• Redakcja
  • Zasady współpracy
  • Kontakt
  • Nowoczesne technologie i wieś
Sielankowelove
  • Życie na wsi
    • Rodzina
    • Dom
    • Sad i ogród
    • Wokół domu
  • W kuchni
  • Zdrowie i uroda
  • Pasja i hobby
Brak wyników
Zobacz więcej wyników
Sielankowelove
Brak wyników
Zobacz więcej wyników
Sielankowelove Życie na wsi Wokół domu

Kostka brukowa na podjeździe – układanie krok po kroku

Aleksandra Nowak Przez Aleksandra Nowak
23 kwietnia 2021
w Wokół domu, Życie na wsi
0
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Photo by mdbildes from Freepik.com

107
Udostępnień
715
Odsłon
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na Twitterze

Artykuł sponsorowany

Idealnie równy i estetyczny podjazd przed domem to wizytówka rodzinnego gniazda. Nawet piękną, luksusową willę szpecić będzie niewykończony, zaniedbany podjazd. Kostka brukowa jest nie tylko estetycznym, lecz także bardzo skutecznym i wytrzymałym materiałem na podjazd. Bruk, przy odrobinie odpowiedniej pielęgnacji, nie będzie niszczał pod kołami przejeżdżających aut, a i podwozie samochodu będzie wdzięczne za równą powierzchnię. Zobacz krok po kroku, jak układać kostkę brukową, by mieć idealnie równy podjazd.

Krok pierwszy – przygotowanie podstawy

Zanim zabierzesz się do układania kostki brukowej, trzeba przygotować grunt pod pracę. Należy wykopać odpowiedniej głębokości wgłębienie w ziemi, jego głębokość uzależniona jest od tego, jaki ruch przewidywany jest na tym obszarze. Jeśli chodzi o podjazd, gdzie mają regularnie poruszać się i parkować samochody, dół pod kostkę musi mieć przynajmniej pół metra głębokości, podczas gdy ścieżka, prowadząca z podjazdu do domu wymaga wgłębienia na zaledwie 15 – 20 centymetrów. Jeśli powierzchnia podjazdu jest niewielka, z powodzeniem możesz wykonać tę pracę ręcznie, dla większych powierzchni warto jednak wynająć lub kupić narzędzia brukarskie. 

Krok drugi – podbudowa i podsypka

Żeby nawierzchnia z kostki nie zapadała się i nie przemieszczała się w czasie użytkowania, musi być ułożona na odpowiednio przygotowanym podłożu. Podbudowa pod podjazd z kostki brukowej jest kluczem do sukcesu. Od jej jakości i wykonania zależy powodzenie całego dalszego procesu. Nie warto na niej oszczędzać, Ponieważ chcąc zaoszczędzić parę groszy, można tak naprawdę zepsuć cały projekt i wyrzucić do kosza pieniądze zainwestowane w podjazd. Grubość podbudowy powinna być dobrana do wilgotności gruntu (im bardziej wilgotne podłoże, tym grubsza podbudowa) i przeznaczenia nawierzchni, czyli sposobu jej użytkowania. Najlepsze materiały na podbudowę to kruszywo, takie jak na przykład: tłuczeń, żwir, grys, żużel lub kliniec.

Podsypka cementowo-piaskowa ma utwardzić i ustabilizować podjazd, który co dzień będzie wystawiany na wiele prób. By kostka brukowa trzymała się w miejscu nawet przy większym obciążeniu, jakie występuje na podjazdach, należy pod nią wysypać podsypkę z cementu i piasku w proporcji 1:12. Około 15 centymetrowa warstwa podsypki cementowo-piaskowej w zupełności wystarczy na podjazd, po którym mają poruszać się samochody osobowe.

Krok trzeci – układanie kostki na podjeździe

Z odpowiednio przygotowaną bazą, możesz śmiało przystąpić do ostatniego kroku, czyli właściwego układania kostki brukowej. Do tego etapu najbardziej przyda się gumowy młotek, którym trzeba będzie dobijać kostki w grunt. Dlaczego młotek musi być gumowy? Zwykły, stalowy młotek mógłby uszkodzić kostkę, spowodować na niej odpryski i dziury, gumowy młotek jest w pełni bezpieczny dla bruku. Elementy podjazdu powinny ściśle i równo do siebie przylegać, nie zostawiaj między nimi pustych przestrzeni. Ułożoną powierzchnię połącz trwale z podłożem za pomocą wibratora powierzchniowego, zabezpieczonego gumową nakładką, by nie uszkodził powierzchni kostki.

układanie kostki bukowej
Photo by kartinkak from Freepik.com

Na świeżo położoną kostkę brukową wysyp piasek, by ją ustabilizować, zwróć uwagę, by dotarł on do każdej szczeliny między kostkami, et voila! Twój podjazd jest gotowy. Pamiętaj tylko, by odpowiednio czyścić i pielęgnować kostkę, żeby służyła Ci latami. Uporczywe plamy z oleju silnikowego, pojawiające się często na podjazdach możesz usunąć ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń.

