Artykuł sponsorowany
Światło jest jednym z najbardziej kluczowych dla wystroju wnętrza elementów. Choć same lampy rzadko kiedy mocno wpływają na wygląd pomieszczenia, tak padające z nich światło może zmienić wszystko. Sposób oświetlenia przestrzeni może całkowicie odmienić aranżację wnętrza i dać fantastyczny lub bardzo rozczarowujący efekt. Oto sposoby na to, jak oświetlić łazienkę.
Najłatwiejszym i najbardziej popularnym sposobem na to, by oświetlić całe pomieszczenie, jest zamontowanie oświetlenia górnego. Światło padające z dużej wysokości rozprasza się najbardziej, dlatego jest w stanie rozjaśnić dużą powierzchnię. Jeśli zależy Ci na tym, by bezproblemowo i tanio oświetlić łazienkę, lampa sufitowa to najprostsze wyjście. Częstym
wyborem do łazienki są plafony zamontowane w podwieszanym suficie. Nie rzucają się one w oczy i są dzięki temu neutralne dla wystroju. Dobrze sprawdzają się również dlatego, że nie reagują z wilgotnym środowiskiem, co może być problemem przy niektórych lampach metalowych.
Łazienka jest zazwyczaj małym pomieszczeniem, które dość łatwo jest oświetlić mniejszymi lampami. Kinkiety zamontowane przy lustrze są doskonałym rozwiązaniem do niewielkich przestrzeni. Bez problemu rozjaśnią więc pomieszczenie, a padające z nich światło jest zazwyczaj dużo bardziej miękkie i subtelne od górnego oświetlenia. Takie lampy do łazienki będą więc bardziej korzystne dla wystroju, a ich design może być dodatkową ozdobą.
Unikaj montowania kinkietów w pobliżu prysznica. Może być to szkodliwe dla instalacji elektrycznej, a także wpływać na wygląd lamp. Na ciemnych kloszach od wody powstaną białe zacieki, które czasem trudno jest usunąć. Najlepszym miejscem na kinkiety jest przestrzeń nad lustrem łazienkowym. Planując aranżację łazienki postaraj się, by umywalka i lustro znajdowały się w rozsądnej odległości od prysznica, na przykład na przeciwległej ścianie.
Innym sposobem na to, aby oświetlić łazienkę, jest montaż taśm LED. Może być to podświetlenie na meblach lub taśma przyklejona wokół lustra czy na płytkach ściennych. Jest to rozwiązanie przede wszystkim ekonomiczne, ponieważ światła LED pobierają bardzo mało energii, przez co generują mniejsze koszty prądu. Są też niezwykle wydajne, dają dużo światła, dzięki czemu skutecznie oświetlają małe pomieszczenia, jak łazienka. Taśmy LED są bardzo szczelne i często wodoodporne, dlatego idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza. Mogą być montowane nawet w pobliżu wody, jednak najpierw należy upewnić się, czy producent gwarantuje ich wodoodporność.
Przede wszystkim musisz brać pod uwagę, że w łazience panuje wysoka wilgotność powietrza. Jest to też pomieszczenie, które rzadko się wietrzy, a często nie ma w nim nawet okna. Z tego powodu unikaj kloszy metalowych, które pod wpływem kontaktu z parą wodną mogą zacząć rdzewieć. Nie najlepszym pomysłem są także materiałowe klosze i abażury, które zachodzą wilgocią i mogą zacząć brzydko pachnieć, a nawet stać się siedliskiem bakterii i szkodliwych grzybów. Jeśli chodzi o lampy łazienkowe, warto iść w minimalizm i postawić na proste modele, które będą łatwe do utrzymania w czystości.
Fot.: Backbone Visuals/unsplash.com