Drewniany płot jest szczególnie efektownym ogrodzeniem. Każdego dnia narażony jest jednak na zmienne warunki pogodowe. Aby dobrze się prezentował i nie uległ zniszczeniu, należy go regularnie odnawiać. Podpowiadamy, jak zabrać się do renowacji drewnianego płotu, krok po kroku.
Krok 1: Przygotowanie odpowiednich narzędzi
Aby praca szła sprawnie, warto już na początku dobrze ją zorganizować, dlatego zacznij od przygotowania wszystkich narzędzi, których będziesz potrzebować do renowacji płotu.
Krok 2: Oczyszczanie drewnianego płotu
Renowację rozpoczynamy od oczyszczenia płotu i należy ją wykonać kilka dni przed malowaniem, aby deski miały czas całkowicie przeschnąć. Łuszcząca się farba, mchy i porosty, które mogły pojawić się na płocie – wszystko to należy dokładnie usunąć. Najlepszym narzędziem do tego procesu będzie myjka ciśnieniowa lub alternatywnie woda z mydłem i mocna szczotka. Do oczyszczenia resztek farby najlepiej użyć drucianej szczotki.
Krok 3: Ochrona otoczenia płotu
Zanim przystąpimy do malowania, warto osłonić wszystkie elementy znajdujące się w pobliżu płotu, bądź na płocie, które mogłyby się zabrudzić.
Krok 4: Malowanie drewnianego płotu
Spośród środków ochronnych do wyboru mamy farby ochronne, lazury oraz możliwość lakierowania drewna. Ta ostatnia jest jednak kosztowna, a poza tym nałożenie warstwy lakieru sprawia, że drewno traci możliwość oddychania i w konsekwencji jego powłoka może szybciej się łuszczyć. Istotne, aby zakupiony środek był dobrej jakości i rzeczywiście miał właściwości drewnoochronne. Najlepiej więc wybrać drewnoochronne farby, bądź drewnoochronne lazury. Malując drewniany płot, warto pamiętać, że najlepiej rozprowadzać wybrany impregnat wzdłuż słoi drewna.