• Redakcja
  • Zasady współpracy
  • Kontakt
  • Nowoczesne technologie i wieś
Sielankowelove
  • Życie na wsi
    • Rodzina
    • Dom
    • Sad i ogród
    • Wokół domu
  • W kuchni
  • Zdrowie i uroda
  • Pasja i hobby
Brak wyników
Zobacz więcej wyników
Sielankowelove
Brak wyników
Zobacz więcej wyników
Sielankowelove Życie na wsi Dom

Sztukateria – sposób na aranżację ścian w sypialni

Weronika Kulesza Przez Weronika Kulesza
27 października 2021
w Dom, Życie na wsi
0
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
5
Udostępnień
30
Odsłon
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na Twitterze

Sztukateria wprowadza do wnętrza odrobinę minimalistycznej elegancji lub artystyczny chaos – w zależności od wybranego wzoru. Jednak co by nie mówić o sztukaterii, była niegdyś symbolem luksusu i dalej jest z nim kojarzona. 

Dlatego tak świetnie wpisuje się chociażby we wnętrza glamour. Sztukaterie często kojarzą się z epokami, w których zyskały na popularności – a więc głównie barok – a tym samym przywodzą na myśl przesyt, przepych i chaos. Nie jest to jednak prawda! Sztukaterie coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach – wystarczy wybrać odpowiednią estetykę.

Historia sztukaterii w pigułce 

Sztukateria, czyli ozdobne elementy wykonane z gipsu, żywicy, drewna czy nawet styropianu, sięga korzeniami aż do starożytności. Najczęściej zaobserwować można ją w zachowanych budowlach rzymskich – to właśnie tam wypukłe sztukaterie zdobiły zarówno świątynie, jak i wnętrza oraz elewacje budynków.

Swój renesans sztukateria przeżywała… w renesansie. I baroku. Pojawiały się w pałacach, aby imitować elementy rzeźbione z kamienia. Właśnie z tym okresem w architekturze kojarzy nam się muzealna sztukateria o kształcie pędów roślin, liści czy kwiatów. Obecnie jednak sztukateria ma niewiele wspólnego z tym, co wieki temu.

Sztukateria minimalistycznie 

Sztukateria to dość mocny element aranżacji – łatwo zdominować nią pomieszczenie i zmniejszyć optycznie przestrzeń, dlatego najczęściej pojawia się w formie geometrycznych zdobień, a nie roślinnych ornamentów. W nowoczesnych aranżacjach sztukaterie wprowadza się we wnętrza przestrzenne, malowane na jeden kolor – najczęściej czarny, biały lub pastele oraz odcienie szarości.

Ważne jest, by nie przesadzić z nagromadzeniem kształtów – jeśli zdecydowałeś się na kwadratowe zdobienia, nie wprowadzaj dodatkowo okręgów i zachowaj odległość pomiędzy elementami. Tak, by ściana wydawała się przestronna, a nie stłamszona. 

Sztukaterię można wykorzystać także do wyznaczenia miejsca na telewizor, lustro czy obrazy. Uzupełnienie geometrycznie wydzielonych fragmentów ściany wprowadzi ład w twoje wnętrza. 

Sztukateria klasycznie

Jeśli jednak lubisz wnętrza, w których nowoczesność przeplata się z klasyką, możesz wprowadzić klasyczne, „muzealne” sztukaterie. W marketach budowlanych znajdziesz takie, które imitują fragmenty rzeźb lub ceramiki. Pamiętaj jednak, że takie elementy potrafią szybko zdominować wnętrze i nadać mu pretensjonalny charakter. Jeśli więc chcesz wprowadzić klasyczne sztukaterie do sypialni, wykorzystaj je jako podpórkę pod półkę lub ozdobne gzymsy – takim oto sposobem wprowadzisz antyk w swoje wnętrza w sposób delikatny, nieprzesadzony i z klasą.

Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do tego, co uda ci się zdobyć w sklepie lub w internecie. Sztukaterie zazwyczaj występują w kolorze białym, jednak… to żadna przeszkoda. Możesz malować je na barwy głębokiej czerni lub eleganckiego złota – tak, by pasowały nawet do wnętrz industrialnych czy glamour. Bo w końcu kto nie lubi odrobinę poeksperymentować?

Zdjęcie główne: Sidekix Media/unsplash.com

Tagi: aranżacja ścianaranżacja sypialnisztukateria
Następny wpis

Kiedy sadzić maliny?

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

Pasja i hobby

Najlepsze regiony Polski na spływ kajakowy – gdzie się udać?

Przez Agata Kurzańska
24 maja 2023

Odkryj najlepsze regiony, w których możesz cieszyć się pięknem natury i emocjonującymi przygodami na wodzie.

Czytaj więcej

Ostatnie wpisy

Chrzan – naturalny antybiotyk na zatoki

Przez Marta Kozłowska
4 czerwca 2021

Sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Przez Dorota Prokopiak
5 lutego 2021

Jak zrobić fondue i jaki ser wybrać?

