Artykuł sponsorowany
Pergola w ogrodzie daje możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni i wyboru nawet kilku rodzajów roślin pnących. To bardzo efektowny element dekoracyjny ogrodu. Nie wiesz, na jaką pergolę – drewnianą czy metalową – się zdecydować? Zobacz, jakie są zalety obydwu.
Pergola może służyć przede wszystkim jako podpora pnących roślin, na przykład róż, winorośli, powojników, chmielu japońskiego czy przywarki japońskiej. Może też pełnić rolę schronienia przed słońcem w cieplejsze dni. Dzięki niej możesz stworzyć efektowne wejście do ogrodu.
Z pomocą pergoli można też stworzyć ciekawe aranżacje w ogrodzie, na przykład przejścia czy tunele albo ukryć mało estetyczne elementy ogrodu. Najlepsza wysokość pergoli ogrodowej to 2,5-3 m, natomiast jej szerokość powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb. W sklepach dostępne są pergole z ławkami, więc z łatwością stworzysz miejsce do odpoczynku.
Pergole ogrodowe mogą być wykończone u góry prostymi ryglami albo łukami, mogą też być wolnostojące albo przylegające do domu. To, na jaki pergoli się zdecydujesz, powinno być dopasowane do Twoich potrzeb i upodobań.
Zazwyczaj wykonywana jest ze stopów nierdzewnych, może być też ocynkowana. Jeżeli jednak nie jest w ten sposób zabezpieczona, warto pokryć ją farbą antykorozyjną, która ochroni ją przed rdzą i niszczeniem.
Metalową pergolę możesz zbudować sama. Będą Ci do tego niezbędne z pewnością tuleje gwintowane, które zapewnią stabilność Twojej pergoli. Na stronie https://www.kristal.net.pl/opaski-obejmy-zaciskowe znajdziesz z kolei opaski i obejmy zaciskowe wysokiej jakości, które sprostają Twoim wymaganiom. Do zbudowania pergoli metalowej może przydać się także pierścień stalowy, wykonany z takiego materiału, który jest odporny na korozję.
Jeżeli pergola metalowa jest ocynkowana, jest bardzo odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Taki metal nie wymaga też specjalnej konserwacji, a do jego czyszczenia wystarczy wilgotna szmatka.
Żeby skutecznie spełniała swoją rolę, warto wcześniej zaimpregnować drewno. Drewniane pergole lepiej komponują się z resztą krajobrazu i łatwo jest je wymienić. Jeśli nie są wystarczająco zabezpieczone, nie będą odporne na opady deszczu czy śniegu. Regularna impregnacja służy też temu, żeby drewniana pergola dłużej zachowała dobry wygląd. Najpopularniejsze są wysokie drewniane kraty, po których rośliny się wspinają. Wybór dostępnych na rynku pergoli drewnianych jest bardzo duży, mogą mieć klasyczny albo nowoczesny wygląd.
Drewnianą pergolę także można zbudować samodzielnie. W takim wypadku najlepiej kupić gotowe elementy konstrukcyjnie, a potem złożyć je w całość. Niezbędne będą też kątowniki, śruby i gwoździe, a także drewniane kantówki albo okrąglaki. Żeby drewniane słupki nie stały na ziemi, umieść je na metalowych kotwach. Pozwoli to zapobiec wilgoceniu drewna. Do budowy pergoli wybierz drewno dobrej jakości, na przykład sosnowe.
Decyzja, gdzie umieścisz pergolę, zawsze powinna wynikać z tego, jakimi roślinami chcesz ją obsadzić. Jeżeli chcesz, żeby piął się po niej bluszcz albo powojnik, wybierz zacienione miejsce, jeśli jednak wybierzesz róże lub powojniki, ustaw ją w możliwie jak najbardziej nasłonecznionym miejscu.
Pergole metalowe są najczęściej wybierane do nowoczesnych ogrodów, a drewniane – do klasycznych. Jeśli posiadasz inne meble ogrodowe, dobrze byłoby, żeby pergola była dopasowana do nich stylem i materiałem.