Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kuchnia bez okna, czyli tak zwana ślepa kuchnia to głównie problem osób mieszkających w blokach z wielkiej płyty. Specjalista zajmujący się projektowaniem wnętrz w Krakowie przekonuje, że nawet taką kuchnię można przeobrazić w funkcjonalne, przytulne pomieszczenie. Jakie są najlepsze rozwiązania aranżacyjne w przypadku ślepej kuchni?
Jednym z popularniejszych rozwiązań w przypadku ślepej kuchni jest wyburzenie ściany dzielącej ją z salonem. Dzięki temu kuchnia się otwiera, staje się jaśniejsza, a osoby zajmujące się przygotowywaniem posiłków mogą na bieżąco obserwować co dzieje się w salonie (jest to szczególnie ważne w przypadku rodziców małych dzieci i osób lubiących gotować dla swoich gości).
Niestety wyburzenie ściany nie we wszystkich przypadkach jest możliwe. Zdarza się, że budynek jest zaprojektowany w taki sposób, że wyburzenie ściany naruszyłoby jego konstrukcję. W takim przypadku właściciel mieszkania nie dostanie zgody na remont od spółdzielni mieszkaniowej.
Więcej zdjęć mieszkania tutaj
Poważnymi problemami ślepej kuchni jest brak dostępu do dziennego światła, a także brak możliwości otworzenia okna i wywietrzenia pomieszczenia. Z powyższych względów każdy właściciel kuchni bez okna powinien zainwestować w dobre oświetlenie i wentylację. Przygotowywanie potraw będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli zamontujemy w kuchni więcej niż jedno źródło światła. Oprócz oświetlenia górnego potrzebne nam będzie oświetlenie boczne (powinno ono dobrze oświetlać blat roboczy). Postarajmy się wybierać żarówki o żółtym, ciepłym zabarwieniu – sprawią one, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przytulne.
Niezbędny będzie nam również okap o dużej mocy. Dzięki niemu pozbędziemy się zapachu gotowanego jedzenia. Należy zdawać sobie sprawę, że nawet dobrej jakości okap może nie poradzić sobie z nadmiarem wilgoci w ślepej kuchni. Z tego względu dobrze jest zainwestować w dodatkowe urządzenie osuszające pomieszczenie (pozwoli nam ono uniknąć rozwoju pleśni).
Projektant wnętrz z Krakowa (https://mist.com.pl/)radzi, żeby do kuchni bez okien wybierać jasne kolory. Dzięki nim pomieszczenie będzie wydawało się optycznie większe i jaśniejsze. Idealnym rozwiązaniem wydają się białe (sprawdzą się też jasno beżowe lub jasno żółte), błyszczące płytki ceramiczne. Płytki delikatnie błyszczą odbijając światło. W rezultacie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej widne.
Część osób decyduje się na wstawienie do ślepej kuchni dużego lustra, które odbija światło, a jednocześnie optycznie powiększa pomieszczenie. Zanim jednak zdecydujemy się na lustro, powinniśmy uświadomić sobie, że w kuchni (bardziej niż w salonie czy przedpokoju) jest ono w większym stopniu narażone na zabrudzenia. Jeżeli więc nie lubimy sprzątać codziennie, lepiej z niego zrezygnujmy.
Brak okien sprawia, że w ślepej kuchni mamy co najmniej jedną dodatkową ścianę do zabudowy. Warto jest zainstalować na niej efektowne, pojemne szafki. Podobnie jak w przypadku ścian dobrze jest postawić na szafki w jasnych kolorach. Nie muszą być białe – równie dobrym pomysłem są meble w różnych odcieniach beżu czy écru.
Jako, że ślepa kuchnia jest bardziej niż inne narażona na zabrudzenia (na przykład osadzanie się na meblach i ścianach kropelek tłuszczu), zdecydowanie polecane są do niej meble wykonane z łatwych do utrzymania w czystości materiałów.