Przez Aleksandra Tabak
12 lutego 2021

Sielankowelove

Marzysz o cichym i spokojnym miejscu, z dala od miejskiego zgiełku, w którym czas płynie wolniej? Sielankowelove.pl pokaże Ci czym tak naprawdę jest slow life!

Wydawca
Blue Whale Press sp. z o.o.
ul. Polska 114
60-401 Poznań
bluewhalepress.pl

Najnowsze wpisy

Najlepsze regiony Polski na spływ kajakowy – gdzie się udać?

Chemia gospodarcza do domu, którą powinien mieć każdy!

Ubezpieczenie Domu: Bezpieczeństwo i Ochrona Twojego Mienia

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa i dlaczego warto ją mieć?

Zero waste – jakie kroki podejmować, aby ograniczać ilość wytwarzanych odpadów?

Nawigacja

  • Redakcja
  • Zasady współpracy
  • Kontakt
  • Nowoczesne technologie i wieś

Nasze Portale:: lovihomi.pl, domup.pl, budowaidom.pl, rockethome.pl, singlezone.pl, propertylook.pl, dladomatora.pl, dompodkontrola.pl, jakspokojnie.pl, forhomies.pl, happywalls.pl, glamourlife.pl, gardenyard.pl, cityislife.pl, domzobrazka.pl, dobredomowe.pl, uporzadkowane.pl, roomstour.pl, totalnyremont.pl, slowdom.pl, dreamyhouse.pl, czaswogrodzie.pl, interiornews.pl, gardenlover.pl, gardisfamily.pl, pasgarden.pl, warygardener.pl, garishhome.pl, kumako-blog.pl, vacohybrid.pl, mtr-komplex.pl, keptgarden.pl, gardensground.pl, homegardeninnovation.pl, homegardendesignideas.pl, forradellas.pl, dwelling-house.pl, vastdiscoveries.pl, chikista.pl, housedungarees.pl, residencering.pl, glossierhouse.pl, cutegardener.pl, houserer.pl, workablester.pl, sedateier.pl, dryrer.pl, inquisitivehouse.pl, wigglyway.pl, cuddlyroom.pl, floweryplace.pl, antegarden.pl, planterdom.pl, plantulae.pl, sesquisquare.pl, spaceanove.pl, vetsings.pl, vilarmonia.pl, igotgarden.pl, gardenstips.pl, viteagarden.pl, garden-freak.pl, gardenvox.pl, gardenartlife.pl, ispringgarden.pl, rotagarden.pl, skuhouse.pl, lazeel.pl, agolancer.pl, ihousesystems.pl, giantblossom.pl, architeasers.pl, flowersfreaks.pl, decorhomi.pl, domilovi.pl, cozyspoter.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.

© 2021 Sielankowelove - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Brak wyników
Zobacz więcej wyników
  • Życie na wsi
    • Rodzina
    • Dom
    • Sad i ogród
    • Wokół domu
  • W kuchni
  • Zdrowie i uroda
  • Pasja i hobby

© 2021 Sielankowelove. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nasze Serwisy: lovihomi.pl, domup.pl, budowaidom.pl, rockethome.pl, singlezone.pl, propertylook.pl, dladomatora.pl, dompodkontrola.pl, jakspokojnie.pl, forhomies.pl, happywalls.pl, glamourlife.pl, gardenyard.pl, cityislife.pl, domzobrazka.pl, dobredomowe.pl, uporzadkowane.pl, roomstour.pl, totalnyremont.pl, slowdom.pl, dreamyhouse.pl, czaswogrodzie.pl, interiornews.pl, gardenlover.pl, gardisfamily.pl, pasgarden.pl, warygardener.pl, garishhome.pl, kumako-blog.pl, vacohybrid.pl, mtr-komplex.pl, keptgarden.pl, gardensground.pl, homegardeninnovation.pl, homegardendesignideas.pl, forradellas.pl, dwelling-house.pl, vastdiscoveries.pl, chikista.pl, housedungarees.pl, residencering.pl, glossierhouse.pl, cutegardener.pl, houserer.pl, workablester.pl, sedateier.pl, dryrer.pl, inquisitivehouse.pl, wigglyway.pl, cuddlyroom.pl, floweryplace.pl, antegarden.pl, planterdom.pl, plantulae.pl, sesquisquare.pl, spaceanove.pl, vetsings.pl, vilarmonia.pl, igotgarden.pl, gardenstips.pl, viteagarden.pl, garden-freak.pl, gardenvox.pl, gardenartlife.pl, ispringgarden.pl, rotagarden.pl, skuhouse.pl, lazeel.pl, agolancer.pl, ihousesystems.pl, giantblossom.pl, architeasers.pl, flowersfreaks.pl, decorhomi.pl, domilovi.pl, cozyspoter.pl