc? Zobacz jakie właściwości w tej dziedzinie posiada chrzan!