Tagi: ostka brukowapodjazd z kostki brukowejukładanie kostki brukowej
Następny wpis

Maj w sadzie. Prace, które należy wykonać

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

W kuchni

Jak wybrać idealny zlewozmywak granitowy do swojej kuchni?

23 września 2023

Przekonaj się, jak granitowy zlewozmywak może dodać elegancji twojemu pomieszczeniu kuchennemu oraz najważniejsze aspekty, na które powinno się zwracać uwagę podczas wyboru idealnego modelu.

Czytaj więcej

Ostatnie wpisy

Chrzan – naturalny antybiotyk na zatoki

4 czerwca 2021

Sposoby na czyszczenie kostki brukowej

5 lutego 2021

Jak zrobić fondue i jaki ser wybrać?

12 lutego 2021

Sielankowelove

Marzysz o cichym i spokojnym miejscu, z dala od miejskiego zgiełku, w którym czas płynie wolniej? Sielankowelove.pl pokaże Ci czym tak naprawdę jest slow life!

Wydawca
Blue Whale Press sp. z o.o.
ul. Polska 114
60-401 Poznań
bluewhalepress.pl

Najnowsze wpisy

Jak wybrać idealny zlewozmywak granitowy do swojej kuchni?

Kupujemy telewizor. Na co zwrócić uwagę?

Jak skuteczne metody fumigacji mogą ochronić twoją firmę przed szkodnikami?

Jak igłofiltry mogą zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo na placu budowy?

Wystrój sypialni – jak wybierać meble i dodatki do pokoju z beżowym łóżkiem

Nawigacja

  • Redakcja
  • Zasady współpracy
  • Kontakt
  • Nowoczesne technologie i wieś
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dot. cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Zmiany ustawień można dokonać w każdym momencie. Więcej szczegółów na podstronie Polityka prywatności.

© 2021 Sielankowelove - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Brak wyników
Zobacz więcej wyników
  • Życie na wsi
    • Rodzina
    • Dom
    • Sad i ogród
    • Wokół domu
  • W kuchni
  • Zdrowie i uroda
  • Pasja i hobby

© 2021 Sielankowelove. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nasze Serwisy: lovihomi.pl, domup.pl, budowaidom.pl, rockethome.pl, singlezone.pl, propertylook.pl, dladomatora.pl, dompodkontrola.pl, jakspokojnie.pl, forhomies.pl, happywalls.pl, glamourlife.pl, gardenyard.pl, cityislife.pl, domzobrazka.pl, dobredomowe.pl, uporzadkowane.pl, roomstour.pl, totalnyremont.pl, slowdom.pl, dreamyhouse.pl, czaswogrodzie.pl, interiornews.pl, gardenlover.pl, gardisfamily.pl, pasgarden.pl, warygardener.pl, garishhome.pl, kumako-blog.pl, vacohybrid.pl, mtr-komplex.pl, keptgarden.pl, gardensground.pl, homegardeninnovation.pl, homegardendesignideas.pl, forradellas.pl, dwelling-house.pl, vastdiscoveries.pl, chikista.pl, housedungarees.pl, residencering.pl, glossierhouse.pl, cutegardener.pl, houserer.pl, workablester.pl, sedateier.pl, dryrer.pl, inquisitivehouse.pl, wigglyway.pl, cuddlyroom.pl, floweryplace.pl, antegarden.pl, planterdom.pl, plantulae.pl, sesquisquare.pl, spaceanove.pl, vetsings.pl, vilarmonia.pl, igotgarden.pl, gardenstips.pl, viteagarden.pl, garden-freak.pl, gardenvox.pl, gardenartlife.pl, ispringgarden.pl, rotagarden.pl, skuhouse.pl, lazeel.pl, agolancer.pl, ihousesystems.pl, giantblossom.pl, architeasers.pl, flowersfreaks.pl, decorhomi.pl, domilovi.pl, cozyspoter.pl